حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند

به گزارش بلاگ پو، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: وجود حساب های اجاره ای و نیابتی ابزاری برای سوداگران جهت فرار مالیاتی شده است. هرچه سریع تر باید به سمت ساماندهی این حساب ها برویم. شرایطی باید فراهم شود که دیگر کسی نتواند از حساب دیگران استفاده کند.

حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بهرام پارسایی عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، درخصوص لزوم مقابله با پدیده فرارهای مالیاتی در کشور گفت: مالیات یکی از مهمترین ابزارهای درآمدی در همه کشورهای دنیا برای اداره امور است. در ایران به دلیل وابستگی به نفت هیچ برنامه ­ای برای اتکاء به درآمدهای مالیاتی تدوین نشده است.

وی ادامه داد: برداشت بنده این است که در حال حاضر هم راهکار درست و به هر حال تعریف شده­ ای وجود ندارد برای تحقق درآمدهای مالیاتی و این خود چالش خیلی بزرگ است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به معافیت های زیاد مالیاتی در کشور گفت: درحال حاضر قدرت های بزرگ مالی، در قالب سازمان ها، نهادها و موسسه های مختلف، فرار مالیاتی زیادی دارند و یا به غلط معافیت مالیاتی دارند.

وی در ادامه افزود: قدرت­ های بزرگ مالی همانطور که از مزایاهای مختلف در کشور استفاده می­کنند باید مالیات آن را نیز پرداخت کنند. سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید سامانه ا­ی شفاف راه اندازی و بدهکاران بزرگ مالیاتی را معرفی کنند. برای مثال سازمان اوقاف به هر حال یکی از قدرت ­های مالی کشور است و املاک، زمین و کارخانه های فراوانی دارد. به همین دلیل هیچ دلیلی برای عدم پرداخت مالیات این مکان­ها وجود ندارد.

پارسایی با بیان اینکه حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند، گفت: وجود حساب های اجاره ای و نیابتی ابزاری برای سوداگران جهت فرار مالیاتی شده است. هرچه سریع تر باید به سمت ساماندهی این حساب ها برویم. شرایطی باید فراهم شود که دیگر کسی نتواند از حساب دیگران استفاده کند.گردش مالی این حساب ها باید بررسی و استفاده از حساب دیگران جرم تلقی شود.

وی در ادامه با اشاره نقش کارت های بازرگانی در فرارهای مالیاتی گفت: کارت­ های بازرگانی هم مسیرهای فرار مالیاتی را هموار کرده اند. کارت های مذکور معمولاً رتبه ­بندی و ساماندهی نمی ­شوند. صدور کارت های صوری و استفاده از کارت های دیگران ازجمله مسائل موجود در این بخش است.

پارسایی در انتها شرح داد: مسیرهای فرار مالیاتی در کشور زیاد است. حتی هستند کسانی که فعالیت های مالی انجام می دهند، بدون اینکه رد و اثری از خودشان به جا گذارند. راه مقابله با همه اینها ایجاد شفافیت است.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16968

به "حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید