سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران چه گفت؟

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا در ارتباط با موضوعات برجامی و غیربرجامی نداشته و نداریم. سعید خطیب زاده با بیان اینکه موضوع ایران و آمریکا موضوع پالس و ارسال سیگنال نیست، بلکه اجرای موثر مفاد قطعنامه 2231 سازمان ملل و برطرف موثر تحریم ها از سوی آمریکا است، گفت: اینها نیاز به پالس، سیگنال و حدس ندارد. او همچنین توافق سه ماهه ایران و آژانس را گشودن یک پنجره برای دیپلماسی دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران چه گفت؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص نامه وزیرخارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان و پیشنهاد تشکیل سازوکاری در ارتباط با موضوع افغانستان با حضور ایران، آمریکا و چند کشور دیگر در قالب سازمان ملل و اینکه آیا قبل از انتشار این نامه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ایران در جریان این پیشنهاد آمریکا قرار گرفته است و اینکه بعضی معتقدند که ممکن است ایران موضوع افغانستان را تبدیل به برگ مذاکراتی برجامی با آمریکا کند، گفت: ما هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا در خصوص موضوعات برجامی یا غیربرجامی نداشته و نداریم.

خطیب زاده ادامه داد: درخصوص پیشنهاد برگزاری نشستی در سازمان ملل و در چارچوب این نهاد بین المللی ما هنوز دعوت نامه ای از سازمان ملل درخصوص افغانستان دریافت ننموده ایم و بعد از اینکه دریافت کردیم آن را آنالیز خواهیم کرد. این دیپلمات ارشد ادامه داد: نگاه ما به دوستانمان، دوستی است و هیچ گاه نگاه ابزاری به هیچ کدام از دوستانمان در منطقه نداشته ایم. افغانستان به خودی خود حوزه بسیار مهمی است و برگ مذاکراتی ما با هیچ کسی نیست.

موضوع ایران و آمریکا موضوع پالس و ارسال سیگنال نیست

او در پاسخ به سوالی در خصوص سفر وزیرخارجه ایرلند به تهران و بعضی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه در جریان این تماس ها گفته می گردد سیگنال هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شده است، تاکید نمود: موضوع ایران و آمریکا موضوع پالس و ارسال سیگنال نیست بلکه در واقع موضوع اجرای موثر مفاد قطعنامه 2231 سازمان ملل و برطرف موثر تحریم ها از سوی آمریکا است و اینها احتیاج به پالس، سیگنال و حدس ندارد.

پنجره دیپلماسی توافق سه ماهه

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه توافق سه ماهه ای که بین ایران و آژانس صورت گرفت گگرددن یک پنجره دیپلماسی بود در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بعضی از مقامات آمریکایی اظهار نموده اند که ایران جهت اشتباهی را در خصوص برجام و مذاکرات در پیش گرفته است، گفت: ایالات متحده چند سال است که در اتوبان برخلاف جهت و جهت، رانندگی نموده و تصور می نماید بقیه که در جهت صحیح هستند اشتباه حرکت می نمایند. مناسب است هرچه زودتر آمریکا متوجه جهت درست اتوبان گردد و این به نفع خود آمریکا، جامعه جهانی و چندجانبه گرایی در عرصه بین الملل خواهد بود. وی ادامه داد: جهتی که آمریکا باید طی کند جهت کاملا روشنی است. آنها باید به تعهداتشان در برجام عمل و اقدام به برطرف موثر تحریم ها علیه ملت ایران نمایند.

طرح گام به گام بازگشت به برجام

سعید خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا ایران طرح گام به گام را برای آغاز مذاکره با آمریکا قبول خواهد نمود، گفت: پیش از این در این ارتباط صحبت نموده ایم. ایران هیچ گاه طرح گام به گام را دریافت ننموده است و چنین طرحی مبتنی بر خط و مشی که ایران اعلام نموده است، نیست. خطیب زاده ادامه داد: بین ایران و آمریکا گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی نیست چرا که برجام جهت را روشن نموده است و در واقع جهت در این زمینه روشن است.

کوشش های اروپا را با حسن نیت می بینیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص عملکرد اروپا در ارتباط با موضوع برجام اظهار کرد: اروپایی ها در ارتباط با برجام مشق خود را انجام ندادند. آنها بعد از خروج آمریکا از برجام 11 تعهد قطعی به ایران دادند که هیچ کدام از آنها را انجام نداده اند.

او ادامه داد: البته آنچه که امروز اتحادیه اروپا برای ایفای نقش خود با عنوان نقش هماهنگ نماینده انجام می دهد را ما با حسن نیت می بینیم ولی بر این موضوع تاکید داریم که اروپایی ها در کنار آمریکا به تعهدات خود در خصوص برجام عمل ننموده اند و این یک موضوع روشنی است. ما همیشه از سه کشور اروپایی عضو برجام درخواست نموده ایم که به تعهدات خود عمل نمایند و آقای ظریف نیز چند بار نامه های مختلف در این زمینه نوشته است.

خطیب زاده در ادامه گفت: پیغام ایران پیغام روشنی است و آن این است که جهت دیپلماسی جهت بهتر، کم هزینه تر و درست تری است و هر چه زودتر باید طرف های ناقض برجام به تعهدات خود عمل نمایند و به دیپلماسی بازگردند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد آنها پاسخ بهتری از جمهوری اسلامی ایران دریافت می نمایند. همان طور که بارها گفته ایم اقدامات ایران قابل بازگشت است.

اقدامی برای برطرف تحریم ها انجام نگرفته است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا بازگشت آمریکا به برجام احتیاجمند انجام مذاکراتی بین دو کشور نیست و اگر چنین احتیاجی وجود داشته باشد ایران حاضر به مذاکره با آمریکا است، گفت: آمریکایی ها هنوز قدم اول را نیز برنداشته اند و همان طور که پیش از این گفته ایم آنها باید اقدام به برطرف موثر تحریم ها علیه ملت ایران نمایند. آنها هنوز اقدامی در این زمینه حتی روی کاغذ هم انجام نداده اند.

او تاکید نمود: ما سه مرحله را گفته ایم؛ تعهد قطعی به تعهدات و اجرای موثر آنها، برطرف تحریم ها و بعد بازگشت به برجام. شاید این جهت هماهنگی هایی را احتیاج داشته باشد که جهت این هماهنگی ها تعیین است و در برجام تمام جزئیات نوشته شده است. دولت فعلی آمریکا باید از اتوبانی که برعکس رانندگی می نماید، برگردد و در جهت درست حرکت کند.

آنالیز بعضی نکات درباره برجام

سعید خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره ادعای اخیر رویترز مبنی بر اینکه ایران پالس هایی برای دیپلماسی ارسال نموده و در حال آماده شدن برای مذاکره با آمریکا است و منظور آقای ظریف از توییت اخیری که در آن اعلام نموده بودند به زودی طرح اقدام سازنده ایران را ارائه خواهند کرد، چیست، گفت: آنچه که در حوزه برجام در جریان است بسیار حساس است. گفت وگوهای بسیار نزدیکی با طرف های باقی مانده در برجام داریم و همان طور که پیش از این گفتم با آمریکا گفت وگو و مذاکره ای نداشته و نداریم. او گفت: در داخل ایران بعضی نکات درحال آنالیز و تکمیل است. توییت چند روز پیش آقای ظریف در همین جهت بود و مناسب است که رسانه ها اجازه دهند این موضوع مهم و حساس در بستر خود به جلو برود و زمانی که به نتیجه رسید به رسانه ها اطلاع رسانی خواهد شد.

اقدام عملی از کره جنوبی مشاهده ننموده ایم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در بعضی از اخبار مطرح شده که حدود 3 میلیارد دلار از بدهی های عراق و کره جنوبی به ایران در حال آزاد شدن است، گفت: درخصوص آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی ما هنوز اقدام عملی از سوی دولت این کشور مشاهده ننموده ایم. صحبت به اندازه کافی در این زمینه انجام شده است و ما منتظر اقدام عملی از سوی کره در این زمینه هستیم.

بدهی های عراق

خطیب زاده در ادامه و در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین فرایند شرایط بدهی عراق به ایران و انتشار بعضی از اخبار مبنی بر آزادسازی بخشی از این پول ها گفت: عراق همیشه کوشش نموده که دیون خود را به ایران بپردازد. البته بعضی از موانع از جمله موانع تحریمی که از سوی آمریکا اعمال شده وجود دارد. او ادامه داد: از چند ماه قبل گفت وگو ها و رایزنی هایی بین بانک مرکزی ایران و طرف های عراقی در ارتباط با جهتهای پرداختی این دیون انجام شده است که بعضی از آنها به نتیجه رسیده است. وی با بیان اینکه این رایزنی ها و گفت وگوها در جهت خود ادامه دارد، توضیح داد: پیشرفت های خوبی در این زمینه انجام شده است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 44298

به "سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران چه گفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران چه گفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید