معاون وزیر نیرو: نمی توانیم در تامین آب غیرشرب ریسک کنیم

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران : معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: مجبوریم آب موجود در سدها را به گونه ای مدیریت کنیم که در صورت تداوم خشکسالی و کم آبی بتوانیم آب شرب مورد احتیاج شهرها و روستاها را تامین کنیم.

معاون وزیر نیرو: نمی توانیم در تامین آب غیرشرب ریسک کنیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی زاده خامسی تدابیر دو سال گذشته وزارت نیرو برای مدیریت سدها را در تامین آب شرب پیروز ارزیابی و اظهار کرد: با وجود کاهش 20 درصدی مخازن سدها، می توانیم آب شرب شهرها و روستاها را تا حدود زیادی تامین کنیم و نگرانی خاصی در این خصوص وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تامین آب مورد احتیاج بخش کشاورزی اعلام کرد: با توجه به شرایط مناسبی که طی دوسال گذشته از نظر بارندگی داشتیم، آب مورد احتیاج بخش کشاورزی تا حدود زیادی تامین شد ولی سال جاری با توجه به کاهش بارندگی و اولویت تامین آب شرب نمی توانیم ریسک کنیم، بخاطر همین انتظار این است که استان ها و مقامات محلی با توجه به شرایط خاص هر منطقه، در این خصوص بهترین تصمیم را بگیرند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: تا سرانجام دولت دوازدهم 10 میلیون نفر از ساکنان روستاهای کشور به آب شرب پایدار دسترسی خواهند داشت.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه احداث مجتمع های آبرسانی روستایی باعث تسریع در ارائه خدمات و کاهش تنش آبی در مناطق روستایی شده، افزود: تا چند سال پیش تنها یک میلیون نفر از روستائیان کشور به آب شرب پایدار دسترسی داشتند.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، در بعضی مناطق روستایی که امکان بهره مندی از مجتمع های آبرسانی روستایی وجود ندارد، تامین آب شرب پایدار روستایی بالاجبار به وسیله آبرسانی سیار یا تانکر انجام می گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان بارندگی نسبت به سال گذشته حدود 54 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت(52 ساله) حدود 40 درصد کاهش پیدا نموده است و برای اردیبهشت ماه هم بارش های مناسبی پیش بینی شده که امیدواریم محقق گردد.

وی با بیان اینکه فرایند بارش در طول 52 سال گذشته نشان دهنده آن است که طی 22 سال بارش ها از حد متوسط بالاتر و 30 سال از حد متوسط کمتر بوده است، اعلام کرد: بیشترین مقدار بارش در این دوره در سال 1398 ثبت شده و بیشتر سال ها هم شرایط خشکسالی داشته ایم.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه گاهی سال های پر بارش دو الی سه سال متوالی بوده و سال های کم بارش گاهی تا یک دهه ادامه داشته، اظهار کرد: پیش بینی های هواشناسی معمولا با تخمین 80 درصد انجام می گردد و هرچه زمان پیش بینی ها دورتر باشد، دقت تخمین کمتر می گردد.

وی همچنین با بیان اینکه کاهش بارندگی ها در 52 سال اخیر بی سابقه بوده، شرایط بارندگی در همه مناطق کشور را نامناسب ارزیابی کرد و اضافه نمود: کاهش بارندگی در استان های هرمزگان، سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی از بقیه مناطق محسوس تر است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به عزم دولت برای تامین آب آشامیدنی 250 شهر در معرض تنش آبی، تاکید نمود: بنای جیره بندی نداریم و کوشش خواهیم کرد تا با برنامه ریزی و جلسات مختلف استانی بتوانیم شرایط پیش رو را مدیریت کنیم.

وی اضافه نمود: مجبوریم آب موجود در سدها را به گونه ای مدیریت کنیم که در صورت تداوم خشکسالی و کم آبی بتوانیم آب شرب مورد احتیاج شهرها و روستاها را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان برای تامین آب شرب اصفهان اطلاع داد و اضافه نمود: برای تامین آب شرب مورد احتیاج شهرهای عظیم از جمله مشهد و تبریز نیز مشکل خاصی وجود ندارد و تدابیر لازم اتخاذ شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران انتقال آب بین حوضه ای را با توجه به نحوه پراکندگی جمعیت و ذخایر آبی موجود گریزناپذیر دانست و گفت: تامین آب شرب شهرها و روستاها اولویت اصلی ماست و باید با دقت و ظرافت نسبت به تامین آب شرب اقدام کرد.

تقی زاده خامسی در این مصاحبه در پاسخ به سئوالی در خصوص تاثیر بارورسازی ابرها در افزایش بارندگی و استفاده از آب های ژرف و نامتعارف در تامین آب گفت: هر دو موضوع جزو برنامه های مطالعاتی بوده و در حال حاضر نمی توانیم از این موضوعات انتظار بهره برداری و استفاده داشته باشیم.

وی گفت: طی سال های اخیر حدود هشت هزار چاه غیرمجاز در مناطق مختلف کشور با یاری موثر قوه قضائیه و نیروی انتظامی در مناطق مختلف کشور مسدود شده که قابل تقدیر است.

به گفته وی شناسایی و دسته بندی چاه های غیرمجاز در سراسر کشور صورت گرفته و برنامه بلندمدت وزارت نیرو مسدود کردن آنها برای بهبود وضع دشت ها و آب های زیرزمینی است.

وی همچنین از اختصاص بودجه مناسب توسط مجلس شورای اسلامی به بخش آب در بودجه سال 1400 اطلاع داد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو، در ادامه مدیریت مصرف آب توسط شهفرایندان و فعالیت های ترویجی و رعایت الگوی کشت در بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه در حال حاضر در 17 استان کشور برنج کاشته می گردد، این در حالی است که کاشت برنج محدود به دو استان گیلان و مازندران است. در هیچ جای جهان که زیر هزار میلی متر بارندگی دارد، برنج نمی کارند، اما در بعضی مناطق ایران که میانگین بارش 150 میلی متر است برنج می کارند و باید برای این موضوع فکری کرد.

تقی زاده خامسی همچنین به ضرورت هماهنگی بیشتر بین بخش آب و کشاورزی اشاره نمود و گفت: امیدواریم ساختار مدیریت منابع آب که اخیراً بر اساس حوضه های آبریز 9 گانه طراحی و استقرار یافته، بتواند به بهبود مدیریت منابع آب کشور یاری کند.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 48109

به "معاون وزیر نیرو: نمی توانیم در تامین آب غیرشرب ریسک کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر نیرو: نمی توانیم در تامین آب غیرشرب ریسک کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید