جزئیات همکاری ایران و روسیه در فراوری واکسن کرونا

به گزارش بلاگ پو، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به نحو توزیع واکسن کرونا،گفت: قرار نیست هیچ کدام از هموطنان برای دریافت واکسن وجهی پرداخت بکنند و به صورت رایگان سرویس داده می گردد.

جزئیات همکاری ایران و روسیه در فراوری واکسن کرونا

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران از فارس، محمد رضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص جزییات برنامه های ایران برای مذاکرات و فراوری واکسن اسپوتنیک وی، میزان و زمان واکسیناسیون در ایران توسط واکسن روسی اسپوتنیک وی -محموله اولیه واکسن اسپوتنیک وی روز پنجشنبه وارد ایران شد و علت محدود بودن حجم این محموله چیست؟،بیان داشت:به دلیل شرایط خاصی که برای حمل و نقل این واکسن وجود دارد، یعنی دمای منفی 18، منفی 20 درجه باید حتما یک مرحله تمام زنجیره تامین را یعنی از کارخانه تا فرودگاه مسکو و از آنجا تا فرودگاه امام در تهران و انبار را انجام می دادیم و لجستیک را چک می کردیم.

وی ادامه داد: این یکی از دلایلی بود که حجم انبوه نگرفتیم تا اگر مشکلاتی در حمل و نقل باشد، آنها را شناسایی کنیم که خوشبختانه به خوبی انجام شد و مسئله ای نبود. بحث دوم این است که بالاخره تقاضای زیادی وجود دارد و حجم و گنجایش فراوری شرکت فراوری نماینده روسی محدود است. ولی در پارت های بعدی میزان افزایش پیدا خواهد نمود و ما می توانیم میزان بیشتری واکسن دریافت کنیم.

شانه ساز در پاسخ به این پرسش که آیا تحویل واکسن اسپوتنیک وی از سبد کوواکس تامین شد و یا به وسیله مذاکرات مستقیم با طرف روس؟،گفت: این کاملا جدا از سبد کوواکس است و برای تامین آن مذاکرات مستقیم صورت گرفت و همان طور هم که نمکی، وزیر بهداشت گفت ما برای تامین واکسن 3 جهت جداگانه را در نظر داشتیم. جهت اول فراوری در داخل ایران است که چند کمپانی هم آمدند و در حال ثبت هستند، دیگری سبد کواکس بود که ثبت نام کردیم و هزینه های اولیه هم پرداخت شده و نهایتا خرید مستقل بود.

وی اضافه نمود: در مذاکرات مستقل تامین واکسن از شرکت های تامین نماینده، خوشبختانه اولین مورد خرید واکسن اسپوتنیک وی (Sputnik V) بود که با موفقیت انجام و وارد ایران شد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اینکه آیا یخچال های مورد احتیاج برای حمل واکسن تامین شده و اینکه واکسن تهیه شده از چه نوعی است و واکسن فریز شده و یا واکسن اسپوتنیک لایت که در یک نوبت تزریق می گردد؟،ابراز داشت: خیر، این همان بحث lyophilized (خشک کردن انجمادی) است که در در دوز بوده که دوز اول دریافت شده و دوز دوم هم به هر حال دریافت خواهد شد. شرایط ویژه و سختی در لجستیک دارو وجود نداشت، به هر حال شرایط -18 و -20 نسبت به شرایط -60 درجه و -70 درجه بالاخره خیلی متفاوت است.

شانه ساز توضیح داد: شرایط -20 درجه در همه کشورها به راحتی قابل تهیه است، یخچال ها و فریزهای مورد احتیاج به طور معمول در آزمایشگاه ها استفاده می گردد و به همین دلیل دشواری خاصی در این زمینه برای تامین فریزرها و امکاناتی که لازم بود وجود نداشت و به راحتی این حمل و نقل انجام شد.

وی در پاسخ به این پرسش که بر اساس اظهارات سفیر ایران در روسیه محموله های بعدی سی ام بهمن ماه و دهم اسفند ماه وارد ایران می گردد. آیا این موضوع صحت دارد و این محموله ها حدودا با چه تعداد دوزی وارد ایران می گردد؟ متذکر شد: بله، همین طور است. آن چیزی که در قرار اولیه است حدود 2 میلیون دوز است که دریافت خواهد شد، محموله اول خوشبختانه وارد شد، ما امیدوار هستیم بنابر آنچه سفیر ایران گفت چیزی حدود 500 هزار دوز تامین خواهد شد و مابقی آن با یک فاصله زمانی کوتاه تری امیدوار هستیم تا قبل از سرانجام مارس بتوانیم بین یک تا دو میلیون از این واکسن را دریافت بکینم و به هر حال واکسیناسیون را در ایران آغاز کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همین طور که می دانید گروه اولی که دریافت نماینده هستند پرسنل آی سی یو و همچنین پرسنلی که به طور مستقیم با بیماران مبتلا به کووید سر و کار دارند، خواهند بود که در همین هفته واکسیناسیون آنها آغاز خواهد شد و بعد به ترتیب گروه های سالمندان و بیمارانی که به دلیل احتیاج و ویژگی های بیماریشان باید حتما در پروتکشن اصلی قرار بگیرند و بعد از آن گروههای دیگر که واکسن را دریافت نمایند.

شانه ساز درباره برنامه برای 20 هزار دوز واکسنی که روز پنج شنبه وارد شد چیست؟ واکسیناسیون چه زمانی آغاز می گردد و چه کسانی در اولویت هستند؟، اعلام نمود: ما در وزارت بهداشت اولین گروهی را که در اولویت قرار دادیم که باید واکسن را دریافت بنمایند، همکاران ما هستند که در آی سی یو و بخش های مراقبت های ویژه بیماران بستری مبتلا به کرونا فعالیت می نمایند.

وی متذکر شد: به خصوص آن گروهی که تا به امروز آلوده نشده و بیمار نشده اند، آنها گروه اولی هستند که دریافت نماینده این واکسن خواهند بود و بعد بقیه کادر درمان، سالمندان و همین ترتیب که پیش برویم بیماران خاص و افرادی که بدلیل بیماری زمینه ای که دارند امکان ابتلایشان به کرونا بیشتر است و در نهایت همه جمعیت را بتوانیم واکسنیه کنیم.

شانه ساز در پاسخ به این پرسش که اولین واکسیناسیون در ایران در چه زمانی آغاز خواهد شد و آیا اسپوتنیک وی در همان زمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟، اضافه نمود: ما یک کشور با جمعیت 85 میلیون نفر هستیم و برنامه ما این است که همه هموطنان این واکسن را دریافت نمایند و این برنامه ریزی وجود دارد؛ البته برای 85 میلیون نفر ما چیزی حدود 170 میلیون دوز واکسن احتیاج داریم، قطعا از یک منبع این قابل تامین نیست.

وی افزود: ما فعلا گروه هایی را که اولویت بندی شده را مدنظر قرار دادیم و تا آن زمان امیدوار هستیم با فراوری مستقلی که در ایران با شرکت ها و کمپانی های خودمان دارند انجام می دهند و زیرساخت هایشان را توسعه می دهند و همچنین با یاری انتقال دانش فنی و کار مشترک با سایر کشورها و کمپانی ها بتوانیم در قالب یک همکاری مشترک فراوریی را انجام دهیم، هم برای جمهوری اسلامی ایران و هم احتمالا برای صادرات به سایر کشورهایی که احتیاج دارند و با ادامه همکاری های مشترک در آینده به کشورهای دیگر هم در این زمینه می توانیم یاری بکینم و در تامینشان همکاری داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اینکه چرا سازمان نظام پزشکی ایران تا به امروز واکسن اسپوتنیک وی را تایید ننموده؟،تاکید نمود: مرجع رسمی و قانونی که می تواند اجازه مصرف هر دارو و هر واکسنی را در سطح جمهوری اسلامی ایران بدهد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران است و به هر حال این سازمان هم وظایف خودش را می داند و در منطقه ما حدود 10 سال است که به عنوان یک سازمانی که سیستم نظارتی قوی در امر واکسن دارد توسط WEQ رجیستر شدیم و ما را به رسمیت شناختند، هم آزمایشگاه قوی در حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی داریم و هم پرسنل و نیروی انسانی توانمندی که امکان هرگونه نظارت و بازرسی کیفیت را به تنهایی می توانند انجام بدهند.

وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی به عنوان یک NGO قانونی که می توانند بحث های مشورتی را داشته باشند و تا به امروز من نه دیدم و نه شنیدم که موضع سازمان نظام پزشکی این باشد. حالا جمعی از همکاران پزشکی ما حق دارند اظهار نظر بنمایند، البته فکر می کنم الان با توجیهاتی که اجرا شده حتی آنها هم در واقع قانع شدند و موضع سازمان نظام پزشکی را هم باید ریاست این سازمان اعلام بکند و من هیچ وقت نه دیدم و نه شنیدم که ظفرقندی ، رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی در خصوص پایین بودن کیفیت نه این واکسن و نه بقیه موارد اظهار نظری نموده باشند.

شانه ساز بیان داشت: یک اظهار نظر کارشناسی و دغدغه ای بوده توسط بعضی همکاران پزشک که من امیدوار هستم که با این اطلاعات جدیدی که بدست شان رسیده به هرحال توجیه شده باشند. به هر حال بحث واکسن درهمه جای جهان به همین صورت است، بعضی از کادر درمانی می پذیرند و بعضی دیگر نمی پذیرند و واقعا این یک بحث چالشی است. از طرفی نگرانی همکاران نیز پس از چاپ مقالات علمی در مجلات علمی معتبر در خصوص ایمنی این واکسن، بر طرف شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اینکه اهداف این سفر چیست و قرار است برنامه فراوری مشترک واکسن اسپوتنیک با کدام یک از بخش های ایران انجام گردد، سازمان غذا و دارو انستیتو پاستور یا بخش دیگری؟، توضیح داد: ایران و روسیه پتانسیل های دیده نشده فراوانی برای گسترش همکاری در عرصه های مختلف و از جمله حوزه سلامت و به خصوص دارو و واکسن دارند، به هر حال دو کشوری هستند که به لحاظ نزدیکی جغرافیایی می توانند همکاری مشترک زیادی را شکل بدهند، احتیاجهای همدیگر را بخوبی می توانند تامین نمایند، به طور مثال در جمهوری اسلامی ما برای بیشتر داروها و خطوط دارویی ظرفیتی بیش از 4 برابر احتیاج 85 میلیون نفر جمعیت خودمان داریم. ما حدود 98 درصد از داروهای مورد احتیاج را در داخل کشور فراوری می کنیم.

وی ابراز داشت: در زمان تحریم ها و با وجود آنکه تحریم ها واقعا غیر انسانی بودند و پذیرفته شده نیست در هیچ مورد، خصوصا در بحث دارو و تجیزات پزشکی و کالاهای سلامت محور، ولی این تحریمها که متاسفانه تحمیل شد، انگیزه محققین صنعتگران ما، فراوری نمایندگان ما بسیار بیشتر شد.

شانه ساز یادآور شد: این دوره تحریم واقعا حتی برای واردات مواد اولیه در فراوری دارو و تجهیزات پزشکی که فقط مصرف پزشکی داشت و دریافت نماینده نهایی آن معین بود، مانع ایجاد کرد. اما در کشور ما به هر طریقی بود این ظرفیت ایجاد شد، این دستگاهها و این مواد به طرق مختلف و با زحمت فراوان و با هزینه گران تر وارد و نصب شد و خوشبختانه 98 درصد داروها را در کشور فراوری می کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در کشور روسیه هم پتانسیل های بسیار زیادی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و واکسن وجود دارد که ما می توانیم در این حوزه همکاری بکنیم. آن چیزی که الان دیده می گردد یک نقطه آغاز و یک نقطه عطف است و در جلساتی که با مسئولین وزارت بهداشت و با دیگر مسئولین روسیه خواهیم داشت و با اهتمامی که هم وزیر بهداشت و هم سفیر ایران در روسیه دارند، من بسیار خوشبین هستم که این توانمندی ها پتانسیل های دیده نشده بتواند هر چه زودتر بازیافت و دیده گردد تا ما در این عرصه بتوانیم هم احتیاجهای همدیگر را برطرف کنیم و هم در بعد مالی همکاریهای گسترده ای را با هم آغاز بکنیم.

وی درباره انتقال دانش فراوری واکسن اسپوتنیک وی به ایران به چه شکل خواهد بود، آیا دانشمندانی از ایران برای آموزش به روسیه خواهند آمد یا دانشمندان یا دانش فراوری واکسن به ایران وارد خواهد شد؟، بیان داشت: الان پلتفرم های مختلفی داریم که دارند در ایران در بحث واکسن کار می نمایند، البته به هیچ عنوان به این معنی نیست که ما از دانش کشورهایی که به هر حال در این زمینه کار کردند و می توانند انتقال دانش فنی را به ما داشته باشند خودمان را محروم بکنیم؛ به خصوص کشوری مثل روسیه که پتانسیل های زیادی برای کار مشترک وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همان طور که اشاره کردید، سازمان غذا و دارو سازمانی برای ثبت و تایید سلامت دارو هست و خودش چیزی را فراوری نمی نماید و یا انستیتوی پاستور یک کار تحقیقات و بیشتر در جنبه های برطرف احتیاجهای فوری جمهوری اسلامی ایران کار می نماید. ما امیدوار هستیم که در قالب همکاری بخش خصوصی با شرکت های روسی بتوانیم فراوری مشترک را به زودی در ایران آغاز بکنیم.

شانه ساز درباره اینکه ایران می تواند مانند پایگاهی برای فراوری واکسن اسپوتنیک وی باشد و حتی به کشورهای دیگر آن را صادرات کند؟،اضافه نمود: دقیقا همین طور است. موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه خلیج فارس و در کنار کشورهایی که دوست هستند و ارتباطات خوبی دارند و هم کشورهای شرقی و هم کشورهایی که در بعد جغرافیایی نسبت به ایران قرار گرفته اند، امکان تامین احتیاجهایشان با توجه به زیرساخت هایی که طی این سالها در ایران به وجود آمده است در صورت کار مشترک با شرکت های روسی فراهم خواهد بود. و این یک بازی برد برد است برای تمامی گروه ها و بخش هایی که در این معادله حضور و شرکت دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اینکه واکسیناسیون عمومی شهروندان ایران با واکسن اسپوتنیک وی را در چه زمانی تخمین می زنید و قیمت آن چقدر خواهد بود؟،بیان داشت: واکسن برای دریافت نماینده نهایی، برای ایرانی ها رایگان خواهد بود. آن قیمتی هم که ما با همکارانمان در روسیه در خصوصش توافق شده در قالب یک تفاهم نامه امضا شده و در حال انجام است ولی در نهایت برای مصرف نماینده ایرانی رایگان است. هیچ کدام از هموطنان ما برای دریافت واکسن قرار نیست که پرداخت بنمایند و به صورت رایگان سرویس داده می گردد.

شانه ساز درباره اینکه آیا کسی می تواند به طور خصوصی این واکسن را خریداری کند؟،تاکید نمود: فعلا آن چیزی که برنامه ریزی شده، آن چیزی که خواهد آمد در یک سامانه ای به نام تیتک که سامانه ای کاملا بر پایه آی تی و فن آورانه ثبت است و همه افراد در آنجا اطلاعاتشان ثبت می گردد، فعلا گروه هایی که دریافت می نمایند، گروههای اولویت دار هستند که رایگان دریافت می نمایند.

وی ادامه داد: اینکه در ماههای بعد که این گروه های اولویت دار دریافت کردند چه خواهد شد، برنامه آن هنوز اعلام نشده و آن طور که رئیس جمهور ایران گفتند، فعلا واکسن به صورت رایگان ارائه خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43223

به "جزئیات همکاری ایران و روسیه در فراوری واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات همکاری ایران و روسیه در فراوری واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید