محدودیت سفرها از شنبه، همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

به گزارش بلاگ پو، در حالی که وزارت بهداشت دستور داده 28 آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری گردد اما زیرساخت ها آماده نیست .

محدودیت سفرها از شنبه، همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

به گزارش گروه رسانه های بلاگ پو به نقل از باشگاه بلاگ پو،محدودیت های تعطیلی دو هفته ای این روزها تبدیل به تیتر بیشتر خبرگزاری ها شده است و از طرف دیگر با افزایش و شدت دریافت شیوع ویروس کرونا بسیاری از محدودیت های جدید تردد توسط ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد.

به طوری که مقرر شد از 28 آبان ماه با راه اندازی یک سامانه که در آن لیست اسامی بیمارانی که تست کرونا و pcr آنها مثبت شده در اختیار بخش حمل و نقل عمومی قرار گیرد و از این طریق مانع ورود مسافران کرونایی تا 14 روز شوند. این افراد حق استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی را ندارند.

شرکت های حمل و نقل مسافری ملزم به استفاده از سامانه بیماران کرونایی هستند

هم اکنون بخش حمل و نقل هوایی و همچنین بخش حمل و نقل دریایی تا حدودی به این سامانه متصل شده اند اما هنوز بخش حمل و نقل زمینی هستند که برای اجرای این طرح با اختلالات جدی جهت اتصال به سامانه روبرو هستند.

به طور مثال در بخش حمل ونقل جاده ای و مسافری هنوز بسیاری از شرکت ها برای صدور بلیت به هیچ عنوان کد ملی دریافت نمی نمایند و از طرف دیگر تعداد زیادی از مسافران در بخش اتوبوسرانی در بین راه سوار این وسایل حمل و نقلی می شوند و هیچ شماره ملی از آن ها ثبت نخواهد شد.

بنابراین در بخش حمل ونقل عمومی به ویژه بخش جاده ای جای خالی نظارت بیشتر در این ایام به شدت دیده می گردد.

صدور بلیت اتوبوس بدون کد ملی ممنوع!

در همین رابطه داریوش باقر جوان مدیر کل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در گفت و گو با خبرنگار مالی بلاگ پو، با بیان اینکه سامانه که وزارت بهداشت طراحی نموده صدور بلیت بر مبنای کد ملی است، گفت: شرکت های حمل و نقل مسافری ملزم هستند از فردا بلیت را به وسیله این سامانه و براساس کد ملی صادر نمایند و در صورتی مسافری تستpcr (کرونا) مثبت باشد حق ندارد تا 14 روز از حمل ونقل عمومی استفاده کند.

او ادامه داد: بخش حمل و نقل عمومی تا به امروز تمامی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نموده و در این مدت تمامی اقدامات لازم از جمله ضدعفونی، فاصله گذاری اجتماعی بخش حمل و نقل و و استفاده از ماسک و دستکش در طول سفر را انجام داده اند.

باقر جوان تاکید نمود: تمامی شرکت های حمل ونقل مسافری ملزم هستند در صورتی که سامانه اجرایی گردد از آن برای صدور بلیت استفاده نمایند.

سازمان هواپیمایی از ورود مسافران کرونایی جلوگیری می نماید

جلالی معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه مالی بلاگ پو اعلام نموده بود که ما آمادگی کامل برای اتصال به سامانه را داریم و تا به امروز هم تمامی زیر ساخت های لازم توسط ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی فراهم شده است.

او ادامه داد: از بیست و هشتم آبان ماه اجازه ورود مسافران کرونایی را به بخش حمل و نقل هوایی نمی دهیم.

همچنین شب گذشته سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: بخشنامه وزارت بهداشت در خصوص تست منفی کرونا برای مسافران حمل ونقل هوایی، شامل همه مسافران نمی گردد بلکه مربوط به افرادی است که قبلا به دلیل علائم کرونا، تست داده اند و تست آنها مثبت بوده است

این افراد برای بهره مندی از سفر، پس از طی دوران نقاهت و سلامتی کامل به مراکز معتبر وزارت بهداشت مراجعه نموده و پس از تست دوباره کرونا، نتیجه منفی بودن را هنگام استفاده از خدمات حمل و نقل هوایی به همراه داشته باشند.

بر اساس این گزارش، همه مسافران پروازهای داخلی ملزم به ارایه نتیجه تست منفی کرونا نیستند و ارایه تست منفی برای افرادی که مبتلا نیستند لازم نیست.

بروزرسانی سامانه در بخش دریایی باید انجام گردد

در بخش دریایی هم در بعضی از بنادر به دلیل وجود مشکل دسترسی به اینترنت و استفاده بسیار زیاد بومی های منطقه از شناورهای مسافری استفاده از این سامانه کمی مشکل ساز شده است.

عباس نژاد مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریا نوردی با بیان اینکه بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از ورود بیماران کرونایی در تمامی بخش های حمل ونقلی از جمله حوزه دریایی و بندری لازم است، گفت: این بخش نامه برای تمامی بخش های دریایی از جمله تمامی بنادر دریایی کشور لازم است و ما از 28 آبان ماه برای صدور بلیت براساس کد ملی اقدام می کنیم.

او ادامه داد: بر اساس این بخشنامه کسانی که در واقع تست کرونا آنها مثبت شده باشد حق ورود به شناور را ندارند و طبق این دستور العمل مسافران پس از 14 روز و دریافت تست منفی می توانند از ناوگان حمل ونقلی استفاده نمایند.

او با بیان اینکه بعضی از بنادر مسافری برای استفاده از این سامانه باید به روز رسانی شوند گفت: بعضی از بنادر به دلیل عدم دسترسی به اینترنت پر سرعت و به روز رسانی سامانه با مشکل روبرو هستند که سعی می کنیم در اسرع وقت این مشکل را رفع کنیم.

این مقام مسئول در سازمان بنادر با اشاره به اقدامات سازمان بنادر در واکنش به کاهش سفر ها هم گفت: ما در بخش مسافر دریایی دو دسته متقاضی داریم. یک دسته بومیان منطقه هستند که به دلیل شرایط کاری شان و خدماتی که از سرزمین اصلی می گیرند رفت و آمد هایی را انجام می دهند و البته یک بخشی هم گردشگران هستند.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در سرانجام هم یادآور شد: برای افراد بومی هم به دلیل اینکه تعداد سفرشان زیاد است، سازوکاری را تنظیم می کنیم تا با همکاری اداره کل بهداشت و درمان استان ها، مسئله ای برای خدمات رسانی به آنان ایجاد نگردد.

زیر ساخت های سامانه شناسایی بیماران کرونایی فراهم نیست

بخش ریلی که تمامی بلیت های آنها براساس کد ملی صادر می گردد به گفته مدیر عامل شرکت راه آهن تمامی زیر ساخت ها فراهم شده و راه آهن آمادگی لازم برای جلوگیری ورود مسافران کرونایی را دارد.

محمد رجبی مدیر عامل رجا چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه مالی بلاگ پو، با بیان اینکه هنوز سامانه بانک اطلاعات بیماران کرونایی در اختیار شرکت های حمل ونقلی قرار نگرفته و این اقدام تنها در حد پیشنهاد از طرف وزارت بهداشت بوده است، گفت: چندی پیش وزارت بهداشت به ما اعلام نموده بود که همزمان با ارائه فهرست بیماران کرونایی توسط یک سامانه جامع، شرکت های ریلی مانع از ورود مسافران درگیر کرونا شوند.

او ادامه داد: در همان ابتدا شرکت راه آهن و تمامی شرکت های حمل و نقل ریلی رجا آمادگی خود را برای این موضوع اظهار داشتند تا مانع از ورود بیماران کرونایی شوند، اما هنوز هیچ سامانه ای در اختیار شرکت های حمل و نقلی قرار نگرفته است.

مدیر عامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا شرح داد: هم اکنون از نامه معاون وزیر بهداشت در رابطه با همراه داشتن تست منفی کرونا بی اطلاع هستم و تنها از ورود مسافرانی که نام آن ها در سامانه وزارت بهداشت قرار داشته باشد جلوگیری می کنیم که البته این سامانه هم هنوز کامل نیست.

رجبی بیان نمود: وزارت بهداشت هنوز به مراکز درمانی برای تکمیل اطلاعات متصل نیست و این اطلاعات هنوز تکمیل نشده است تا در اختیار شرکت های حمل و نقل ریلی قرار بگیرد.

مدیر عامل شرکت حمل و نقل ریلی توضیح داد: شرکت راه آهن و تمامی بخش های حمل و نقلی این آمادگی را دارند که مانع از ورود مسافران کرونایی شوند، اما هنوز سامانه وزارت بهداشت در این رابطه تکمیل نشده است.

به گفته رجبی، شرکت ها این آمادگی را دارند که طرح ممانعت از ورود مسافران کرونایی را به صورت کامل اجرا نمایند.

وزیر راه و شهرسازی: جلوگیری از ورود مسافران کرونایی به حمل و نقل عمومی

در همین رابطه چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال بلاگ پو در رابطه با جلوگیری از ورود مسافران کرونایی به ناوگان حمل و نقل گفت: در سرانجامه های ریلی، جاده ای و فرودگاهی از سامانه ای که طبق آن مسافران مبتلا به کرونا معین می شوند، استفاده می گردد و از ورود مسافرانی که تست مثبت کرونا دارند جلوگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است، به تازگی علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای خطاب به معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، مدیرعامل راه آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با موضوع اجتناب از هرگونه جابه جایی مسافر، به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت تست کرونا اعلام نموده است: در راستای اجرای بند هفت مصوبه جلسه چهل ودوم ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص عدم جابه جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با عنایت به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا از تاریخ 28 آبان 99 هرگونه جابه جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت تست کرونا ممنوع است.

پاسکاری وزارت ارتباطات و بهداشت برای راه اندازی سامانه کنترل تردد بیماران کرونایی

اما طبق شنیده ها پاسکاری برای راه اندازی این سامانه بین وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت همچنان وجود دارد و با وجود آنکه اعلام شد زیر ساخت های لازم در این بخش فراهم است باید ببینم از امروز این سامانه در بخش های مختلف حمل ونقلی استفاده می گردد و آیا وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات زیر ساخت های لازم را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار می دهد یا خیر و از سوی دیگر آیا نظارت های کافی برای اجرای درست این طرح هم وجود دارد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و بلاگ پو هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38133

به "محدودیت سفرها از شنبه، همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت سفرها از شنبه، همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید