بنیانگذار اپل به دزدی ایده متهم شد

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از گیزمودو، استیو وزنیاک یکی از بنیانگذاران شرکت اپل به دلیل نقض قوانین حق انتشار و استفاده از ایده ایجاد یک دانشکده فناوری با نام خودش با شکایتی یک میلیون دلاری روبرو است.

بنیانگذار اپل به دزدی ایده متهم شد

یک استاد بازرگانی در کانتیکت به نام رالف ریلی ادعا می کند او و وزنیاک در سال 2011 توافق کردند تا یک دانشگاه فناوری تأسیس کنند و درهمین راستا با یکدیگر دست دادند که تصویر آن ثبت شد. هدف این پلتفرم آموزشی تدریس مهارت های رایانشی و تکنیک های دیگر به بزرگسالان بود که از نام و معروفیت وزنیاک به نام بنیانگذار اپل استفاده می کرد.

اما طبق اسناد دادگاه این شراکت هیچ گاه به واقعیت نپیوست. وزنیاک در سال 2017 میلادی با استفاده از همین ایده طرح Woz U را راه اندازی کرد که در حقیقت مدرسه ای برای آموزش کد نویسی بود.

در مقابل ریلی سعی کرد با ارسال ایمیل با وزنیاک تماس بگیرد و مالکیت بخشی از پروژه را به خود اختصاص دهد. ریلی در یکی از این ایمیل ها نوشته است: هنگامیکه من درباره ایده ام با شما ارتباط برقرار کردم، این دقیقاً همان چیزی بود که از انستیتو فناوری Wozدر ذهنم داشتم. شما به هدف زدید.

وزنیاک در پاسخ نوشته بود: شما ایده درست را داشتید… شک دارم بدون ایده اصلی شما این طرح اجرا می شد.

اما هنگامیکه ریلی خواهان بخشی از مالکیت پروژه شد، هیچ پاسخی دریافت نکرد. در نتیجه استاد دانشگاه هم به دلیل سرقت مالکیت فکر و نقض قوانین کپی راست از وزنیاک شکایت کرد. او خواهان یک میلیون دلار غرامت شده است.

البته ریلی اتهامات دیگری علیه وزنیاک مطرح کرده مانند نقض قرارداد که از سوی قاضی رد شده است.

طبق اطلاعات موجود این استاد دانشگاه نخستین بار در سپتامبر 2010 از طریق ایمیل ایده خود را با وزنیاک مطرح می کند. آنها طی چندماه با یکدیگر در ارتباط بوده اند و ریلی از بنیانگذار اپل می خواهد ایده انستیتو فناوری Woz را بررسی کند. وزنیاک هم در ایمیلی از موافقت با ایده و استفاده از نامش در پروژه خبر داده بود.

پس از آن ریلی قراردادی درباره ایجاد یک مدرسه آنلاین در کانتیکت به وزنیاک ارائه می کند که در ازای استفاده از نام و تصویر وزنیاک در انستیتو فناوری Woz هر 3 ماه مبالغی به او پرداخت کند. در اسناد موجود امضای وزنیاک در قرارداد وجود دارد. در مقابل وزنیاک ادعا می کند امضا کردن این سند را به یاد ندارد اما نسبت به امضای موجود در آن اظهار نظری نکرده است.

مدت کوتاهی پس از آن وزنیاک طرح ریلی را رها کرد. هنگامیکه این استاد دانشگاه در 2013 میلادی ماکت وب سایت انستیتو فناوریWoz را افتتاح کرد، مدیر برنامه های وزنیاک از او خواست آن را حذف و از تماس مستقیم با وی خودداری کند.

ریلی کپی رایت این وب سایت را ثبت کرده بود و محور شکایت یک میلیون دلاری او از وزنیاک هم همین امر است.

بنیانگذار اپل ادعا می کند هیچ توافقی میان او و ریلی انجام نشده و تصویر مذکور هم مربوط به یکی از ملاقات های او با طرفدارانش است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 50680

به "بنیانگذار اپل به دزدی ایده متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیانگذار اپل به دزدی ایده متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید