اهدای عضو تنها یک چهارم مرگ مغزی گردیده های تصادف سالانه ایران

رئیس واحد اهدای عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، درخصوص تعداد متقاضیان لیست پیوند اعضا، اضافه کرد: حدود 30 هزار نفر در لیست انتظار پیوند هستند و سالانه 3000 نفر به این تعداد اضافه می شوند.

اهدای عضو تنها یک چهارم مرگ مغزی گردیده های تصادف سالانه ایران

دکتر فرحناز صادق بیگی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه هر سال حدود 6000 تا 8000 نفر در کشور به علت تصادفات و بیماری های مختلف دچار مرگ مغزی می شوند که نیمی از آنها قابلیت اهدای عضو دارند، اما فقط در یک چهارم آنها اهدای عضو انجام می گردد.

وی درخصوص تعداد متقاضیان لیست پیوند اعضا، اضافه کرد: حدود 30 هزار نفر در لیست انتظار پیوند هستند و سالانه 3000 نفر به این تعداد اضافه می شوند.

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با بیان اینکه روزانه 10 نفر در لیست انتظار پیوند هستند که به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می نمایند، گفت: بیشترین متقاضی پیوند در درجه اول کلیه و سپس کبد هستند.

صادق بیگی در خصوص مدت زمان قابلیت اهدای پیوند بیماران مرگ مغزی، توضیح داد: 4 الی 5 روز از زمان مرگ مغزی اعضای حیاتی قابل استفاده و در مورد بافت هایی مثل استخوان تا 48 ساعت بعد از ایست کامل قلب، قابل پیوند هستند.

وی نبود مطلعی از روند مرگ مغزی، نداشتن مطلعی از فرایند اهدای عضو بعد از مرگ مغزی و موانع قومی، منطقه ای و مذهبی را از جمله عوامل رضایت نداشتن افراد به اهدای عضو دانست و اعلام کرد: مرگ مغزی با کمای عمیق کاملا متفاوت است و متاسفانه 100 درصد سبب مرگ کامل می گردد.

این مقام مسئول، با اشاره به اقدامات انجام گردیده در زمینه ترویج فرهنگ اهدای عضو، اظهار کرد: اقدامات فراوانی با کمک دولت، هنر، ورزش، ادبیات و اصناف انجام گردیده است که از جمله آن می توان به ایجاد کارگاه ها و برنامه های مختلف آموزشی در صدا و سیما، مطلع سازی از طریق روزنامه ها و نیز شبکه های اجتماعی، برپایی غرفه های مختلف جهت ثبت نام برای اهدای عضو، تهیه فیلم ها، تیزرها و سایت های مرتبط برای مطلع سازی و ثبت نام و ایجاد پیوندکارت آنی اشاره نمود.

رئیس واحد اهدای عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، از ثبت روز ملی اهدای عضو؛ اهدای زندگی در تقویم رسمی کشور در 31 اردیبهشت اطلاع داد و گفت: سالانه حدود 30 درصد افزایش در تقاضای ثبت نام برای اهدای عضو در کشور وجود دارد و در حال حاضر حدود 3 میلیون و 500 هزار نفر به طور رسمی برای اهدای عضو ثبت نام نموده اند.

وی با تاکید بر اینکه داشتن کارت اهدای عضو پس از مرگ مغزی مانع اخذ رضایت از اولیای دم نیست، گفت: رضایت اولیای دم ضروری است و لذا داشتن کارت یک کار فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو و نشر مطلعی در مورد مرگ مغزی است که تاثیر بسزایی در رشد رضایت دهی اولیای دم در موارد مرگ مغزی دارد.

دکتر محمدرضا حسین زاده، مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگاران یادآور شد: اهدای عضو از سال 87 در استان گیلان آغاز شد و موارد مرگ مغزی پس از شناسایی برای پیوند به تهران منتقل می شد، اما از سال 93 واحد فراهم آوری اهدای عضو را در مرکز آموزشی – درمانی رازی راه اندازی کردیم و موارد مرگ مغزی به این مرکز انتقال پیدا می نماید.

وی با بیان اینکه استان های محدودی می توانند پیوند کبد انجام دهند، اظهار کرد: در حال حاضر پیوند کبد و کلیه در استان گیلان انجام می گردد و اگر گیرنده نداشته باشیم، اعضای پیوندی را به تهران ارسال می کنیم.

حسین زاده از اهدای عضو 8 مورد مرگ مغزی در گیلان از ابتدای سال جاری تاکنون اطلاع داد و یادآور شد: سال 95 بالغ بر 40 مورد و سال گذشته 25 مورد اهدای عضو داشتیم.

مسئول بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه همه موارد مرگ مغزی قابل اهدا نیست، عنوان نمود: خوشبختانه فرهنگ اهدای عضو در گیلان نهادینه گردیده است و بیش از 70 درصد موارد مرگ مغزی به اهدای عضو رضایت می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 19 شهریور 1397 شناسه مطلب: 578

به "اهدای عضو تنها یک چهارم مرگ مغزی گردیده های تصادف سالانه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای عضو تنها یک چهارم مرگ مغزی گردیده های تصادف سالانه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید