برنامه وزارت صمت برای کنترل قیمت ها چیست؟، شنبه وزیرصمت کی می رسد!

به گزارش بلاگ پو، وزیر صمت وعده داده است که به زودی خودرو ، لوازم خانگی ارزان می شود، پس از تصمیم دولت برای ترخیص سریع کالاها از گمرک باز هم وعده داد قیمت کالاهای اساسی ارزان می شود اما آیا برای این وعده ها برنامه ای هم دارد؟

برنامه وزارت صمت برای کنترل قیمت ها چیست؟، شنبه وزیرصمت کی می رسد!

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، وزیر صمت وعده داده است که به زودی خودرو ، لوازم خانگی ارزان می شود، پس از تصمیم دولت برای ترخیص سریع کالاها از گمرک باز هم وعده داد قیمت کالاهای اساسی ارزان می شود اما آیا برای این وعده ها برنامه ای هم دارد؟ خسرو فروغان گران سایه نایب رئیس اول کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران درباره اینکه آیا امکان عملیاتی شدن وعده های وزیر صمت وجود دارد، گفت: بعید می دانم بتوانند این وعده ها را عملیاتی کنند. اصلا امکانش نیست که آنچه نیتش را دارند و شعارش را می دهند، عملیاتی کنند. او اضافه می کند: برای تنظیم بازار باید ساختار خود بازار را درست کرد. ساختار توزیع تا زمانی که غلط است، ساختار واردات ایراد دارد، تولید ایراد دارد، کمبود کالا داریم و نوسانات ارزی به خاطر پایه های اقتصادی غلط داریم، امکان اصلاح وجود ندارد.

وزارتخانه بی ثبات صنعت، معدن و تجارت (صمت) که در دولت دوازدهم شش ماهی را با سرپرست اداره شده بود، چند وقتی است که با رای اعتماد مجلس به علیرضا رزم حسینی روی آرامش به خود دیده است. با روی کار آمدن رزم حسینی همه منتظر بودند که او از برنامه های این وزارتخانه برای تعدیل سطح قیمت ها در بازار که هر روز فرایند رو به رشدی را طی می کرد، رونمایی کند اما گویا رزم حسینی هم به وعده درمانی روی آورده است.

در روزهای پایانی مهر ماه امسال، رزم حسینی وعده داد قیمت خودرو و لوازم خانگی کاهش خواهد یافت. او از طرح مشترک دولت و مجلس در حوزه خودرو خبر می دهد که قرار است در آینده نزدیک از آن رونمایی شود. اما آن طور که فعالان صنعت خودرو می گویند، طرح یاد شده دست کم تا 6 ماه دیگر هم نهایی نمی شود و شاید برای تعیین تکلیف قیمت خودرو، دولت ناگزیر باشد فرمول قیمت گذاری موقتی تعیین کند تا طرح مشترک دولت و مجلس نهایی شود.

هفته گذشته نیز اعلام شد که کالاهای رسوب کرده در گمرک به زودی ترخیص خواهند شد. وزیر صمت در این رابطه می گوید: ترخیص کالاهای اساسی از گمرک، حتما در بازار تاثیر قیمتی خواهد داشت. با تدابیری که اندیشیده شده در هفته جاری قیمت گوشت هم به حد قابل قبول خواهد رسید. اما با وجود این وعده، مشاهدات میدانی از کاهش چشمگیری در قیمت گوشت قرمز و حتی گوشت سفید حکایت نمی کند بلکه آنچه هم رخ داده است دلیلش کشتار زودهنگام دام به دلیل نبود نهاده دامی به اندازه لازم است. تولیدکنندگان مواد پروتئینی به ویژه مرغ و تخم مرغ بر این باورند که در صورت ترخیص به موقع کالاها، رسیدن اثرات این اقدام به بازار، دست کم به 50 روز زمان احتیاج دارد که جوجه ریزی در سالن ها انجام شود و مرغ به مرحله کشتار برسد.

آیا به راستی وزیر صنعت برای کاهش سطح قیمت ها برنامه ای دارد؟ تماس ها با محمد رضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صمت و عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار برای آگاهی یافتن از برنامه های این وزارتخانه برای تعدیل قیمت ها در بازار، بدون نتیجه باقی می ماند.

* احتیاج به اصلاح ساختار برای تنظیم بازار

خسرو فروغان گران سایه نایب رئیس اول کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران درباره اینکه آیا امکان عملیاتی شدن وعده های وزیر صمت وجود دارد، گفت: بعید می دانم بتوانند این وعده ها را عملیاتی کنند. اصلا امکانش نیست که آنچه نیتش را دارند و شعارش را می دهند، عملیاتی کنند.

او اضافه می کند: برای تنظیم بازار باید ساختار خود بازار را درست کرد. ساختار توزیع تا زمانی که غلط است، ساختار واردات ایراد دارد، تولید ایراد دارد، کمبود کالا داریم و نوسانات ارزی به خاطر پایه های اقتصادی غلط داریم، امکان اصلاح وجود ندارد.

گران سایه بیان می کند: چگونه می شود دست و پای یک نفر را ببندید و بگویید حرکت کن!

او یادآور می شود: وقتی یک واحد صنفی کالا به دستش نمی رسد یا گران می رسد و یا اینکه شبکه مافیایی پشت توزیع است که به جاهای خیلی حساس وصل است، چگونه می توان بازار را کنترل کرد.

نایب رئیس اول کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران ادامه می دهد: چند نفر را بگیرند، مغازه یا آن واحد را پلمپ کنند یا کارخانه دار را بگیرند و بگویند که قیمت کالایت را این میزان بگذار، کافی است؟

او بیان می کند: اگر قیمت تمام شده بیش از نرخی باشد که به تولیدکننده اعلام می کنند، فرد تقلب را وارد کارش می کند و کیفیت کالا را پایین می آورد که متعاقب آن مسائل بیشتری برای مردم ایجاد می شود.

* بایکوت کردن سرداران اقتصادی

گران سایه درباره تاثیر آزادسازی کالاهای رسوب کرده در گمرک بر سطح عمومی قیمت ها می گوید: مگر ما چقدر در گمرک جنس داریم. اکنون می گویند جنس ها را از گمرک بدون استعلام بانکی، تخصیص ارزو غیره بیرون بیاورید. باید آن زمانی که می گفتیم دنبال این برنامه بروید، گوش می کردند.

او ادامه می دهد: 21 فروردین 97 مصوبه 4353 هیات وزیران این نتیجه را داشت که واردات و صادرات را قفل کرد. آن زمان ما گفتیم کار شما اشتباه است. عملیات را طوری انجام دادند که واردکنندگان نتوانند احتیاج بازار را تامین کنند. در نتیجه افراد رجوع به قاچاق کردند. کالای قاچاق و بی کیفیت به صورت بی حساب و کتاب آمد و بازار را متشنج کرد.

نایب رئیس اول کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران اضافه می کند: از سوی دیگر صادرکنندگان ما را دچار مشکل کردند. این صادرکنندگان در واقع سرداران اقتصادی بودند که آنها را بایکوت کردند. کسانی وارد بازار شدند که اصلا تجربه نداشتند. سربازانی بودند که تازه لباس اقتصاد پوشیده بودند. این مسائل به وجود آمد و بعد از نزدیک سه سال، متوجه شدند کارشان اشتباه بوده است.

او تاکید می کند: تازه همین رفتار فعلی هم اشتباه است. باید دست بخش خصوصی را باز کنند. باید به بخش خصوصی که تخصص این کار را دارد، اجازه بدهند فعالیت کند و واردات انجام دهد. اگر این گونه شود، به نتیجه می رسیم اما با زور، شمشیر و قدرت بخواهند جلوی گرانی را بگیرند، نمی شود.

گران سایه تاکید می کند: ما الان گرانی داریم نه گرانفروشی. بحث بازار ما کمبود کالا است. زمانی که کمبود کالا وجود دارد، دست همه باز می شود که برای بقای خود تخلف هم بکنند. تخلف هم عمومی شده است و با یک گروه ضربت نمی شود همه متخلفان را گرفت. جز اینکه یک عده را ناگزیر می کند از جای دیگر احتیاجها را جبران کنند.

* چه برنامه ای برای ارزان شدن دارند؟

سید اسماعیل یزدان پناه نایب رئیس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران نیز درباره اینکه آیا رزم حسینی برای تنظیم بازار برنامه ای به بخش خصوصی ارائه کرده است، عنوان می کند: وزارت صمت تا به امروز برنامه ای ارائه نداده است. هم برنامه ندارند و هم شتابزدگی در تصمیم گیری و قوانین دارند. پراکنده و جزیره ای عمل می شود و نتیجه اش مسائل کنونی خواهد بود.

او اضافه می کند: اگر دولت با بخش خصوصی صادقانه برنامه ای را تنظیم کنند، بخش خصوصی با دولت همراه می شود زیرا کار دیگری نمی تواند بکند. اگر دولت برنامه ای داشته باشد، مسایل و مسائل موجود حل می شود اما اینکه بدانم آیا وقتی دولت وعده می دهد، صداقت در کلام دارد، انشاء الله که صداقت دارند ولی باید پرسید چه برنامه ای برای ارزان شدن دارند.

* ندانم کاری یا دست های پنهان نفوذ

یزدان پناه درباره کالاهای رسوب کرده در انبار گمرک بیان می کند: ما یک بحث تحریم را داریم. از دشمن توقع نیست که کاری برای ما انجام دهد. منتها یک بحث خود تحریمی را هم در ایران داریم.

او اضافه می کند: در شرایط مناسب و نرمال ممکن است قوانینی وجود داشته باشد که نظم بیشتر و نظارت بیشتر را ساماندهی می کند. این قوانین اما در زمان جنگ دست و پا گیر می شوند. در جنگ نظامی برای رساندن سلاح به خط مقدم از قوانین عادی پیروی نمی کنید.

نایب رئیس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران ادامه می دهد: وقتی یک آمبولانس بیماری را حمل می کند، مجاز است از قوانین عادی راهنمایی و رانندگی پیروی نکند. ما اکنون در زمان جنگ هستیم. طبیعی است در این جنگ اقتصادی، برای برخی قوانین دست و پا گیر که احتمالا برای نظارت بیشتر بوده است، تصمیماتی گرفته شود.

او تاکید می کند: اما این تصمیمات نباید موجب شود که در این بحران، کارخانه تولیدی ما که مواد اولیه می آورد، مواد مورد احتیاجش داخل گمرک هفت ماه معطل شود و نتواند آن را ترخیص کند. آن هم موادی که سه ماه دیگر منقضی می شود و از طرف دیگر با نبود آن، کارخانه می خوابد، در حالی که به محصولات این کارخانه، کشور و جامعه احتیاج دارد.

یزدان پناه می گوید: ما نگفتیم پورشه ترخیص کنند، لوازم آرایشی یا غذای حیوانات خانگی بیاورند ولی وقتی مواد اولیه می خواهیم، غذای دام و طیور می خواهیم و یا تکنولوژی مورد احتیاج ما، یک روز هم به هر دلیل و بهانه ای نباید در گمرک باقی بماند.

او ادامه می دهد: دولت نظارت کند، کالای لوکس نیاید اما آنچه که احتیاجداریم و مواد اولیه و تکنولوژی است و برای تامین احتیاج داخل به آن احتیاج داریم، باید به کشور وارد شود. خیلی جای ناراحتی دارد که بعد از مدت ها بگوییم قصد داریم چنین کالاهایی را ترخیص کنیم که وضع کشور بهتر شود.

نایب رئیس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران بیان می کند: آیا تا کنون کار کارشناسی وجود نداشته و تفکری در این رابطه وجود نداشته است؟ این که یک حساب سرانگشتی و ساده است. مگر اینکه چیزهایی پشت پرده باشد.

او اضافه می کند: ما اگر خیلی ساده بگیریم، چنین رفتاری ندانم کاری است و اگر یک مقدار پیچیده بگیریم، دست های پنهان نفوذ را در چنین تصمیماتی می بینیم. در خارج تلاش کردند ما را تحریم کنند و در جاهایی که نتوانستند، عوامل درونیشان این کار انجام دادند و باید جوابگوی این تصمیمات باشند.

کاهش نسبی سطح قیمت ها

یزدان پناه درباره اثر آزادسازی کالاهای گمرک بر سطح قیمت ها می گوید: این آزادسازی نوید این را می دهد که مسئولین ما به این درک رسیده اند که کالاهای اساسی و مواد اولیه ای که وارد گمرک شده است، در آینده نیز چنین رسوبی نخواهد داشت.

او اضافه می کند: اکنون کالاها آزاد می شود و بازار داخل، یک نفس راحتی می کشد و امید به این دارد که کالاهای بعدی مجدد این رسوب را نداشته باشد.

یزدان پناه بیان می کند: با ترخیص کالاها از گمرک به واسطه اینکه کالاها فراوان تر و جریان راحت تر می شود، یک ارزانی را می آورد و امید ایجاد شده، جو روانی را سبب می شود که قیمت ها به سمت متعادل شدن بفرایند و حباب هایی که دارند از بین برود.

منبع: رادار اقتصادی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 37405

به "برنامه وزارت صمت برای کنترل قیمت ها چیست؟، شنبه وزیرصمت کی می رسد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه وزارت صمت برای کنترل قیمت ها چیست؟، شنبه وزیرصمت کی می رسد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید