ترامپ: محافظت از منطقه خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است

به گزارش بلاگ پو، رئیس جمهور آمریکا گفت: کار پاسبانی از خاورمیانه باید به عهده کشورهای دیگری از جمله ایران باشد نه آمریکا.

ترامپ: محافظت از منطقه خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است

ایسنا به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره مداخله این کشور در امور کشورهای خاورمیانه گفت: به نظر من، بدترین اشتباهی که آمریکا مرتکب شد، رفتن به خاورمیانه بوده است.

وی در ادامه گفت: ما در نواحی پاسبانی می کنیم، ما کاری را انجام می دهیم که کشورهای دیگر باید انجام بدهند. ما کاری را انجام می دهیم که صراحتا، اروپا باید انجام بدهد. ما کاری را انجام می دهیم که روسیه باید انجام بدهد، ایران باید انجام بدهد، عراق، ترکیه و سوریه باید انجام بدهد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که حسن روحانی رییس جمهور ایران در سخنرانی خود در سازمان ملل تاکید کرد: تشکیلِ هرگونه ائتلاف امنیتی، تحت هر عنوان در منطقه، با موضوع و فرماندهی نیروهای خارجی، مصداق شاخص مداخله در امور منطقه است. رویکرد امنیتی سازیِ دریانوردی در تناقض با حق دریانوردیِ آزاد و حق توسعه، و باعث تشدیدِ تنش و پیچیده تر شدنِ شرایط است و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می نماید.

امنیت منطقه با خروج نظامیان آمریکا، تأمین می شود و نه با سلاح و مداخله آنان. آمریکا پس از 18 سال نتوانست اقدامات تروریستی را کاهش دهد، اما جمهوری اسلامی ایران فتنۀ داعش را به کمک ملت ها و دولت های همسایه، خاتمه داد. راه حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه: دموکراسی در داخل؛ و دیپلماسی در خا رج است. امنیت را نمی توان خرید و توسط دولت های خارجی، تأمین کرد.

آمریکا اینجاست، نه در خاورمیانه. آمریکا وکیلِ هیچ ملتی و کفیلِ هیچ دولتی نیست. هیچ دولتی به دولتِ دیگر، وکالت نمی دهد و کفالت خویش را به دیگری نمی سپارد. اگر امروز شعله های آتشِ یمن، تا حجاز هم زبانه کشیده است، باید آتش افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی گناهان را آماج تهمت ها و کینه ها قرارداد. امنیتِ عربستان با خاتمه دادنِ تجاوز به یمن، حاصل می شود، نه با دعوت از بیگانگان. ما حاضریم برای صلح از همه توان ملی و اعتبار منطقه ای و اقتدار بین المللی خویش، مایه بگذاریم. راه حل صلح در جزیره العرب، امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه، را باید در درون خاورمیانه جستجو کرد و نه در بیرون آن. مسایل منطقه ما، بزرگ تر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که حتی نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل نماید و بانی افراطی گری، طالبانی گری و داعشی گری بوده است؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده ترِ امروز نخواهد بود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13417

به "ترامپ: محافظت از منطقه خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: محافظت از منطقه خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید