مخالفت مسقط با تحرکات سعودی در شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش بلاگ پو، وزیر خارجه عمان بار دیگر بر مخالفت کشورش با کوشش های گسترده رژیم سعودی برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه تاکید نمود.

مخالفت مسقط با تحرکات سعودی در شورای همکاری خلیج فارس

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل بلاگ پو، یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان بر مخالفت کشورش با کوشش های رژیم سعودی برای تبدیل کردن شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه تاکید نمود.

وی درباره روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: روابط سلطان نشین عمان با ایران، حسنه است، منافع ما بسیار کمتر از منافع بعضی برادران ما در شورای همکاری در ارتباط با ایران است.

وی با رد ادعای سعودی ها مبنی بر اجازه دادن عمان به حوثی ها برای قاچاق سلاح خاطرنشان کرد مسقط آماده است هر گونه توضیحی را برای برطرف تردیدهای سعودی در این زمینه ارائه کند.

وزیر خارجه عمان با بیان اینکه کشورش هیچ رابطه ای با اخوانی ها ندارد، خاطرنشان کرد مسقط هیچ رابطه ای با حوثی ها ندارد . وی که با عکاظ گفت وگو می کرد، شایعه دادن پیشنهاد به عبدالله صالح برای ترک یمن را تکذیب کرد.

بن علوی درباره آینده حکومت در عمان هم گفت آینده حکومت در این کشور باثبات است و سازوکار قانونی شفافی برای انتقال قدرت بر اساس ماده ششم اساسنامه نظام کشور وجود دارد.

وی بار دیگر بر مخالفت کشورش با ارتقای فعالیت شورای همکاری خلیج فارس و تبدیل آن از شورا به اتحادیه که به شدت از سوی رژیم سعودی دنبال می گردد،تاکید نمود و گفت : ما به برادران(اعضای دیگر شورای همکاری) گفتیم اگر به دنبال اتحادیه هستید، هر کاری می خواهید انجام دهید، چرا که ما هرگز عضو آن نخواهیم شد.

بن علوی از ادامه فعالیت سفارت عمان در دمشق حمایت کرد و گفت فاجعه سوریه هیچ ارتباطی با باقی ماندن سفارت عمان در دمشق یا بسته شدن آن ندارد.

وزیر خارجه عمان همچنین میانجی گری کشورش میان مصر و ایران را تکذیب کرد، اما درباره یمن گفت که مسقط به عنوان میانجی میان طرف های مختلف یمنی عمل می نماید.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 12804

به "مخالفت مسقط با تحرکات سعودی در شورای همکاری خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت مسقط با تحرکات سعودی در شورای همکاری خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید