سینما در رکود، سازمان سینمایی در خواب!، اکران معیوب و بی مخاطب در روزهای کرونایی ادامه دارد

به گزارش بلاگ پو، سالن های سینما با خاتمه تعطیلی دهه اول ماه محرم، همچنان روزهای کم رونق و راکدی را تجربه می نمایند.

سینما در رکود، سازمان سینمایی در خواب!، اکران معیوب و بی مخاطب در روزهای کرونایی ادامه دارد

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، رکود گیشه سینمای ایران پس از خاتمه تعطیلات دهه اول محرم نیز همچنان ادامه دارد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی سامانه مدیریت فروش و اکران سینما(سمفا)، فیلم های درحال اکران همچنان فروش پایینی دارند که با توجه به هزینه های فراوری چند میلیارد تومانی فیلم ها، قابل تأمل است.

پس از فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارتکه کمتر از یک ماه روی پرده بود و همچنان با 2 میلیارد و 345 میلیون تومان فروش در صدر این جدول بی رونق است، فیلم کمدی خوب، بد، جلف2: ارتش سری به کارگردانی پیمان قاسم خانی واقع شده است. این فیلم نیز تا به امروز یک میلیارد و 496 میلیون تومان فروش را تجربه نموده است. اثری که مدتی است اکران آنلاین خود را نیز شروع نموده است.

آمار فروش فیلم های در حال اکران

اما آمار پایین فروش سایر فیلم های روی پرده بیش از هرچیز نشان دهنده شکست مطلق گیشه در روزهای پس از بازگشایی سینماهاست. شکستی که باعث شده بعضی پردیس های سینمایی به اکران فیلم های خارجی مثل جوکر، 1917 و احضار2 روی بیاورند.

اما این ایده هم که توسط بعضی پردیس های سینمایی دنبال می شد، از ابتدا با شکست روبرو شد. اضافه شدن بعضی فیلم های برگزیده یا پرفروش سال های اخیر مثل جدایی نادر از سیمین، فروشنده و آینه بغل به فیلم های در حال اکران نیز نتوانست مخاطب قابل توجهی را به سالن ها بیاورد.

آمار فروش فیلم های سینمایی در حال اکران به توضیح زیر است:

1-خوب، بد جلف 2:ارتش سری (پیمان قاسم خانی)/ یک میلیارد و 496 میلیون تومان

2- زن ها فرشته اند2 (آرش معیریان) / 516 میلیون تومان

3- تا ابد (امید امین نگارشی)/ 48 میلیون تومان

4- عطر داغ (علی ابراهیمی)/ 31میلیون تومان

5- یادم تو را فراموش (علی عطشانی)/ 23میلیون تومان

6-یلدا (مسعود بخشی)/ 24 میلیون تومان

7- خروج (ابراهیم حاتمی کیا)/ 8 میلیون تومان

8- چهل و هفت (احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله)/ 8میلیون تومان

9- قتل عمد(سعید دولتخانی)/ 8 میلیون تومان

در کنار این آثار باید به دو مستند جایی برای فرشته ها نیست و خط باریک قرمز نیز اشاره نمود که در قالب گروه هنر و تجربه در حال اکران است. جایی برای فرشته ها نیست 7میلیون و خط باریک قرمز نیز 6 میلیون تومان فروش داشته اند.

این میزان فروش نشان می دهد که تماشاگران سینما فعلاً رغبتی برای حضور در سالن های سینما ندارند و سازمان سینمایی باید به فکر راهکارهای جدید برای شیوه اکران فیلم های سینمایی باشد.

عدم حضور فیلم های پرمخاطب در چرخه اکران، ریزش شدید تماشاگران را به دنبال داشته است. بنا بر آمار اعلامی در سمفا، تعداد سالن های فعال سینما کمتر از بیست سالن است و گاهی تعداد بلیت های فروخته شده رقم 100 بلیت را نشان می دهد!

در نتیجه باید گفت نه حمایت های اقتصادی و اندک سازمان سینمایی تا به الان مؤثر افتاده و نه ابتکارات بعضی سینماگران و سالن دارها.

تمهیداتی مانند بلیت نیم بها نیز که مدتی پیش اعمال شد، تأثیر چندانی بر استقبال مردم نگذاشته است و باید به فکر شیوه های جدید اکران فیلم بود. شیوه هایی که بتواند نگرانی مردم از حضور در اماکن مسقف و سربسته را رفع کند تا مخاطبان حاضر شوند تا به سینما بروند.

از سوی دیگر تقویت اکران آنلاین و گسترش زیرساخت های آن می تواند تا حد زیادی در این زمینه راهگشا باشد. با این حال سازمان سینمایی همچنان به سیاست منفعلانه و بی تحرکی خود در این زمینه ادامه می دهد تا کالبد نحیف سینمای ایران روز به روز به ورطه ضعف مفرط نزدیک تر گردد.

4104/پ

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 33305

به "سینما در رکود، سازمان سینمایی در خواب!، اکران معیوب و بی مخاطب در روزهای کرونایی ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینما در رکود، سازمان سینمایی در خواب!، اکران معیوب و بی مخاطب در روزهای کرونایی ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید