بیانیه مشترک وزیران خارجه ایران و اندونزی

به گزارش بلاگ پو، وزیران امور خارجه ایران و اندونزی پس از دیدار در تهران در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که سطح همکاری دو کشور در زمینه تجارت، سرمایه گذاری و انرژی گسترش خواهد یافت.

بیانیه مشترک وزیران خارجه ایران و اندونزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور ارزان بالی همراه شوید.

وزیران امور خارجه ایران و اندونزی پس از دیدار در تهران در بیانیه ای مشترک گفتند که سطح همکاری دو کشور در زمینه تجارت، سرمایه گذاری و انرژی گسترش خواهد یافت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزایر دانشجویان ایران (بلاگ پو)، در این بیانیه مشترک آمده است:

بیانیه مشترک

دیدار دو جانبه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

و وزیر امور خارجه جمهوری اندونزی

تهران 22 مهرماه 1394

بنابر دعوت جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سرکار خانم رتنو ال پی مارسودی، وزیر امورخارجه جمهوری اندونزی در تاریخ 23-22 مهرماه 94 جهت انجام یک سفر کاری به تهران سفر کرد. جناب آقای سودیرمن سید، وزیر انرژی و منابع معدنی به همراه هیاتی از بخش انرژی اندونزی، وی را در این سفر مهم همراهی کردند. سرکار خانم مارسودی و جناب آقای سودیرمن سید هم چنین قرار است امروز به حضور جناب آقای دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری برسند.

دیدار وزیران خارجه ایران و اندونزی در فضایی صمیمانه، برادرانه، سازنده و پربار که بیانگر دوستی نزدیک و همکاری فعال دو کشور است، برگزار گردید. وزیران بر این نکته توافق داشتند که سفر وزیر خارجه اندونزی به تهران نشان دهنده تعهد و پایبندی مستحکم اندونزی در توسعه همکاری دو جانبه خود با ایران است. دو طرف بر این اعتقاد هستند در این سفر هر دو کشور می توانند از فرصت های بسیار زیاد موجود در جهت تقویب هر چه بیش تر سطح همکاری دو کشور و ارتقای آن به سطح عالی تر استفاده نمایند.

در این دیدار، دو طرف پیشرفت حاصل شده در همکاری های دو جانبه از زمان سفر جناب آقای دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به اندونزی در تاریخ سوم اردیبهشت 94 برای شرکت در کنفرانس آسیا - آفریقا درجاکارتا را آنالیز کردند. در این راستا چگونگی و نحوه برخورد با چالش ها مورد آنالیز قرار گرفته و اقدامات عملی مناسب از سوی هر دو طرف مطرح و پیشنهاد شد.

وزیران خارجه از روند رو به افزایش سطح همکاری دو کشور که طیف وسیعی از روابط دو جانبه، به ویژه در بخش های انرژی، بازرگانی، ارتباط مردم - مردم، تحقیقات و فن آوری را در برگرفته و هم چنین به وسیله مجامع منطقه یی و بین المللی برای آنالیز تهدیدات مشترک نظیر تروریسم و جرایم سازمان یافته استقبال کردند. هر دو وزیر بر این نکته تاکید داشتند که دو طرف به طور گسترده ای از قبال داشتن روابط و همکاری خوب و مستحکم با یکدیگر منتفع گشته و این همکاری خوب سبب گسترش صلح، امنیت، مردم سالاری، رفاه و توسعه در سطح مناطق خود و ارتقا چهره صلح آمیز اسلام در عرصه بین الملل خواهد شد.

هر دو وزیر از نتایج مذاکرات برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و گروه 1+5 در تاریخ 23 تیر 94 استقبال کردند. در راستای این حرکت مثبت، دو طرف نسبت به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک ابراز امیدواری نموده و آمادگی خود را برای همکاری نزدیک تر در مورد ابتکارات و برنامه های همکاری های دو جانبه در آینده گفت.

دو طرف از تبادل پایدار هیأت های عالی رتبه بین دو کشور در سال های اخیر در سطوح رییسان جمهور، وزیران و سایر مقامات بلندپایه که نقش مهمی در تقویت روابط محبت آمیز، رسمی و دوجانبه داشته است، ابراز رضایت کردند. در این راستا، هر دو وزیر توافق کردند تا برای تحقق سفر رسمی جناب آقای جوکو ویدودو، ریاست محترم جمهوری اندونزی به ایران در تاریخی که متعاقبا از سوی دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت، کار نموده و زمینه های لازم برای کسب دستاورد حداکثری از این سفر را فراهم نمایند.

دو طرف هم چنین از سازوکارهای دو جانبه و منظم موجود از جمله کمیته مشورتی دوجانبه، کمیسیون مشترک مالی و بازرگانی، رایزنی های کنسولی، کمیته مشترک تحقیقات و فن آوری، گفت وگوهای حقوق بشری را از جمله تمهیدات سازنده و مفید برای تبادل تجربیات، رایزنی و هماهنگی برنامه ها و سیاست های خود ارزیابی کردند.

دو طرف موافقت کردند تا به همکاری های دیرینه بین ایران و اندونزی در مجامع منطقه یی و بین المللی که تامین نماینده منافع مشترک هر دو کشور در دستیابی به صلح و امنیت، ثبات و رفاه در سطح دنیا و مناطق خود است را بیش از گذشته شتاب بخشند.

وزیران توافق کردند تا سطح همکاری دو کشور در زمینه تجارت، سرمایه گذاری و انرژی را گسترش دهند.

وزیران بر اهمیت تعامل مردم - مردم در تقویت دوستی، تفاهم و احترام متقابل به ویژه در میان جوانان دو کشور تاکید کردند.

طرف ایرانی از نقش مهم اندونزی در آسه آن، به ویژه در زمینه کوشش برای ایجاد جامعه یکپارچه، درهم تنیده و برآمده از مردم آسه آن درسال 1394 ستایش و تمجید کرد. علاوه بر آن، ایران بر تمایل خود در تعقیب همکاری نزدیک تر با آسه آن در زمینه های مالی، فرهنگی، علوم و فن آوری و هم چنین ارتقای سطح همکاری بیش تر با آسه آن و سازمان همکاری مالی توضیح داد.

طرف اندونزیایی مراتب حمایت پایدار خود از حق ایران در استفاده از انرژی هسته ای در چارچوب ان پی تی و موافقت نامه پادمان های جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی را گفت. اندونزی بر این نکته تصریح می نماید که حقوق مسلم همه اعضا ان پی تی در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای جزو حقوق اولیه هر یک از کشورهای عضو ان پی تی است.

وزیران در زمینه تعمیق همکاری های خود در زمینه مبارزه با تروریسم، خشونت و افراط گرایی توافق کردند.

وزیران ضمن ستایش از فراخوان ایران از دنیایان برای مبارزه با افراط گرایی و خشونت تاکید کردند که بایستی به موضوع تروریسم با دیدگاه و رویکردی جامع پرداخت.

وزیران در جمع بندی روابط بین دو کشور را در وضعیت مطلوب ارزیابی نموده و ابراز امیدواری کردند این روابط و همکاری های دو جانبه در ساله ای آینده هم چنان رشد و توسعه یابد. وزیر خارجه اندونزی مراتب سپاس و قدردانی عمیق خود از همتای ایرانی را به خاطر استقبال گرم، میهمان نوازی و تمهیدات بسیار خوب سفر ابراز داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13221

به "بیانیه مشترک وزیران خارجه ایران و اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک وزیران خارجه ایران و اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید