حکمی تاریخی که می تواند پای ترامپ را هم به جلسات تحقیق استیضاح باز کند

به گزارش بلاگ پو، دادگاهی در آمریکا حکمی صادر کرده که به موجب آن نه تنها مقام های دولت ترامپ، بلکه شخص او هم از احضار برای شهادت در جلسات استیضاح، مصون نخواهند بود.

حکمی تاریخی که می تواند پای ترامپ را هم به جلسات تحقیق استیضاح باز کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دادگاهی در آمریکا روز دوشنبه حکمی صادر کرده است که به صورت بالقوه حتی می تواند پای شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را هم به جلسات تحقیقات کنگره باز کند.

حکم دادگاه منطقه ای واشنگتن پس از آن صادر شد که دونالد مک گان مشاور سابق کاخ سفید در دولت ترامپ، در پاسخ به احضاریه کنگره برای ادای شهادت در فرایند تحقیقات استیضاح، از کمیته قضایی مجلس کنندگان به دادگاه شکایت و مطرح نمود که بر اساس قانون الزامی به حضور در این جلسات ندارد.

با این حال، در حکم دادگاه عنوان شده است که کسی بالاتر از قانون قرار ندارد و هیچ یک از مقام های دولت آمریکا از جمله شخص رئیس جمهور از احضار برای همکاری با تحقیقات کنگره مصون نیستند.

در بخشی از این حکم بیش از 100 صفحه ای، گفته شده است که هیچ مبنایی برای این ادعای کاخ سفید که مقام های دولتی کاملا از پذیرش ادای شهادت در کنگره مصون هستند، نیافته است. به موجب این حکم، مقام های کاخ سفید باید از احضاریه های کنگره تبعیت کنند، حتی اگر رئیس جمهور به صراحت به این مقام ها دستور داده باشد که از آن پیروی نکنند.

روزنامه واشنگتن پست این حکم را در چارچوب منازعات میان کنگره و دولت در زمینه تفکیک قوا، تاریخی توصیف کرده است.

شبکه سی ان ان هم در گزارش خود از این تصمیم با عنوان حکمی بزرگ و یک پیروزی بزرگ برای دموکرات ها یاد کرده که می تواند بر فرایند استیضاح اثر مهمی داشته باشد. ارین برنت خبرنگار این شبکه می گوید این حکم در را برای آنکه رئیس جمهور ترامپ شخصا با ادای سوگند شهادت دهد، می گشاید.

برنت می افزاید: این می تواند دریچه های سیل را برای ورود دیگر شهود کلیدی تحقیقات استیضاح مرتبط با پفراینده اوکراین، باز کند. از جمله میک مولوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید، مایک پامپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور سابق امنیتی ملی. همه آن ها را می توان مجبور [به ادای شهادت] کرد.

در بخشی از حکم با استناد به حکمی که چند سال پیش در پفراینده ای دیگر صادر شده، در مورد شخص ترامپ آمده است که حتی در ارتباط با این مجادله که شخص رئیس جمهور از مصونیت کامل از ادای شهادت برخوردار است، دادگاه به نتیجه ای مخالف این ادعا رسیده است. این حکم تصریح می کند که رئیس جمهور، پادشاه نیست و نمی تواند خود یا مقام های کاخ سفید را از تحقیقات مصون کند.

ترامپ متهم است که با ممانعت از انتقال کمک های امنیتی به اوکراین و همچنین خودداری از دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور، کی یف را تحت فشار قرار داده تا در مورد جو بایدن رقیب بالقوه اش در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، تحقیق کند.

مجلس کنندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، با متهم کردن ترامپ به سوء استفاده از اختیاراتش، از اواخر تابستان فرایند استیضاح او را کلید زده است. ترامپ رسما مقام های کاخ سفید و دولت را از همکاری با این فرایند، منع کرده است. با وجود آنکه چند نفر از مقام های دولت از جمله گوردون ساندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا از این دستور سرپیچی کرده و با تحقیقات استیضاح همکاری کرده اند، اما اغلب مقام های ارشد دولت ترامپ از پیروی از احضاریه های کنگره خودداری کرده اند.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16445

به "حکمی تاریخی که می تواند پای ترامپ را هم به جلسات تحقیق استیضاح باز کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکمی تاریخی که می تواند پای ترامپ را هم به جلسات تحقیق استیضاح باز کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید