رای عمل گرایانه سیاهان به ترامپ

به گزارش بلاگ پو، در بحبوحه حس غالب وحشتی که آمریکایی ها از انتخابات داشتند و طی آن بسیاری از آمریکایی ها ترمز رئیس نااهل مان را کشیدند، یک حس دائمی برخاسته از سردرگمی وجود داشت که نشان می داد تعداد ناچیزی از حامیان ترامپ لاتین تباران یا سیاهان بودند. تعجب آور نیست که بیشتر اقلیت های قومی به ترامپ رأی ندادند. اما برخی در عجبند که چرا آن تعدادی که رأی دادند، شاید تعدادشان آنقدری بود که برای پر کردن یک اتوبوس کافی بود. با این حال، برای من چندان تعجب آور نیست که مردم سیاه و لاتین تبار، پرزیدنت ترامپ را شایسته رای خود بدانند، با وجود این حقیقت که من بی تردید یکی از آن ها نیستم.

رای عمل گرایانه سیاهان به ترامپ

جهانی اقتصاد در ادامه نوشت: بخش غیرسفیدپوست حامی ترامپ نشان دهنده شکاف یا فاصله ای است میان اینکه نگاه و ارزیابی چپ بیدار شده به نژادپرستی چگونه است و اینکه در جهان واقعی چه تعداد از مردم چنین نگاهی دارند. اولی بر این باور است که نژادپرستی یک مساله سیاسی است که موجب نزاع در دو حزب شده است و اصلی ترین گناه بشری است؛ دومی نگاهی کمتر اصولی دارد.

جان مک هورتر، نویسنده آتلانتیک و استاد سیاه پوست دانشگاه کلمبیا، در تحلیل 16 نوامبر خود در مجله د آتلانتیک نوشت: برای مثال من حامی پر و پا قرص فیلم های قدیمی هستم. کاملا آگاهم که جهانی که آن ها در آن قرار دارند یک جهان کاملا نژادپرستانه است. من ممکن است عاشق جینجر راجرز، جنی کین و جن تیرنی (و نیز لنا هورن و دوروثی داندریج) باشم، اما عاشق کمدین بزرگ قدیمی ماری درسلر هم باشم.

کاملا آگاهم که این زنان سفیدپوست مرا به چشمی می نگریستند که گویی نشان کمتری از انسانیت دارم، در مورد فکر دوستی با من احتیاط به خرج می دادند و همین حس در مورد سیاهان را به فرزندانشان هم منتقل کردند تا آن ها هم برای دوستی با سیاهان احتیاط به خرج دهند. درسلر بخش زیادی از عمر خود را صرف خواندن آواز های کان (coon songs) کرد که ماهیت آن را خواننده بدون هیچ توهمی احتمالا می تواند تصور کند.

من به این مجریان نیازی ندارم، آن هم در گذشته ای که هرگز تجربه اش نکرده ام. شاید اگر آن ها مرا می دیدند (توجه داشته باشید که این موضوع چقدر انتزاعی است) نظرشان عوض می شد یا شاید هم نمی شد. ارزش کار آن ها برای من همان سرگرمی است که برای من به عنوان یک بیننده یا مخاطب فراهم می کردند. تصویری که خودم از خودم دارم تحت تاثیر چگونگی نگاه آن ها به من نیست یا متاثر از این نیست که آن ها چه احساسی نسبت به شخص من داشتند.

محرک این تصویر در حقیقت تجربه زیسته و زندگی واقعی من، اقدامات و روابط من است. امروز هم سیاهان ممکن است این ادعای ترامپ را بشنوند که او برای سیاهان بیش از هر رئیس جمهور دیگری کار کرده است. با این حال، او گاهی به سیاهان می تاخت و آن ها را افرادی خنگ و خرفت می نامید و با این حال، بودند کسانی که تصمیم گرفتند به او رای دهند حتی به این قیمت که به آن ها احترام نگذاشته باشد.

یک فرد لاتینی می تواند ببیند که ترامپ مهاجران مکزیکی را متجاوز نامید، اما هنوز احساس می کنند که ترامپ بیش از احساسات نژادپرستانه خود برای آن ها کار کرده است. خاطرات فراموش نشدنی زندگی زیر لوای رهبران چپگرا یا سوسیالیستی مانند فیدل کاسترو ممکن است نژادپرستی ترامپ را از دیدگاه آن ها بزداید. در مجموع، پیش از پاندمی کرونا، اقتصاد در مسیری در حال فعالیت بود که بر زندگی آمریکایی ها تاثیر گذاشته بود و آن ها را به سوی زندگی بهتر رهنمون شده بود.

لاتین ها و سیاهان شاید کاریزمای ترامپ را دوست داشته باشند. این دسته از رای دهندگان بیشتر دغدغه کاریزما داشتند تا اینکه خوانندگان نیویورکر یا ووکس چه می خوانند و همیشه چنین بوده است. برای سیاهانی که به جو بایدن کمک کردند رقابت های مقدماتی را پشت سر بگذارد، مواضع او در مورد انتقال دانش آموزان در چند دهه قبل به مناطق دیگر و حمایت او از قانون مبارزه با جرم و جنایت که به شدت به ضرر سیاهان تمام شد و باعث شد آن ها بد جلوه کنند باعث نشد بایدن به شیطان تبدیل شود. با این حال، گزینه ای زنده به عنوان نامزد ریاست جمهوری بود تا دیگران. این رأی دهندگان وزن داشتند، موجب ابهام شدند و انتخاب های عملی کردند.

در کلاس های درس ممکن است تعجب آور باشد که برای برخی سیاهان و لاتین ها، کسی که نژادپرست باشد اغلب به عنوان فردی مرتجع طبقه بندی می شود، اما به سختی به عنوان یک مرتد اخلاقی شناخته می شود که ارزش رای دادن نداشته باشد.

درک این نکته زمانی آسان تر است که زمانی را به خاطر آوریم که نژادپرستی متداول تر و آشکارتر بود و رای دهندگان سیاه پوست حتی از گزینه محدود کردن آرای شان به نامزدی که نژادپرستی را رد می کرد برخوردار نبودند و با این حال، به لحاظ فکری در انتخاب های خود انسجام داشتند.

در سال 1912، دابلیو. ای. بی. دو بوئس طرفدار رای دادن به هیچ کس نبود جز یک نژادپرست تمام عیار که نامش وودرو ویلسون بود و کاملا آگاه بود که ویلسون تحسین کننده سیاهان نبود (چنانکه خودش می گفت)، اما می دید که سیاست های او برای سیاهان بهتر از سیاست های تئودور روزولت بود. حتی وقتی روشنگری نژادی در میان سفیدپوستان پس از سال 1960 طلوع کرد، هیچ سیاه پوستی که عکس جان. اف. کندی را در آشپزخانه خود آویزان کرده بود - و تعداد بسیار زیادی نیز بودند- تحت تاثیر این تصور نبود که وی یکی از فرزندان خود را برای معاشرت با یک شخص سیاه پوست ترغیب کرده است.

ترقی خواهان ممکن است تصور کنند که اکنون که این کشور به واپس گرایی و عقب ماندگی نژادپرستی پی برده است، آمریکایی ها می توانند دقیق تر عمل کنند. نژادپرستی در واقع یک واقعیت دهشتناک است که یک آمریکای روشنگر و روشنفکر باید آن را تا حد امکان پشت سر بگذارد. با این حال، میان استقبال از این هدف به عنوان هدفی در میان بسکمک اهداف دیگر و برخورد با آن به مثابه یک نگرانی دینی تفاوت وجود دارد.

رای دهندگان لاتینی و سیاه ترامپ کاملا می دانند که نژادپرستی وجود دارد یا ترامپ نژادپرست است، اما به آن اولویت نمی دهند. برای افرادی که به لحاظ عقلی سالمند هستند، این حقیقت که ترامپ دوستشان نیست یک امر انتزاعی نیست چرا که آن ها هرگز او را نخواهند دید، زندگی خوبی دارند که هیچ ارتباطی به او ندارد و کاملا مطمئن هستند که آن ها هم به اندازه ترامپ خوب هستند. برای این مردمان، سیاست های ترامپ یا برخی از آن سیاست ها، مهم تر از چیزی است که او در خفا یا آشکار می گوید.

این چشم انداز مسلما حساسیت پیچیده تری را نسبت به نگرش های چهل تکه بسکمک دیگر در مورد نژادپرستی نشان می دهد. آنچه می خواهم بگویم این است که نژادپرستی - صرف نظر از اینکه چه کسی رئیس جمهور باشد- وجود دارد و چپ های هویت طلب نباید در این تصور قرار بگیرند که تمام سیاهان یا رنگین پوستان با حس نژادپرستی آن ها به عنوان معامله گر نهایی موافق هستند. آن ها باید بفهمند که برای بسکمک از افراد خردمند، عاقل و رنگین پوست خط مشی و سیاست مهم تر از فضیلت های گفتاری در مورد نژادپرستی است. یعنی عمل و برنامه مهم تر از حرف است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38397

به "رای عمل گرایانه سیاهان به ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای عمل گرایانه سیاهان به ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید