عربستان: اوپک پلاس بدنبال قیمت نفت منصفانه است

به گزارش بلاگ پو، وزیر خارجه عربستان سعودی در ملاقات با همتای روسی خود درباره نشست اخیر گروه اوپک پلاس گفت این گروه بدنبال یک قیمت منصفانه برای نفت است.

عربستان: اوپک پلاس بدنبال قیمت نفت منصفانه است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس مطبوعاتی به همراه سرگی لاوروف، همتای روسی خود در ریاض گفت: مایلم اطمینان دهم که عربستان سعودی و روسیه قیمت نفتی را ترجیح می دهند که برای مصرف کنندگان و فراوری کنندگان منصفانه است. این همان هدفی است که اوپک پلاس به دنبال دستیابی به آن است و همکاری خوبی در این ابتکار وجود دارد و ما به کوشش برای حمایت از آنچه به نفع اقتصاد دنیای است، ادامه می دهیم.

روسیه و عربستان سعودی به عنوان دو فراوری کننده عظیم نفت دنیا، به طور مشترک ریاست گروه اوپک پلاس را برعهده دارند که تقریبا نیمی از ظرفیت فراوری نفت دنیا را کنترل می نماید و کاهش فراوری کم سابقه ای را در بحبوحه فروپاشی تقاضای دنیای برای نفت درپی شیوع ویروس کرونا به اجرا گذاشت. اما این دو کشور همیشه توافق نظر ندارند. روسیه اغلب خواستار تسهیل محدودیت عرضه نفت است، در حالی که عربستان سعودی محتاط تر بوده و بر حفظ محدودیت عرضه تاکید می نماید.

این اظهارنظر پس از نشست پنج شنبه گذشته وزیران اوپک پلاس مطرح شد که در جریان آن عدم افزایش فراوری این گروه تصویب شد و تنها روسیه (125 هزار بشکه در روز) و قزاقستان (20 هزار بشکه در روز) اجازه یافتند فراوریشان را افزایش دهند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت: ما نیز در این دیدگاه سهیم هستم که ضروری است همکاریمان در بازار هیدروکربن دنیای را توسعه دهیم و اقداماتمان از جمله اقداماتی که در قالب گروه اوپک پلاس انجام می گیرد، را از نزدیک هماهنگ کنیم. این اقدامات نتیجه بخش بوده اند.

با وجود اختلاف نظر دو طرف، لاوروف گفت: هیچ مانعی که بر سر راه همکاری روسیه با عربستان سعودی قرار گیرد، نمی بیند.

وزیر خارجه روسیه اظهار کرد: ما تمرکزمان بر تحکیم همکاری در بازار هیدروکربن دنیای را مورد تاکید قرار می دهیم. در این مقطع هیچ رویدادی را نمی بینیم که علاقه به همکاری دوجانبه را تضعیف کند. این یک واقعیت عینی است و بر اساس ارزیابی من، ماهیت پایدار بلندمدتی دارد.

این کنفرانس مطبوعاتی در جریان سفر دوره ای لاوروف به خلیج فارس برگزار گردید. وزیر خارجه روسیه پس از ریاض، به امارات متحده عربی و پس از آن به قطر می رود.

محدودیت عرضه اوپک پلاس در چند ماه گذشته از قیمت های نفت پشتیبانی نموده و با وجود این که تقاضای دنیای برای نفت هنوز به سطح پیش از شیوع پاندمی بهبود پیدا ننموده است، قیمت نفت برنت به بالاترین حد خود از ژانویه سال 2020 صعود نموده است. رشد اخیر قیمت های نفت باعث شده بعضی از تحلیلگران هشدار دهند که بازار ممکن است دچار کمبود عرضه گردد و سران هند که یکی از مشتریان مهم نفت اوپک پلاس است، نسبت به بالا رفتن بیش از حد قیمت ها شکایت نموده اند.

در این بین، حملات موشکی روزهای اخیر به پایگاههای عربستان سعودی از جمله تاسیسات شرکت آرامکوی سعودی از سوی وزیران دو کشور عربستان سعودی و روسیه مورد بحث نهاده شد. فرحان گفت: عربستان سعودی اقدامات بازدارنده ای برای حمایت از زیرساخت نفتی خود پس از حمله پهپادی به یک پایگاه نگهداری نفت آرامکو در بندر راس تنوره در هفتم مارس و همچنین بمبارانهای کوچک در هشتم و چهارم مارس انجام خواهد داد. راس تنوره عظیمترین مجتمع صادرات نفت دنیا است.

نگرانی روسیه از افزایش فراوری غیراوپک پلاس

همزمان، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در رویداد جداگانه دیگری اظهار کرد: روسیه پتانسیل افزایش فراوری نفت از سوی فراوریکنندگان خارج از گروه اوپک پلاس را به عنوان یکی از ابهامات غالب بر بازار دنیای در بحبوحه قیمت های بالاتر و کاهش ذخایر می بیند.

نواک این نگرانی را در زمان ارائه گزارش ملاقات اخیر اوپک پلاس به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ابراز کرد. وی در ملاقات با پوتین که از کوشش های موثر نواک در حمایت از سهم روسیه در بازار تمجید کرد، گفت: به عنوان یک ابهام، متوجه احتمال افزایش فراوری کشورهای خارج از گروه اوپک پلاس در نتیجه رشد قیمتها هستیم. میانگین قیمت نفت برنت از ابتدای سال میلادی جاری تا به امروز 60 دلار در هر بشکه بوده و در معاملات روز چهارشنبه 68 دلار در هر بشکه بود.

از ماه مه سال 2020 که فراوری روسیه تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا و شرکت در توافق کاهش فراوری اوپک پلاس کاهش یافت، این کشور پیروز شده است فراوریش را به میزان 890 هزار بشکه در روز احیا کند.

نواک گفت: این میزان 45 درصد ماکسیمم کاهش فراوریی است که در فاصله ماه مه تا ژوئن سال گذشته اجرا شد. ما تقریبا نیمی از این کاهش فراوری را در آوریل احیا خواهیم کرد.

روسیه در فوریه 38.56 میلیون تن نفت و میعانات فراوری کرد که معادل 10.1 میلیون بشکه در روز بود.

معاون نخست وزیر روسیه گفت: کمبود عرضه دنیای نفت به یک تا 2 میلیون بشکه در روز رسیده است که به کاهش مازاد ذخایر دنیای نفت و رسیدن آنها به میانگین پنج ساله یاری خواهد نمود. تقریبا 70 تا 100 روز زمان خواهد برد تا ذخایر نفت به میانگین پنج ساله برگردد و در آن موقع می توانیم فرض بگیریم که بازار بهبود پیدا نموده است.

بر اساس گزارش پلاتس، طبق آمار وزارت انرژی روسیه، این کشور برآورد می نماید تقاضا برای نفت در سال 2021 به میزان 5.5 میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود و انتظار می رود احیای کامل تنها در سال 2022 روی دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 44595

به "عربستان: اوپک پلاس بدنبال قیمت نفت منصفانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان: اوپک پلاس بدنبال قیمت نفت منصفانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید