حرکت ویروس کرونا روی نقشه های آنلاین، تغییر الگوهای تردد افراد

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، آمارهای مسیریاب بومی بلد نشان می دهد که تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا، الگوهای تردد افراد در فضای عمومی با تغییرات بسیاری همراه بوده است.

حرکت ویروس کرونا روی نقشه های آنلاین، تغییر الگوهای تردد افراد

بر اساس این ارزیابی به نظر می رسد سیاست فاصله گذاری اجتماعی از ابتدای اسفند تا انتهای تعطیلات فروردین باعث شده تا رفت وآمد افراد به سمت رستوران ها و کافه ها 91 درصد کمتر گردد.

اطلاعات نقشه آنلاین بلد نمایش دهنده این است که جستجو و راستایابی مراکز خرید و سینماها در این مدت تا 96 درصد کاهش یافته است.

اگر آغاز قرنطینه را همزمان با تعطیلی مدارس درنظر بگیریم، حدودا از ابتدای اسفندماه جمعیت زیادی از افراد خانه نشین شدند. در این مدت راستایابی پارک ها، رستوران ها و کافه ها و صندلی های سوخت هم به ترتیب 86، 91 و 86 درصد کمتر شده است.

گزارش این راستایاب که با هدف اقدامات پیشگیرانه در برابر ویروس کرونا منتشر شده، نشان می دهد سیاست فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش تردد افراد در شهرها به ترتیب 93 و 92 درصد باعث کاهش راستایابی آنها به سمت مساجد و ایستگاه های مترو شده است.

همچنین بر اساس این گزارش که الگوهای حرکتی افراد را در دسته بندی های مختلف نمایش می دهد، میزان جستجو و راستایابی سوپرمارکت ها در بین کاربران این نرم افزار با 63 درصد کاهش همراه بوده است.

بر اساس این اطلاعات که می تواند برای بازبینی در سیاست های اجتماعی دستگاه های دولتی و سازمان های فعال بهداشتی مفید باشد، می توان گفت که با وجود کاهش کلی تردد به سمت سوپرمارکت ها، رفت وآمد شهفرایندان به این اماکن بیشتر از مکان های عمومی دیگر بوده است.

فرایند کاهشی در تردد افراد به شعب بانک در روزهای کاری هم حاکی از این است که به طور کلی راستایابی افراد به بانک ها سیر نزولی داشته اما تا قبل از تعطیلات نوروز با سرعت کمتری نسبت به مکان های عمومی دیگر خلوت شده است. یعنی اگرچه افراد رفت وآمد به رستوران ها، پارک ها و سینماها را کاهش دادند اما همچنان برای انجام فعالیت های بانکی وارد فضای عمومی شده اند.

آمار جستجوی مراکز درمانی هم در این مدت نوسان های زیادی را نمایش می دهد. به طور کلی مراجعه به مراکز درمانی و داروخانه ها در این مدت نسبت به قبل کاهش یافته اما تطبیق این نقشه با آمار منتشر شده وزارت بهداشت حاکی از این است که هر زمان در بلد مراجعه به بیمارستان ها افزایش یافته، نمودار شناسایی بیماران در آن روز هم بیشتر شده است.

هم زمان با انتشار این آمار، سایت گوگل مپس هم اطلاعات مشابهی از نحوه راستایابی افراد در کشورهای مختلف منتشر کرد که نام ایران در میان اطلاعات آن دیده نمی شد.

با این حال حتی روی نقشه های آنلاین بلد و گوگل مپ هم می توان شاهد راستا حرکت ویروس کرونا در بین کشورهای درگیر این بیماری بود.

بر اساس مقایسه الگوی راستایابی افراد دوران قرنطینه بین ایران و ایتالیا می توان گفت که حدودا یک هفته بعد از گسترش ویروس در ایران، رفت وآمدها در ایتالیا هم کاهش یافته است.

آمار گوگل مپس از 27 بهمن تا دهم فروردین حاکی از این است که تردد افراد در این کشور حدودا از نوزدهم اسفند فرایند کاهشی پیدا نموده است.

یعنی اتفاقی که بر اساس نقشه بلد در ایران حدودا از ششم اسفند خیابان ها را به مرور خلوت کرد، در ایتالیا از نیمه اسفندماه آغاز شد.

همچنین گزارش گوگل مپ درباره آمریکا می گوید که تردد افراد در فضاهای عمومی این کشور از بیست و سوم اسفند به مرور کاهش یافته است.

در این 40 روز محاسبه شده گوگل مپ، تردد افراد در ایتالیا و آمریکا به رستوران ها، کافه ها، مراکز خرید، سینما، موزه و کتابخانه به ترتیب 96 و 46 درصد کاهش یافته است.

رفت و آمد به خواروبار فروشی ، داروخانه، همچنین راستایابی به پارک ها و باغ های عمومی هم بین ایتالیایی ها و آمریکایی ها با 90 و 22 درصد کاهش همراه بوده است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23474

به "حرکت ویروس کرونا روی نقشه های آنلاین، تغییر الگوهای تردد افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت ویروس کرونا روی نقشه های آنلاین، تغییر الگوهای تردد افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید