تشکیل جبهه مقاومت در برابر طالبان در پنجشیر

به گزارش بلاگ پو، معاون رئیس جمهوری سابق افغانستان با وجود تصرف مرکز از سوی شبه نظامیان طالبان و سقوط دولت محمداشرف غنی، همچنان از تسلیم شدن در برابر سلطه این گروه حذر دارد و مطابق آخرین حدس ها برای تشکیل جبهه ای تازه علیه طالبان به دره پنجشیر در شمال شرق افغانستان عقب نشینی کرده است.

تشکیل جبهه مقاومت در برابر طالبان در پنجشیر

به گزارش یورونیوز؛ امرلله صالح، معاون اول رئیس جمهوری سابق افغانستان روز یکشنبه با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: من هرگز، هرگز و تحت هیچ شرایطی در برابر تروریست های طالبان سر خم نخواهم کرد.

او در ادامه این پیام تاکید کرد که هرگز به میراث احمد شاه مسعود، فرمانده و مراد خود خیانت نخواهد کرد و زیر بار پذیرش سلطه طالبان نخواهد رفت.

صالح روز سه شنبه هم با انتشار پیام توییتری دیگری از مردم افغانستان خواست تا به محور مقاومت در برابر طالبان بپیوندند. انتشار این پیام پس از آن بود که او روز دوشنبه در کنار احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، فرمانده فقید مبارزه علیه طالبان و نیرو های شوروی در دره پنجشیر ظاهر شده بود.

گزارش شده که نیرو های امرالله صالح، معاون رئیس جمهور افغانستان، منطقه چاریکار در پرووان پوینسه در شمال کابل را از دست طالبان پس گرفتند.

یک منبع نظامی در کابل به اسپوتنیک گفت که در حال حاضر، نبرد ها با طالبان در حومه دره پنجشیر در مجاورت این ولایت در جریان است.

این منبع گفت: نیرو های امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان کنترل منطقه چاریکار در ولایت پروان را به دست آوردند. در حال حاضر نبرد ها در منطقه پنجشیر در جریان است. یک راه مهم استراتژیک از طریق چاریکار از طریق تونل سالنگ می گذرد، که کابل را با مزارشریف، بزرگترین شهر در شمال افغانستان متصل می کند.

مقام های محلی در شمال شرق افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته اند که صالح و مسعود در تلاش برای هماهنگی فعالیت های گروه های چریکی مبارز علیه طالبان هستند.

دره پنجشیر سمبل مقاومت در افغانستان به تعداد می رود؛ چنان که در دوره جنگ داخلی دهه 1990 هرگز به دست طالبان نیفتاد و یک دهه پیش از آن هم به تصرف نیرو های شوروی سابق در نیامد.

صالح نخستین بار در سال 1990 نبرد چریکی را در کنار فرمانده خود احمدشاه مسعود آغاز کرد و به این دلیل که یکی از محور های اصلی مقاومت در برابر طالبان پس از وقوع حملات 11 سپتامبر 2001 میلادی بود، هدایت سازمان اطلاعاتی تازه تاسیس افغانستان در سال 2004 را برعهده گرفت.

او در سال 2010 در پی حمله به کنفرانس صلح کابل، از سمت فرماندهی اداره سازمان جاسوسی افغانستان برکنار شد، ولی مدعی شد که مطابق اسناد موجود پاکستان حامی اصلی طالبان است؛ ادعایی که همواره از سوی پاکستان رد شده است.

او با وجود دوری چند ساله از صحنه سیاسی افغانستان، مبارزه با طالبان را با انجام مصاحبه های رسانه ای و انتشار مطالبی در شبکه های اجتماعی ادامه داد تا این که در سال 2018 میلادی به نام متحد محمداشرف غنی، ابتدا وزیر کشور و سپس معاون اول غنی شد.

او با وجود خروج غنی از کشور و سلطه طالبان بر مرکز، روز سه شنبه با صدور پیامی خطاب به مردم افغانستان نوشت: برخلاف آمریکا و ناتو، ما روحیه خود را از دست نداده ایم و فرصت های عظیمی در پیشِ رو داریم.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52940

به "تشکیل جبهه مقاومت در برابر طالبان در پنجشیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل جبهه مقاومت در برابر طالبان در پنجشیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید