دستاورد سفر دو روزه وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی چه بود؟

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - وزیر جهاد کشاورزی گفت در سفر به خراسان جنوبی مقرر شد باغی از ذخایر ژنتیکی استان شامل؛ زرشک، زعفران و عناب تهیه و حفظ گردد.

دستاورد سفر دو روزه وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی چه بود؟

از سفر با تور ارزان پاتایا بهار 1400 لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

کاظم خاوازی، دوشنبه شب 13 مهرماه در کنفرانس خبری جمع بندی سفر دو روزه اش به خراسان جنوبی با اشاره به منابع آب استان و کمبودی که در خصوص منابع آب وجود دارد، اظهار کرد: در این راستا در این سفر تصمیم گرفته شد برای توسعه سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی سهمیه قائل نشویم و بدون محدودیت برای متقاضیان اعتبارات درنظر گرفته گردد؛ این امر یاری بسیاری برای تقویت سیستم های نوین آبیاری خواهد بود تا سطح آن در استان به طور گسترده ای افزایش یابد.

وی با بیان اینکه این تصمیم تا به امروز در استان های دیگر گرفته نشده است، اضافه نمود: مطلب دیگر بحث قنوات است که مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با استاندار خراسان جنوبی پیگیر تفاهم نامه ای در رایزنی با سازمان برنامه و بودجه شویم تا اعتباری برای برطرف مسائل لایروبی و احیای قنوات اخذ گردد و سپس با یاری نمایندگان مجلس و سازمان برنامه و بودجه در برنامه 1400 بحث قنوات را به صورت جدی در دستور کار قرار دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: در بحث تحقیقات مقرر شد یک باغ مادری عناب و زرشک در استان احداث گردد که منشا تکثیر رقم های مختلف برای توسعه باغبانی صحیح خواهد بود.

خاوازی با بیان اینکه تعداد باغ های مادری در کل کشور کم است، اضافه نمود: با توجه به اینکه استان موطن اصلی عناب و زرشک است، احداث باغ مادری می تواند به توسعه و پایداری این محصولات یاری کند.

وی ادامه داد: در این سفر قرار شد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سهمیه جذب اعضای هیات علمی خود را نسبت به استان های دیگر افزایش دهد و مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، برنامه ای را برای توسعه محصولات کم آب بر در دستور کار خود قرار دهند و این سازمان یاری کند تا آزمایشگاه کشت بافت مرکز تحقیقات راه اندازی گردد.

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: اجازه این امر داده خواهد شد که ژئوپلاسم عناب استان با ژئوپلاسم های بخش خصوصی مبادله گردد و ژئوپلاسم های استان کامل گردد.

خاوازی با بیان اینکه همچنین مقرر شد باغی از ذخایر ژنتیکی استان شامل؛ زرشک، زعفران و عناب تهیه و حفظ گردد، توضیح داد: در حوزه باغبانی و توسعه روستایی مقرر شد شش هزار هکتار از اراضی برای کشت گیاهان دارویی از سهمیه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به استان اختصاص داده شده و سازمان جنگل ها بذرپاشی گونه های مقاوم در مراتع را در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی نیز موظف شد خرید زرشک را در دستور کار جدی قرار دهد و تقاضای بازار را به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: همچنین مقرر شد نمایندگان مجلس، استاندار و وزارت جهاد کشاورزی بحث تخصیص تسهیلات برای خرید محصول زعفران را در دستور کار قرار داده و سهمیه استان را پیگیری نمایند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش اعتبارات منابع طبیعی استان به میزان 15 درصد، ادامه داد: در حوزه جنگل، مرتع و آبخیزداری نیز تجهیزاتی از قبیل یک دستگاه خودرو، دو دستگاه موتورسیکلت و سایر موارد در اختیار استان قرار می گیرد.

خاوازی اعلام کرد: برای تامین سهم دولت در صندوق حمایت از منابع ملی، اهدای بی سیم و سایر تجهیزات و تقویت برنامه های بیابان زدایی از دیگر موضوعاتی بود که در حوزه منابع طبیعی در این سفر مصوب شد.

وی با بیان اینکه مقرر شد مشکل اراضی به جامانده منطقه باغستان شهر اسلامیه فردوس با مشارکت راه و شهرسازی در دستور کار جدی قرار گرفته و حل گردد، توضیح داد: توسعه پرورش ماهی آرتمیا و تیلاپیا از دیگر موضوعاتی است که در این سفر به اهمیت آن پرداخته شد و با توجه به وجود ظرفیت بسیار خوب استان در این حوزه قرار شد تفاهم نامه ای بین موسسه علوم شیلاتی که از دانش فنی برخوردار است و استان خراسان جنوبی منعقد گردد.

خاوازی اعلام کرد: استعداد استان به علت وجود منابع آب شور برای پرورش این ماهی ها فوق العاده است و درخصوص صدور مجوزها سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یاری خواهد نمود.

وی اعلام نمود: درخصوص نهاده های دامی نیز مقرر شد تخصیص ویژه ای برای استان درنظر گرفته گردد چراکه بسیاری از واحدهای دامداری سنتی هستند که شاید از این نهاده ها محروم باشند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای این منظور سهمیه 10 هزار تنی جو در مرحله نخست به استان اختصاص می یابد و در زمینه درخواستی که استاندار برای تامین نهاده دامی در استان داشته اند نیز بخشی همراه با این سهمیه به استان اختصاص خواهد یافت.

خاوازی یادآور شد: درخصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی در این سفر مقرر شد برای سرمایه گذارانی که به استان ورود پیدا نمایند، بانک کشاورزی با اولویت احداث بارگاه زرشک، عناب و سردخانه ها و سایر صنایع مرتبط، بدون محدودیت تسهیلات پرداخت خواهد نمود.وی اعلام نمود: مقرر شد تا سرانجام دولت 450 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره در اختیار متقاضیان طرح های مختلف بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی قرار گیرد که این تسهیلات در بخش گلخانه 200 میلیارد تومان، طرح های صنایع تبدیلی و تکمیلی 100 میلیارد تومان، گیاهان دارویی 50 میلیارد تومان و دام و طیور 100 میلیارد تومان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 36218

به "دستاورد سفر دو روزه وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد سفر دو روزه وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید