الزامی به پرداخت نفقه در عقد موقت وجود دارد؟

به گزارش بلاگ پو، در عقد موقت زن حق نفقه ندارد؛ مگر اینکه شرط شده باشد یا عقد بر مبنای آن جاری شده باشد.

الزامی به پرداخت نفقه در عقد موقت وجود دارد؟

یکی از موضوعات مهم در روابط میان زوجین پرداخت نفقه است. نفقه زن در واقع میزان وجهی است که مرد از بابت هزینه های زندگی باید به همسر خود بپردازد. نفقه زن تا حدی مهم است که قانون گذار مقررات ویژه ای را به آن اختصاص داده است، اما پرداخت نفقه عقد دائم با نفقه در عقد موقت با هم تفاوت هایی دارند. در واقع، بر خلاف عقد دائم، مرد الزامی به پرداخت آن در عقد موقت نخواهد داشت؛ در این نوشتار از خبرنگاران به دریافت نفقه در عقد موقت و شرط نفقه می پردازیم.

نفقه در عقد موقت

به موجب قانون مدنی، در عقد منقطع یا صیغه موقت، زن حقی برای دریافت نفقه ندارد؛ به همین دلیل، مرد نیز الزامی به پرداخت نفقه به همسر موقت خود نخواهد داشت. به موجب ماده 1113 قانون مدنی در عقد موقت زن حق نفقه ندارد. همانطور که از این ماده معین است، به موجب قانون مرد الزامی به پرداخت نفقه نخواهد داشت؛ به همین دلیل، زن نمی تواند برای مطالبه نفقه عقد موقت اقامه دعوا کند، اما در عقد دائم مرد موظف است به همسر خود نفقه بپردازد، در غیر این صورت، می توان به دلیل ترک انفاق از وی شکایت کرد.

شرط نفقه در عقد موقت

همانگونه که گفته شد، مرد تکلیفی به پرداخت نفقه ندارد، اما این امر استثنائاتی هم دارد. بر اساس ماده 1113 قانون در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد؛ مگر اینکه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد. همانگونه که از ادامه این ماده بر می آید، پرداخت نفقه منوط به توافق زوجین است، بنابراین، در صورتی که زن و مرد در زمینه نفقه با هم به توافق برسند، پرداخت نفقه صیغه الزامی می گردد. همچنین در صورتی که بنای طرفین بر پرداخت نفقه باشد و به طور ضمنی التزام به پرداخت نفقه را بتوان از عقد استنباط کرد، می توان آن را از مرد مطالبه کرد. در ازدواج موقت اصل بر عدم لزوم نفقه است مگر قرارداد یا عرف این تکلیف را بر عهده مرد گذاشته باشند که در این صورت اگر مرد نفقه زن را نپردازد، زوجه می تواند به دادگاه رجوع نموده و نفقه خود را به وسیله دادگاه مطالبه کند و بر اساس ماده 1129 قانون مدنی اگر مرد از دادن نفقه خودداری کند و الزام کردن وی به پرداخت ممکن نباشد زن می تواند از دادگاه درخواست کند که مرد را ملزم کند تا باقی مانده مدت عقد را بذل کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه مهریه در عقد موقت را بخوانید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 35923

به "الزامی به پرداخت نفقه در عقد موقت وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزامی به پرداخت نفقه در عقد موقت وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید