آکسیوس: ناتوانی اپوزیسیون ونزوئلا، دولت ترامپ را ناامید کرده است

به گزارش بلاگ پو، مقام های آمریکایی با ناامیدی شدید از توانایی اپوزیسیون ونزوئلا برای سرنگون کردن دولت نیکلاس مادورو، تاکید کردند که ترامپ به دنبال محاصره دریایی این کشور است.

آکسیوس: ناتوانی اپوزیسیون ونزوئلا، دولت ترامپ را ناامید کرده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پنج تن از مقام های کنونی و سابق آمریکایی خبر دادند، دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور به مقام های امنیت ملی دولت خود گفته که آمریکا باید کشتی ها و ناوهای نیروی دریایی خود را در امتداد مرز ساحلی ونزوئلا مستقر و این کشور را محاصره کامل دریایی کند.

به نوشته پایگاه آکسیوس این مقام های آمریکایی اظهارنظر ترامپ درباره محاصره دریایی کامل ونزوئلا را یا خودشان مستقیما از رئیس جمهور شنیده اند یا اینکه به صورت محرمانه توسط افراد مطلع از این اظهارنظر خبردار شدند.

به گفته این 5 مقام کنونی و سابق واشنگتن، ترامپ چندین بار طی یک سال و نیم گذشته ایده محاصره دریایی ونزوئلا را مطرح کرده و همین چند هفته قبل هم یک بار دیگر این موضوع را پیش کشیده است.

بنا بر اعلام آنها، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) محاصره دریایی ونزوئلا را جدی نگرفته است. از جمله دلایل جدی نگرفتن این ایده آن است که از نظر مقام های ارشد پنتاگون، محاصره دریایی ونزوئلا، نشدنی و غیرعملی است، هیچ پایه و اساس قانونی ندارد و منابع و توانمندی های محدود نیروی دریایی آمریکا را که در تلاش برای مقابله با تهدیدات چین و ایران است، به هدر می دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بامداد جمعه دوازدهم مردادماه در اظهاراتی علنی، درباره محاصره یا قرنطینه کردن ونزوئلا صحبت کرده بود. او در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا او با توجه به میزان حضور روسیه، چین و ایران در ونزوئلا محاصره یا قرنطینه این کشور را بررسی می کند، گفت: بله دارم این کار را می کنم.

یک مقام ارشد دولت آمریکا هم با جدی خواندن این طرح گفته بود که دولت ترامپ در جهت حرکت به سمت محاصره ونزوئلا است (جزئیات بیشتر).

یک منبع آمریکایی درباره اظهارات ترامپ به آکسیوس گفت: او (رئیس جمهور آمریکا) عینا گفت که ما باید کشتی هایمان را (به مرز ساحلی ونزوئلا) فرستاده و آن را محاصره دریایی کنیم و از ورود هر چیزی (به ونزوئلا) جلوگیری کنیم.

طرح محاصره دریایی ونزوئلا

این منبع افزود: فکر می کنم که در ذهن او (اقدامی شبیه به اقدام آمریکا) در قبال بحران موشکی کوبا باشد اما کوبا یک جزیره است و ونزوئلا نوار ساحلی گسترده ای دارد. ما در مورد کوبا می دانستیم که درصدد ممانعت از ورود (موشک ها) هستیم اما در مورد ونزوئلا ما در مورد چه چیزی داریم حرف می زنیم؟ (محاصره دریایی ونزوئلا) به منابع بسیار زیادی نیاز وجود دارد و احتمالا چیزی بیشتر از منابع نیروی دریایی آمریکا مورد نیاز است.

آکسیوس در گزارش خود می نویسد: تا کنون ترامپ با تشدید تحریم ها به دنبال تنگ کردن حلقه فشار بر مادورو بوده است و مقام های ارشد دولت او گفتند که تمرکز آنها بر دیپلماسی و فشار اقتصادی است و آنها اعتماد کمی به گزینه های نظامی دارند اما این گزینه ها را کاملا از دستور کار رد نکرده اند.

در این گزارش به ناامیدی شدید رئیس جمهور آمریکا از خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا هم اشاره شده است.

ترامپ سوم بهمن ماه 1397 به فاصله نیم ساعت بعد از برگزاری نشست خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون در کاراکاس و اعلام خودش به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا، او را به رسمیت شناخته بود (جزئیات بیشتر).

آکسیوس می نویسد: ترامپ از اینکه با گذشت بیش از سه ماه از شورش شکست خورده و گذشت بیش از شش ماه از رهبری آمریکا در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رهبر مشروع ونزوئلا، اپوزیسیون در ساقط کردن مادورو ناکام مانده است، به شدت ناامید شده است.

در این گزارش، به بی توجهی یا پشت گوش انداختن درخواست های ترامپ درباره ونزوئلا توسط جیمز متیس، رکس تیلرسون وزرای پیشین دفاع و خارجه دولت ترامپ و همچنین ژنرال جان کلی رئیس پیشین کارکنان کاخ سفید (رئیس دفتر سابق ترامپ) اشاره شده است چرا که این سه مقام سابق آمریکایی، درخواست های ترامپ درباره ونزوئلا را خطرناک می دانستند.

از جمله این درخواست ها، درخواست ترامپ از متیس وزیر دفاع سابق آمریکا برای ارائه گزینه های نظامی جهت ساقط کردن مادورو بوده است.

به گفته منابع مطلع آمریکایی، ترامپ درباره ونزوئلا با اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی سابق خود هم مشاجره کرده بود و از اینکه او گزینه های نظامی درباره ونزوئلا ارائه نداده بود، به شدت عصبانی بود.

به دنبال مشاجره ترامپ با مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید سپتامبر 2017 از با ارسال یادداشتی محرمانه به متیس وزیر دفاع وقت آمریکا نوشت که رئیس جمهور خواستار ارائه گزینه های جدید درباره ونزوئلا است.

مک مستر در این یادداشت برای متیس یک ضرب الاجل تعیین کرد اما وزیر دفاع پیشین آمریکا توجهی به این ضرب الاجل نکرد.

آکسیوس در ادامه می نویسد: با حضور جان بولتون و مایک پامپئو (به عنوان مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه آمریکا)، این روند به یکباره تغییر کرد.

در خاتمه گزارش این رسانه آمده است: طبق گفته مقام های ارشد دولت (آمریکا)، ترامپ علاقه ای به اعزام نیروهای پیاده نظام آمریکایی به ونزوئلا ندارد اما خواستار تداوم تشدید فشار بر مادورو و جستجو برای یافتن روش های مبتکرانه به منظور کمک کردن به گوایدو جهت خارج کردن مادورو از قدرت شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10540

به "آکسیوس: ناتوانی اپوزیسیون ونزوئلا، دولت ترامپ را ناامید کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آکسیوس: ناتوانی اپوزیسیون ونزوئلا، دولت ترامپ را ناامید کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید