خبرگزاری فرانسه: عربستان، گفت وگو با یمن را رسماً تأیید کرد

به گزارش بلاگ پو، یک مسئول سعودی اذعان کرد، کشورش برای انتها دادن به جنگ پنج ساله علیه یمن، با صنعاء در حال گفت وگوست.

خبرگزاری فرانسه: عربستان، گفت وگو با یمن را رسماً تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک مسئول سعودی روز چهارشنبه (امروز) اذعان کرد که کشورش برای تمام کردن جنگ علیه یمن که آن را از حدود پنج سال پیش شروع نموده، با صنعاء در حال گفت وگو است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این مسئول سعودی که نامش را ذکر نکرد نوشت: ما از سال 2016 کانالی باز با حوثی ها [جنبش انصارالله] داریم و این تماس ها را برای حمایت از صلح در یمن ادامه می دهیم.

عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال 1394 شروع نموده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است.

ریاض تا پیش از حمله تلافی جویانه یمن به تأسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو (بزرگ ترین شرکت نفتی دنیا) هر گونه پیشنهاد و درخواست صنعاء برای مذاکره و سرانجام دادن به جنگ را رد می کرد اما بعد از این حمله، و ناتوانی سامانه های پدافندی آمریکایی ریاض برای حمایت از تأسیسات حیاتی خود، دولت سعودی را واداشت که گزینه های سرانجام تجاوز به یمن را آنالیز کند.

حمله تلافی جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه 23 شهریورماه 1398 رخ داد. همان روز یحیی سریع سخنگوی ارتش و کمیته های مردمی یمن تأیید کرد، یگان پهپادی یمن با 10 پهپاد پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است.

این حمله ضربه سختی به اعتبار نظامی آمریکا و همچنین ضربه دردناکی به فراوری نفت عربستان سعودی زد. طبق گزارش های خبری حدود فراوری روزانه شش میلیون نفت سعودی متوقف شده و هنوز پیروز نشده آن را از سر بگیرد.

ص

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15233

به "خبرگزاری فرانسه: عربستان، گفت وگو با یمن را رسماً تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرگزاری فرانسه: عربستان، گفت وگو با یمن را رسماً تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید