تظاهرات سودانی ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی

به گزارش بلاگ پو، مردم سودان مقابل سفارت امارات در خارطوم در اعتراض به سربازگیری یک شرکت اماراتی و اعزامشان به یمن و لیبی تجمع کردند.

تظاهرات سودانی ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی

به گزارش بلاگ پو، به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، شاهدان عینی در خارطوم گفتند ده ها سودانی مقابل سفارت امارات تجمع نموده و پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن این عبارات نوشته شده بود: نه به دروغ، نه به مزدوری و نه به فریب.

آدینه یک خانواده سودانی از دولت انتقالی خواست برای بازگرداندن پسرش از امارات که در پادگان آموزشی به مدت سه ماه بازداشت شده کوشش نمایند. وی به همراه گروه دیگری برای کار در گارد امنیتی رفته بود اما او را فریب داده بودند.

شبکه الجزیره آدینه به نقل از عبدالله الطیب یوسف، برادر یکی از سودانی ها در امارات داستان ده ها سودانی را تعریف کرد که فریب خورده بودند و آن ها را برای سه ماه به پادگان های آموزشی کشانده بودند به جای اینکه در گارد امنیتی به کار گرفته شوند.

وی گفت: برادرم به من اطلاع داد که برای استفاده از سلاح سنگین آموزش دیده است و بعد مخیر شده که به لیبی یا یمن سفر کند.

وی خواستار بازگرداندن برادرش به خارطوم شد.

سایت واکب سودان در توییتر نمونه هایی از قراردادهای کاری با عنوان گارد برای سودانی ها در امارات را منتشر کرد.

درخواست عبدالله الطیب یوسف جنجالی را در شبکه های اجتماعی به وجود آورده است.

اخیرا فعالان از دست داشتن یک شرکت اماراتی در سربازگیری از 3000 جوان سودانی و فرستادنشان به جنگ اطلاع دادند.

منابع می گویند، شرکت بلک شیلد امارات 3000 جوان سودانی را به وسیله آژانس های استخدام محلی به عضویت گرفته است و زمانی که این جوانان به آنجا رسیدند دیدند که اوضاع فرق می نماید و فهمیدند که روش آموزش به این صورت است که در سه ماه استفاده از تمامی سلاح ها از جمله سلاح سنگین را آموزش می بینند.

امجد البصیری، فعال سودانی در فایل صوتی گفت اطلاعات تأیید شده ای در اختیار دارد که نشان می دهند آموزش ارتباطی با گارد امنیتی ندارد و بعد از سه ماه فرد باید بین سفر به لیبی یا یمن یکی را انتخاب کند.

وی اضافه نمود: این پادگان تا به امروز 12 سری نیرو را به عضویت گرفته که 9 سری آن مستقیما از سودان بدون هیچ گونه تحقیقات پزشکی و امنیتی یا کارت سربازی اعزام شده اند.

پدر یکی از قربانیان گفت: بعد از شنیدن این گزارش ها با پسرم که چند ماه قبل برای کار به امارات رفته تماس گرفتم و او گفت که بعد از انتها آموزش در ارتش امارات از او خواستند تمامی تلفن و مدارک خود را تحویل داده و سوار اتوبوس گردد. وقتی پسرم پرسیده که او را کجا می برند هیچ جوابی به او نداده اند. بعد از اینکه او و 115 نفر دیگر از رفتن خودداری نمایند آن ها را به پادگان جداگانه ای برده اند. ما خواستار بازگرداندن فوری آن ها به سودان هستیم.

هنادی عبدالللطیف، روزنامه نگار نوشت: تعدادی از سودانی ها قربانی این طرح شده اند. یکی از قربانیان به نام الفرزدق دفع الله جزئیات این طرح را فاش کرد. این شغل ها به وسیله شرکت خدمات امنیتی بلک شیلد امارات به وسیله آژانس گردشگری آماندا مطرح شد.

حذیفه ابراهیم، مدیر اقتصادی و اداری آژانس آماندا گفت: دفتر کار در سودان درصدد انجام تحقیقاتی درباره این گزارش هاست. تقریبا دستوراتی درباره صحبت نکردن درخصوص این پرونده وجود دارند و این به خاطر عدم تخریب روابط میان دو کشور است.

وی گفت که در گزارش های منتشر شده تردید دارد و فکر نمی نماید سودانی ها برای استفاده از سلاح سنگین آموزش دیده باشند بلکه تنها برای استفاده از تفنگ که با طبیعت کار در گارد امنیتی هماهنگ است، آموزش دیده اند.

شرکت بلک شیلد نیز در بیانیه ای این گزارش ها را صرفا ادعا دانست و گفت که این شرکت تنها به وسیله توافق کارمندان را جذب یا محل کارشان را معین می نماید.

این شرکت مدعی شده است که خدمات خود را در چارچوب قانونی و ضوابط بین المللی انجام می دهد و هیچ گونه خدمات یا ارتباطات نظامی ندارد.

براساس گزارش های سری جدید نیروها پنج شنبه برای پیوستن به همین پادگان به امارات سفر نموده و حدود 1000 تن به ویزا دست یافته اند.

25 دسامبر 2019 روزنامه گاردین در گزارشی از دست داشتن ابوظبی در انتقال مزدوران برای جنگ در لیبی اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19360

به "تظاهرات سودانی ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات سودانی ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید