مصاحبه، سخنگوی وزارت صلح افغانستان: نسخه های وارداتی مشکل صلح را حل نمی کند

به گزارش بلاگ پو، سخنگوی وزارت صلح افغانستان با اشاره به بحث ایجاد دولت موقت تاکید نمود که هیچ نسخه وارداتی نمی تواند مشکل صلح افغانستان را حل نماید و دولت برای مشارکت سیاسی با مخالفان آماده است.

مصاحبه، سخنگوی وزارت صلح افغانستان: نسخه های وارداتی مشکل صلح را حل نمی کند

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران، در حالیکه مسئله ایجاد دولت موقت در افغانستان بالا گرفته است، ناجیه انوری سخنگوی وزارت صلح افغانستان تأکید نمود که هیچ نسخه وارداتی نمی تواند راه چاره مشکل صلح افغانستان باشد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

ناجیه انوری به خبرنگار خبرنگاران گفت که موضوع ایجاد دولت موقت تا به امروز به صورت رسمی شامل دستورکار مذاکرات نشده و تاکید کرد همه که همه مسائل مورد بحث بایستی شامل دستورکار شود.

انوری همچنین اضافه نمود که دولت افغانستان آماده است با مخالفین خود مشارکت سیاسی داشته باشد.

سخنگوی وزارت صلح افغانستان در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرنگاران که آیا قوت دریافت مسئله دولت موقت سبب نگرانی کابل شده نیز گفت: اصول مذاکرات ایجاب می نماید که در فرایند صلح همه مسائل مورد بحث شامل دستورکار شده و در میز مذاکره بین دو طرف مذاکره نماینده، مورد بحث قرار گیرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

انوری ادامه داد: در مذاکرات صلح از طرف جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگان مردم قرار دارند که آمده اند تا با انعکاس خواسته های مردم درباره مسائل و مواردی که مردم افغانستان می خواهند، مذاکره و بحث نمایند و در خصوص آن تصمیم بگیرند.

وی توضیح داد: بنابراین تا وقتی که خواست و نظر مردم افغانستان در آن نهفته نباشد هیچ نسخه خارجی نمی تواند راه چاره معضل فعلی کشور شود.

به گفته انوری، بحث دولت موقت تا به امروز بین دو طرف به شکل رسمی مطرح نشده است و دولت افغانستان به عنوان یک نظام مردم سالار و باورمند به ایجاد دولتی با قاعده های وسیع بارها برای مشارکت سیاسی مخالفان دولت آمادگی نشان داده و این موضوع جزو اولویت های دستورکار دولت افغانستان در مذاکرات است.

انوری با اشاره به این موضوع که ادامه جنگ راه چاره معضل افغانستان نیست و باید از راه چاره سیاسی برای آن استفاده شود، تاکید کرد فرصت به وجود آمده برای صلح که همه مردم افغانستان و جامعه دنیای روی آن اجماع دارند و نمایندگان کشورها و سازمان های بین المللی در کنار دولت و ملت ما قرار دارند، یک فرصت مناسب برای ختم جنگ و تامین صلح در کشور است. ختم جنگ جاری و خشونت ها از خواست های اساسی مردم است که بارها روی آن تاکید دارند.

سخنگوی وزارت صلح افغانستان با اشاره به این موضوع که خشونت و جنگ در قرن 21 برای هیچ کشوری پذیرفتی نیست، ادامه داد: همسایه های افغانستان و کشورهای منطقه به به روشنی درک نموده اند که یک افغانستان باثبات و امن، موجب ثبات و رفاه در منطقه است.

انوری همچنین طالبان را به وقت کشی در مذاکرات متهم نموده و گفت: تصور می شود که دور بودن جانب مقابل از میز مذاکره صرفاً برای ضایع کردن وقت و از دست دادن فرصتی است که برای تامین صلح در افغانستان ایجاد شده است.

سخنگوی وزارت صلح افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا تمام اعضای تیم مذاکراتی افغانستان در هماهنگی با شخص رئیس جمهور قرار دارند یا به صورت کاملاً مستقل عمل می نمایند، نیز توضیح داد: هیئت مذاکره نماینده افغانستان با صلاحیت کافی برای پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان در محل مذاکرات قرار دارند و با همین صلاحیت حاضر هستند با هیئت مذاکره نماینده جانب مقابل به بحث بپردازند.

وی اضافه نمود: صلح یک فرایند ملی، حساس و سرنوشت ساز برای تمام مردم افغانستان است و برخورد مسئولانه نسبت به این فرایند یکی از مسئولیت های عمده هیئت مذاکره نماینده و تمام نهادهای مرتبط به این فرایند است. بنابراین هماهنگی هیئت با رهبری دولت افغانستان، شورای عالی مصالحه ملی و ساختارهای مرتبط به صلح، وزارت دولت درامور صلح، نمایندگان مردم و اقشار مختلف جامعه در فرایند صلح یک امر حتمی و لازم است زیرا مشارکت گسترده مردم در فرایندهای ملی ضامن موفقیت آن است.

.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43296

به "مصاحبه، سخنگوی وزارت صلح افغانستان: نسخه های وارداتی مشکل صلح را حل نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، سخنگوی وزارت صلح افغانستان: نسخه های وارداتی مشکل صلح را حل نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید