احتمال ملاقات پوتین و رئیس جمهور اوکراین در قزاقستان

به گزارش بلاگ پو، با عقب نشینی نیروهای دولتی اوکراین از یک منطقه مسکونی در دونباس، آخرین مانع برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی رفع شد و بطور غیرمنتظره نیز پیشنهاد دیدار ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی در قزاقستان مطرح شده است.

احتمال ملاقات پوتین و رئیس جمهور اوکراین در قزاقستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو، امروز نوشت: روز سه شنبه آخرین مانع برای برگزاری نشست سران در چارچوب گروه نرماندی (روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه) رفع شد و اکنون برای نخستین بار ممکن است ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی روسای جمهوری روسیه و اوکراین با یکدیگر دیدار نمایند.

طرفین درگیری های نظامی در منطقه دونباس در شرق اوکراین ظهر روز سه شنبه با موفقیت نظامیان خود را از نزدیکی روستای پتروفسکویه خارج نموده و آمادگی دارند تا مرحله جدید ایجاد منطقه غیرنظامی و مین زدایی را شروع نمایند. سازمان امنیت و همکاری اروپا هم عقب نشینی نیروهای درگیر در منطقه دونباس را تایید کرد.

این خبر در کی یف با شور و شوق زیاد اعلام شد، در حالی که اظهارنظر چندان زیادی در این باره در مسکو شنیده نشد. در هر صورت هم در روسیه و در اوکراین ابراز تمایل نموده اند تا دقیقاً در چارچوب گروه نرماندی برای حل و فصل اوضاع با یکدیگر کار نمایند.

این مرحله گام مهمی در فرایند فراهم سازی مقدمات نشست سران گروه نرماندی است. البته در مسکو بر این عقیده هستند که عقب نشینی نیروها هنوز تضمینی برای برگزاری نشست سران نیست، ولی تکمیل موفقیت آمیز آن به تحقق این مسئله یاری خواهد نمود. مقامات کی یف بر این عقیده هستند که اکنون دیگر شرط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی اجرا شده است

در این رابطه کارشناسان معتقدند که برای نتیجه بخش بودن نشست سران گروه نرماندی ضروری است تا رئیس جمهوری اوکراین طرحی برای حل و فصل اوضاع دونباس که مورد موافقت مقامات مسکو قرار بگیرد را ارائه دهد. البته این اقدام سریع نمی تواند انجام گردد و امکانات زلنسکی در این باره بسیار محدود بوده و وی با مشکلاتی در داخل کشور روبرو است.

البته پیشنهاد روز گذشته نورسلطان نظربایف رهبر قزاقستان درباره نخستین دیدار پوتین و زلنسکی در این کشور به طور جداگانه و قبل از مذاکره با شرکای اروپایی، همچنان با شک و تردیدهایی در مسکو روبرو شده است.

نظربایف روز سه شنبه در نشستی بطور غیرمنتظره پیشنهاد دیدار روسای جمهوری روسیه و اوکراین در قزاقستان را مطرح نموده و یادآور شد: ولادیمیر زلنسکی ازهم اکنون موافقت خود با چنین دیداری با ولادیمیر پوتین را اعلام نموده و من این مسئله را به اطلاع ولادیمیر پوتین رسانده ام.

البته مقامات مسکو گوشزد نموده اند که چنین دیداری باید به خوبی برنامه ریزی گردد، اتفاقی که هنوز نیفتاده است. دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین یادآور شد که ولادیمیر پوتین هرگز از چنین دیدار هایی که بتواند به فرایند اوضاع یاری کند خودداری نخواهد نمود، ولی دیدار تنها برای انجام دیدار، هرگز هدف طرف روسی نیست و چنین دیداری باید به خوبی برنامه ریزی گردد.

یوری اوشاکوف مشاور رئیس جمهوری روسیه در مسائل سیاست خارجی نیز پیش از این اعلام نموده بود، به محض آنکه موانع موجود برای موفقیت آمیز بودن برگزاری نشست سران گروه نرماندی رفع گردد، تصمیم گیری در این باره اتخاذ خواهد شد. به گفته وی، در حال حاضر در جریان مذاکرات تلفنی طرفین، فراهم سازی مقدمات نشست سران گروه نرماندی فعالانه در حال اجرا است، ولی تاریخ آن هنوز تعیین نشده است.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15932

به "احتمال ملاقات پوتین و رئیس جمهور اوکراین در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ملاقات پوتین و رئیس جمهور اوکراین در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید