لاوروف: امیدواریم فرصت برای نجات برجام هنوز از بین نرفته باشد

به گزارش بلاگ پو، وزیر امور خارجه روسیه با هشدار در این باره که اقدامات طرف آمریکایی باعث شده تا توافق هسته ای با ایران در معرض نابودی قرار بگیرد، ابراز امیدواری کرد که فرصت برای نجات برجام هنوز باقی باشد.

لاوروف: امیدواریم فرصت برای نجات برجام هنوز از بین نرفته باشد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که توافق هسته ای با ایران،به خاطر اقدامامات یکی از طرفین (آمریکا)، نزدیک به نابودی است، ولی مسکو امیدوار است که هنوز بتوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)را نجات داد.

لاوروف روز جمعه در سخنرانی خود در کنفرانس عدم گسترش و خلع سلاح هسته ای در مسکو گفت: زمانی که به تقصیر یکی از اعضای گروه پنج (روسیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه) توافق هسته ای با ایران نزدیک به نابودی است، من امیدوار هستم که همچنان فرصت باقی باشد تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نجات یابد، توافقنامه ای که نه تنها مورد استقبال همه قرار گرفته، بلکه ارتباط بسیار زیادی با تقویت رژیم عدم گسترش هسته ای در جهان دارد و وضعیت موجود با توجه به فراهم سازی مقدمات برگزاری این کنفرانس، امتیاز مثبتی برای هیچیک از پنج کشور (روسیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه) به شمار نمی رود.

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که آمریکا آشکارا دست به اقدامات تحریک آمیز یک جانبه ای به عنوان پیش شرط برای پیوستن چین به مذاکرات مربوط به تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی می زند که این اقدامات برخلاف مواضع اعلام شده از سوی مقامات پکن است.

به گفته سرگئی لاوروف، ناتو آشکارا منظور خود را فهمانده است که با پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه درباره توقف مستقر کردن موشک های برد متوسط و کوتاه تر استقرار زمینی در خاک اروپا و در منطقه آسیا و اقیانوس آرام موافق نیست و نیازی نیست که منتظر پاسخ دقیق آنها در این باره بمانیم.

در خبر دیگری در این رابطه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز جمعه در حاشیه کنفرانس عدم گسترش سلاح هسته ای در مسکو، با ماسیمو آپارو معاون دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیر بازرسان این سازمان، اوضاع کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران را مورد بررسی قرارداد.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه روسیه، در این دیدار دو طرف به طور مفصل درباره مسائل مربوط به استفاده از اقدامات حفاظتی آژانس و وضعیت پیرامون توافق هسته ای گفت وگو کردند.

آپارو برای شرکت در کنفرانس خلع سلاح به مسکو سفر کرده است.

مقامات ایران پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی را در جریان راه اندازی سانتریفوژها برای غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای فردو قرار دادند. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت که جمهوری اسلامی از تاریخ 6 نوامبر (15 آبان ماه) مرحله جدید کاهش تعهدات برجامی تهران را با راه اندازی سانتریفوژهای تاسیسات هسته ای فردو، آغاز می کند .

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15441

به "لاوروف: امیدواریم فرصت برای نجات برجام هنوز از بین نرفته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: امیدواریم فرصت برای نجات برجام هنوز از بین نرفته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید