تخت روانچی: اقدامات آینده ایران با آنچه که برای برجام رخ می دهد، متناسب خواهد بود

به گزارش بلاگ پو، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد اظهار داشت واکنش ایران به اقدام تازه آمریکا مبنی بر ارائه درخواست رسمی به شورای امنیت برای احیای تحریم ها علیه ایران به این بستگی دارد که برجام و قطعنامه 2231 تا چه حد بر اثر این اقدام مورد تهدید قرار گیرند.

تخت روانچی: اقدامات آینده ایران با آنچه که برای برجام رخ می دهد، متناسب خواهد بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز آدینه در مصاحبه با اعضای انجمن کنترل سلاح واشنگتن اعلام کرد که اقدامات آینده ایران در واکنش به درخواست رسمی آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای احیای تحریم های بین المللی علیه ایران، بستگی به این خواهد داشت که اقدام دولت آمریکا تا چه حد به برجام و قطعنامه 2231 آسیب بزند.

تخت روانچی توضیح داد: خروج آمریکا از برجام در هجدهم اردیبهشت 1397، نقض شدید تعهدات این کشور تحت قوانین بین المللی است، چرا که برجام بخشی از قطعنامه 2231 است. برجام پیوست قطعنامه است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: قطعنامه شورای امنیت، برجام را مورد تایید قرار داده و خود قطعنامه 2231 هم به طور اجماع از طریق تمام اعضای شورای امنیت به تصویب رسیده است. بنابراین، این نشان دهنده آن است که تمام جامعه بین المللی پشت سر قطعنامه 2231 قرار دارند.

تخت روانچی افزود: حرکت آمریکا علیه قوانین بین المللی و بر ضد تعهدات بین المللی ایالات متحده بود. پس از خروج آمریکا از برجام، ایران نزدیک به یکسال صبر کرد تا ببیند سایر اعضای برجام چه می توانند انجام دهند تا ایران به منافع برجام دست یابد.

وی یادآور شد: بعضی از اعضای برجام به ما گفتند که خسارت ایران که به واسطه خروج آمریکا از برجام متحمل شد، جبران خواهد شد اما متاسفانه، پس از یکسال، ما هیچ منافع محسوسی از اجرای تعهداتمان تحت برجام، دریافت نکردیم.

عضو تیم مذاکره کننده ایران در توافق هسته ای در زمینه اینکه آیا ایران قصد برداشتن گام های بیشتری دارد یا خیر اظهار کرد: همانطور که می دانید پس از برداشتن پنج گام، ایران گفت که فعلا اقدام بیشتری انجام نخواهد داد و تا الان هم موضع ما این چنین بوده است. درباره اقدامات آینده ما باید گفت که به این بستگی دارد که برجام و قطعنامه 2231 تا چه حد مورد تهدید قرار گیرند. اقدامات ما با آنچه که برای برجام و قطعنامه 2231 رخ می دهد، متناسب خواهد بود.

تخت روانچی توضیح داد: حرکت آمریکا در چند ماه گذشته، اقدام دیگری در نقض شدید تعهدات آمریکا بود، آنگاه که تحریم هایی برای همکاری هسته ای بین ایران و دیگر کشورها وضع کرد. آنها همکاری هسته ای با کشورهای دیگر را رد کردند و اکنون در حال ایراد ضربه نهایی به برجام هستند.

وی اعلام کرد: اینها قصد واقعی آمریکا را نشان می دهد وقتی که نمی خواهند ایران پیشرفتی در تکنولوژی برتر داشته باشد و اینکه آمریکا علاقمند نیست که ببیند مردم ایران ازمنافع دستاوردهای علمی اش بهره مند شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: درباره تاسیسات هسته ای اراک هم ما در حال گفت وگو با شرکای خود هستیم و این گفت وگوها ادامه دارد. همزمان، ما گفته ایم که اگر ما با وضعیتی روبرو شویم که ایران نتواند توسعه این بخش از تاسیسات هسته ای را پیش ببرد، ما به طراحی گذشته بازخواهیم گشت که ساخت خودمان بود.

تخت روانچی افزود: بنابراین، این یک گزینه برای ایران است و ما در زمان مناسب تصمیم خواهیم گرفت که چه زمانی به طراحی گذشته خود بازگردیم. این گزینه بسیار متناسبی برای ایران است.

.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32345

به "تخت روانچی: اقدامات آینده ایران با آنچه که برای برجام رخ می دهد، متناسب خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: اقدامات آینده ایران با آنچه که برای برجام رخ می دهد، متناسب خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید