مردم رفتارهایشان را اصلاح نکنند، مسائل کرونا بیشتر می شود

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران/خوزستان استاندار خوزستان با بیان اینکه اگر مردم رفتارهایشان را مقابل ویروس کرونا اصلاح نکنند ما با مسائل بیشتری روبرو خواهیم شد، گفت: نقش محوری در این مساله را مردم برعهده دارند، اگر مردم این نقش را ایفا کنند و مسئولان در کنار آن ها سیاست های اتخاذ شده را به خوبی اجرایی کنند، قطعا بر بیماری فائق می شویم و می توانیم آن را به خوبی کنترل کنیم.

مردم رفتارهایشان را اصلاح نکنند، مسائل کرونا بیشتر می شود

غلامرضا شریعتی امروز چهارشنبه، 20 فروردین در نشست ستاد مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا با بیان اینکه وقتی به اهالی برخی شهرستان ها مثل باوی، خرمشهر و اهواز تذکر داده می شود که مراقبت بیشتری داشته باشند برای این است که از طغیان بیماری جلوگیری به عمل آید، اظهار کرد: خود به خود نتایج مثبتی در فرایند بیماری حاصل نمی شود بلکه با تلاش مضاعف، مراجعه به متخصصان فن، و اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده می توان این بیماری را کنترل کرد. باید پیش فرض ذهنی ما درباره کرونا منطبق با واقعیت باشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان؛ وی اضافه کرد: اگر مردم رفتارهایشان را مقابل ویروس کرونا اصلاح نکنند ما با مسائل بیشتری روبرو خواهیم شد. وقتی اعلام می شود در مراسم تشییع جنازه و ترحیم شرکت نکنید یا عروسی برگزار نشود برای این است که نگران طغیان بیماری هستیم.

شریعتی شرح داد: به دلایل مختلفی در غرب اهواز با یکسری مراسم تشییع و تجمع رو به رو شدیم که منجر به گسترش بیماری شد. اگر می بینیم امروز غرب اهواز به نسبت قبل، تعداد بیمارانش بیشتر شده برای این است که برخی از مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده اند و بر اساس سنتی که داشتند در مراسم ترحیم شرکت کردند و دقیقا در همان مناطقی از خوزستان که مرگ رخ داده تعداد بیماران کرونایی بیشتر است.

وی اضافه کرد: اگر آن طور که شایسته است با بیماری برخورد نکنیم شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم پیش می آید، به عنوان مثال کشورهایی که شاخص اقتصادی، توسعه و درآمد ناخالص آن ها بالا است و جزو هشت کشور نخست دنیا هستند الان زمین گیر شده اند و حتی تخت بیمارستانی و محلی برای بستری و کمک به بیماران ندارند. در بیماری های عفونی مسری، اپیدمی ها و پاندمی ها اگر مراقبت به درستی صورت نگیرد این اتفاق رخ می دهد.

شریعتی شرح داد: اتفاقاتی که در برخی کشورها رخ می دهد هشداری برای ما است تا از آن ها عبرت بگیریم و مراقبت بیشتری داشته باشیم. نقش محوری در این مساله را مردم برعهده دارند، اگر مردم این نقش را ایفا کنند و مسئولان در کنار آن ها سیاست های اتخاذ شده را به خوبی اجرایی کنند، قطعا بر بیماری فائق می شویم و می توانیم آن را به خوبی کنترل کنیم.

وی بیان نمود: در استان ما برخی مناطق خوب عمل کردند و نتایج آن در بحث کنترل بیماری خوب بوده اما در برخی مناطق ضعیف عمل شده که فرایند بیماری این ضعف را نشان می دهد. برخی از فرمانداران فکر می کردند من به علت رشته شغلی ام حساسیت زیاد نشان می دهم اما اکنون از نزدیک شاهد فرایند بیماری هستند و این مساله را لمس می کنند. اگر در برخی شهرستان ها طی 10 روز گذشته بیمار نداشته ایم علت آن رعایت مردم و منطبق کردن رفتار با نوع ویروس و اتخاذ تصمیمات جدید از سوی فرمانداران و مسئولان مناطق مختلف بوده است.

استاندار خوزستان گفت: اگر توصیه ای به مردم می شود و از آن ها خواسته می شود در خانه بمانند، سخت گیری بی خود و بی جهت نیست بلکه برای رعایت اصول بهداشت و پیشگیری و حفظ سلامت مردم است. ما برای حفظ سلامت مردم حاضریم هر هزینه ای را بدهیم، وقتی شاهد هستیم که 80 نفر از پرسنل مجاهد خط مقدم بهداشت و درمان داوطلبانه سلامتی خودشان را به خطر می اندازند و به بیماری ناشی از ویروس کرونا مبتلا می شوند برای این است که جامعه سالم بماند لذا انتظار می رود مردم کشور برای قدردانی از آن ها، به صورت عملی کارهای خطرناک را انجام ندهند تا کادر بهداشت و درمان کمتر با خطر روبرو شود.

وی گفت: اگر کنترل بیماری کرونا از دست خارج شود آن قدر بی رحمانه مبتلا می کند که همه را به زانو درمی آورد، برای همین از مردم خواهش می کنم به جد مراقبت کنند و توصیه ها را جدی بگیرند، به فاصله گذاری اجتماعی با دقت عمل کنند حتی اگر شرایط به حالت نیمه عادی برگشت باز هم رعایت کنید تا بیماری منتقل نشود، نباید فکر کنیم کرونا مهار شده است.

استاندار خوزستان بیان نمود: مردم بی دلیل از خانه خارج نشوند. برخی بهانه ها مانند پرداخت قبوض، اقساط بانکی، خسارات سیل 98، وام و کار اداری برای خارج شدن از منزل وجود دارد که باید تلاش کنیم این بهانه ها را برطرف کنیم و این کارها را تعلیق کنیم و آن ها را به صورت الکترونیک انجام دهیم. همه دستگاه های اجرایی استان مکلف هستند دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را رعایت کنند.

وی شرح داد: کارمندانی که پرخطر هستند مانند بیماران قلبی عروقی، بیماران ریوی، دیابتی ها، افراد بالای 60 سال، مادران شیرده و زنان باردار در ادارات حضور پیدا نکنند چراکه این افراد بیشترین خطر فوت را دارند. مابقی کارمندان دوسوم در ادارات حضور یابند و یک سوم در مرخصی باشند.

شریعتی ادامه داد: اگر فاصله گذاری هوشمند اجتماعی را رعایت می کنیم، باید با هدف گذاری پیش برویم و افراد پرخطر را از حضور در جامعه منع کنیم و تصمیمات، بهانه ای برای حضور مردم در جامعه نباشد.

وی گفت: تا 30 فروردین اجازه برگزاری هیچ گونه مراسم مذهبی و نماز جمعه در استان داده نمی شود. اکنون نیز دستورالعمل های لازم برای جشن نیمه شعبان صادر شده و از برپایی ایستگاه صلواتی و برگزاری جشن و مولودی خوانی ممانعت شده است تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.

استاندار خوزستان بیان نمود: شیب بیماری در استان کند اما هنوز رو به بالا است، پس باید رفتارمان را اصلاح کنیم. این شیب یک زنگ خطر است تا بیشتر مراقبت کنیم و حتی سفرهای درون شهری باید کاهش بیشتری داشته باشد. درست است شرایط استان پایدار است اما در بیماری های عفونی، شرایط پایدار شکننده است و یک رفتار غلط و اشتباه مساله را از دست خارج می کند.

وی با اشاره به نزدیک شدن به فصل برداشت محصولات کشاورزی ادامه داد: کشاورزان قصد دارند حاصل کشت خود را برداشت کنند، ما مخالف برداشت محصول نیستیم و ممانعتی نداریم اما برای آن ها نیز اقداماتی در نظر داریم که این اقدامات را به جهاد کشاورزی ابلاغ می کنیم تا شرایطی اتخاذ شود و انتقال بیماری به حداقل برسد و محصول در شرایط سالمی برداشت شود.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23565

به "مردم رفتارهایشان را اصلاح نکنند، مسائل کرونا بیشتر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم رفتارهایشان را اصلاح نکنند، مسائل کرونا بیشتر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید