برخورد سازمان بورس با سیگنال فروشی کانال های تلگرامی

به گزارش بلاگ پو، مدیر روابط عمومی سازمان بورس گفت: کارشناسان و مسئولان بازار سهام بارها بر غیرقابل اعتماد بودن سیگنال دهی های تلگرامی تاکید کرده اند اما متاسفانه باز هم سهامدارانی هستند که از مشاوره های بی اساس این مراجع استفاده می کنند.

برخورد سازمان بورس با سیگنال فروشی کانال های تلگرامی

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، خبره های بازار سهام از نبود تحلیل کافی و نامناسب بودن بسترهای آموزشی شکایت می کنند و با وجود استقبال عموم به بورس هنوز شاهد تفاوت چشم گیری در به وجود آمدن بسترهای فرهنگسازی- آموزشی و همچنین مرجع معتبری برای داده های تحلیلی نیستیم. در این میان حضور تازه واردهای بازار سرمایه باعث شده تا سودجویان و کلاهبرداران زمینه مناسبی را برای دام افکنی و سواستفاده از سرمایه سهاداران ببینند.

یکی از مهمترین منابعی که باعث گمراه شدن فعالان بازار سرمایه می گردد، کانال ها و گروه های موجود در فضای مجازی و خصوصا تلگرام است که با انواع و اقسام تبلیغات مخاطبان را جذب کنند.

این سودجویان در صفحات فضای مجازی تحت عناوینی همچون سیگنال خرید و فروش، سیگنال VIP (ویژه)، سیگنال تضمیمی و... مخاطبانی را به دام می اندازند که ضمن دریافت حق عضویت هدایت های اشتباهی برای خرید و یا فروش نمادهای بورسی می کنند. هدف این سودجویان متعدد بوده اما در بیشتر مواقع قصد هدایت گله ای سرمایه به بخش دلخواه خودشان و بازارسازی دارند.

هرچند که صاحب نظران بازار سرمایه از وجود رانت و نشت اطلاعاتی هشدار می دهند و وجود این معضل قابل انکار نیست اما این رانت ها در دست افرادی به اصطلاح از ما بهترون است که برای حفظ و تداوم منافع خود، آن را در بوق و کرنا نمی کنند. با این حال کلاهبرداران نیز از ابهامات بازار سهام بهترین سواستفاده را کرده و در فضای مجازی سهامداران خرد را گمراه می کنند.

در این کانال ها گاهی برای سودهای غیرواقعی و چندصد درصدی تبلیغ می کنند که عملا محقق نخواهد شد و حتی دیده شده که با نرم افزارهای ویرایش تصویر، نام سهم معرفی شده را با نمودار نماد دیگری ترکیب می کنند و اغواگرایانه بر طبل تحقق پیش بینی خود می کوبند. افراد با تجربه بازار که از دانش و تجربه کافی برخوردار هستند، می توانند نمادها را به طور منطقی پایش کنند و گلیم خود را از آب بیرون بکشند اما غالبا تازه واردهایی که همچنان در فراز و فرودهای بازار سهام سردرگم هستند، فریب این سودجویان را می خورند.

رادار اقتصاد در گفت وگو با سیاوش وکیلی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار به بررسی مسائل پیرامون همین موضوع پرداخته که در ادامه مشاهده می کنید.

*کانال های سینگال دهی چه نفعی برای گرداننده های آن دارد؟ آیا اعتماد سهامداران به این کانال ها صحیح است؟

کارشناسان و مسئولان بازار سهام بارها بر غیر قابل اعتماد بودن این مراجع تاکید کرده اند اما متاسفانه باز هم افرادی هستند که بنا بر اختیار شخصی و تصمیمات فردی خود از مشاوره های بی اساس این مراجع استفاده می کنند. ممکن است فردی مشاوره های رسمی را نپذیرد اما از افراد غیر رسمی مشورت گیری داشته باشد. این موضوع کاملا در حیطه شخصی سهامداران است. اما با این حال سازمان بورس و اوراق بهادار از باب اطلاع رسانی و فرهنگسازی، سهامداران را از این کار نهی کرده است.

مراجعی که به اصطلاح سیگنال خرید و فروش می دهند در یک بستر غیرقانونی فعالیت می کنند که همین موضوع می تواند زنگ خطری برای سهامداران گمراه شده باشد. اعتماد به شخصی که صلاحیت چنین اقداماتی توسط سازمان بورس بررسی نشده و صرفا در بستر یک کانال تلگرامی که گرداننده آن نامعلوم است، منطقی نیست.

بخشی از سیگنال دهی ها در قالب تلگرام انجام می گردد که دولت این نرم افزار را فیلتر کرده است. همچنین با رصد و انسداد گروه هایی که به طور غیرقانونی چنین اقدامی انجام می دهند به وظیفه بازدارنده خود عمل می کنند.

بیشتر گروه هایی که سیگنال دهی می کنند نسبت به منافع شخصی خود نمادی را معرفی می کنند. به طور حتم اگر این فرد صلاحیت چنین اموری را داشت به طور شفاف و تعیین از ساختارهای سازمان بورس و نهاد رسمی استفاده می کرد. بنابراین افرادی که دنباله روی این گروه ها می شوند باید تبعات بعد از آن را نیز بپذیرند.

مردم برای خرید مایحتاج و وسایل خرد به هر برندی اعتماد نمی کنند و از معتبرهای بازار استفاده می کنند اما درمورد بازار سهام دیده می گردد برخی از افراد به اشتباه و بدون بررسیِ هویتی که اقدام به سیگنال دهی می کند سرمایه خود را در جریان معاملات یک نماد قرار می دهند. قطعا در این رفتار اشتباه تنها سهامداران ضرر می کنند. این افراد باید مسئولیت و عواقب این کار خود را در آینده بپذیرند.

*سازمان بورس چه برخوردی با سیگنال دهی دارد؟

تنها شرکت های مشاوره سرمایه گذاری که تعیینات آنها در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است می توانند با رعایت ملاحظات تعیین سهامداران را ترغیب به خرید و یا فروش سهامی بکنند. بجز شرکت های نام برده شده در سایت سازمان بورس، هیچ فرد حقوقی و یا حقیقی حق چنین اقدامی ندارد و در واقع با سیگنال دهی در خصوص خرید و فروش سهام، مرتکب جرم می گردد.

برخی از سیگنال دهی ها در فضای مجازی و در قالب گروه های خصوصی و vip (ویژه) انجام می گردد که با وجود فیلتر بودن تلگرام، ممنوعیت کار آنها بیش از پیش هویدا شده است.

گزارش تخلف گروه هایی که سیگنال دهی می کنند از منابع مختلف به دست سازمان بورس و اوراق بهادار می رسد که با همکاری پلیس فتا تخلف آنها پیگیری و نسبت به فیلتر آنها اقدام می گردد. پلیس فتا ابزارهای مناسب برای برخورد با اینگونه متخلفان را داراست.

سازمان بورس و اوراق بهادار در دایره اطلاعات و امنیت نسبت به سیگنال دهی ها و مجموعه هایی که صرفا در بخش آموزشی فعال هستند، تفکیک قائل می گردد و فعالیت هر یک را پایش و رصد می کند.

پایش های دایره اطلاعات و امنیت به معاونت حقوقی گزارش داده می گردد و در نهایت معاونت حقوقی اقدامات سلبی لازم را انجام می دهد.

سیگنال دهی به هیچ وجه مورد تایید سازمان بورس نیست و تنها شرکت های دارای مجوز می توانند در این زمینه فعالیت کنند. حتی این شرکت ها نیز از تحلیل و برداشت های خود در خصوص انتخاب و پیشنهاد نماد استفاده می کنند.

*در کشورهای توسعه یافته، سهامداران از سیگنال دهی ها پیروی می کنند؟

مطالعه دقیقی در این خصوص نداشته ام اما به طور کلی نوع رفتار سهامداران به فرهنگ و نوع جامعه بر می گردد. همچنین طرز تفکر اقتصادی و نگرش آنها نسبت به مباحث بازار سهام در این امر دخیل است.

*اگر سهامدار از طریق سیگنال دهی ها مال باخته گردد، امکان شکایت و پیگیری سرمایه بر باد رفته خود را دارد؟

سهامدارانی که در دام کلاهبردارانی که آنها را به خرید و فروش سهامی ترغیب کرده اند می توانند با مراجعه به پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای پیگیر زیان وارد شده، باشند.

* شرکت های سرمایه گذاری سرمایه تعیینی برای خدمات دهی از سهامداران طلب می کنند در صورتی که دارایی برخی از فعالان بازار سهام کمتر از این مقدار بوده و قادربه استفاده از خدمات مشاوره ای آنها نیستند. سازمان بورس برای این سهامداران چه تدبیری دارد؟

سازمان بورس و اوراق بهادار برای سرمایه های خرد مکانیزم تعیینی تعریف کرده است و افراد به 2 طریق (مستقیم و غیر مستقیم) می توانند به فعالیت در این بازار بپردازند.

برخی از سهامد اران ترجیح می دهند به طور مستقیم سرمایه گذاری کنند که با دریافت کد بورسی این امکان برای آنها فراهم می گردد. به طور مثال پنج و نیم میلیون نفر در عرضه های اولیه شرکت داشند که به طور فردی و متناسب با شناخت خود اقدام به خرید کردند.

اما با توجه به اینکه بورس، بازار پر ریسکی است افرادی که دانش لازم برای ورود به آن را ندارند و یا فاقد زمان کافی برای بررسی نمادها هستند، می توانند با استفاده از روش غیرمستقیم در بازار سهام سرمایه گذاری کنند. صندوق های سرمایه گذاری بستر مناسبی برای پذیرش سرمایه های خرد است که افراد می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مدیریت فناوری بورس (tsetmc.com) مراجعه کنند. افراد ریسک گریز می توانند از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت استفاده کنند و افراد ریسک پذیر می توانند از صندوق های سرمایه گذاری در سهام استفاده کنند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 35572

به "برخورد سازمان بورس با سیگنال فروشی کانال های تلگرامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد سازمان بورس با سیگنال فروشی کانال های تلگرامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید