موج دوم کرونا در کمین گیلان، مسافران ویروس سوغات می برند

به گزارش بلاگ پو، تعطیلات روز های اخیر سبب افزایش مسافرت به استان های شمالی به ویژه گیلان شده و با توجه به فرایند صعودی آمار مبتلایان به کرونا در این استان مسئولان نگران شیوع موج دوم این ویروس هستند.

موج دوم کرونا در کمین گیلان، مسافران ویروس سوغات می برند

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به گزارش بلاگ پو، سه ماهی است که از ورود ویروس تاج دار به ایران می گذرد سه ماهی که با همه سختی ها و محدودیت ها با کوشش مسئولان حوزه بهداشت و درمان به ویژه کادر درمان و پرستاران و مشارکت خوب مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی و قرنطینه به خوبی مدیریت شد.

اما متأسفانه بعد از برداشته شدن محدودیت ها شاهد هستیم که بعضی از هموطنان به تصور مهار ویروس کرونا با هر تعطیلاتی بار سفر بسته و به شهرها و استان های دیگر می فرایند و با این سفر یا بیمار می شوند و یا در ظاهر سالم اما ناقل، آن را سوغات می برند. این موضوع سبب شده زنگ های خطر برای شیوع موج دوم کرونا و افزایش آرمار مبتلایان و مراجعه نمایندگان به مراکز درمانی بعضی از استان ها همانند گیلان که در ابتدا دوران شیوع کرونا بد و سختی را گذرانده و با کوشش کادر درمان و پرستاران و مشارکت شهفرایندان خود به یک مهار و کنترل نسبی دست یافته اند، به صدا درآید.

ورود 75 هزار خودرو به گیلان در روز سه شنبه

مدیرکل راهداری گیلان نیز در مصاحبهیی با اشاره به آمار خودروهای ورودی به استان در تعطیلات اخیر، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمارها تنها در روز سه شنبه 75 هزار و 677 خودرو وارد استان گیلان شده است.

فریبرز مرادی با بیان اینکه در همین روز 45 هزار و 796 خودرو از استان گیلان خارج شده است، اضافه کرد: آزادراه قزوین - رشت با 43 هزار و 285 خودرو و آزادراه رامسر - چابکسر با 17 هزار و 977 محورهایی هستند که بیشترین ورود خودرو را به ثبت رسانده اند.

عدم مدیریت صحیح مسئولان در تعطیلات اخیر

گیلان این روزها با موج گسترده ای از مسافر و تراکم جمعیت و خودرو در بیشتر مناطق جهانگردی خود روبرو است، موضوعی که نگرانی مردم و مسئولان حوزه بهداشت و درمان را افزایش داده است.

علی احمدی یکی از شهفرایندان لاهیجانی است که این روزها شهرش شاهد حضور مسافران و جهانگردان فراوانی است. علی در مصاحبه با خبرنگار مهر با گلایه از عدم توجه مردم به خطر کرونا، اظهار کرد: متأسفانه طی دو هفته اخیر و با تمام شدن ماه مبارک رمضان شاهد افزایش حضور مسافران در شهرستان لاهیجان هستیم.

وی با بیان اینکه گیلانیان همواره مهمان نواز بوده اند، اضافه کرد: اما این روزها این مهمان نوازی زنگ های خطر را برای گیلانیان به صدا درآورده است. ما روزهای سختی را در ماه پایانی سال گذشته و ماه های ابتدایی سال جاری گذرانده ایم.

علی با اشاره به اینکه چندین نفر از دوستان و آشنایان خود را به خاطر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده، گفت: نگرانم که بعد از هفته ها کوشش برای کنترل و مهار این ویروس در گیلان و با عادی شدن موقتی شرایط، امروز با این حجم گسترده مسافر و عدم رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی باز شاهد شیوع دوباره کرونا و بازگشت روزهای سخت به استانم گیلان و شهرم لاهیجان باشم.

وی ادامه داد: متأسفانه هیچکدام از مسافرانی که من به عینه در این روزها دیده ام مسائل و نکات بهداشتی را رعایت نمی نمایند و بدون استفاده از ماسک و دستکش در معابر عمومی و مناطق جهانگردی لاهیجان تردد می نمایند.

علی با گلایه از عدم مدیریت درست مسئولان در تعطیلات اخیر، اضافه کرد: مسئولان گیلان باید شرایط سختی را برای ورود مسافر اعمال می کردند ما تازه به یک آرامش نسبی رسیده بودیم اما اخبار منتشر شده نشان از افزایش تعداد مبتلایان در گیلان طی روزهای اخیر دارد.

مراجعه روزانه 50 بیمار کرونایی به مراکز درمانی گیلان

شامگاه چهارشنبه بود که سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در مصاحبهیی با هشدار از شیوع موج دوم کرونا در استان بر لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و قاصله گذاری اجتماعی از سوی مسافران و شهفرایندان گیلانی برای جلوگیری از شیوع دوباره ویروس کرونا تأکید کرد.

آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه شمار بیماران مبتلا به کرونا در گیلان رو به افزایش است، گفت: روزانه 50 نفر براثر ابتلا به ویروس کرونا به بیمارستان های گیلان مراجعه می نمایند و در صورت ادامه دار بودن این فرایند احتمال شروع موج دوم کرونا وجود دارد.

وی با بیان اینکه افزایش دوباره بیماران کرونایی ناشی از بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی است، اضافه کرد: مردم باید با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از مسافرت های غیرضرور و حضور در اماکن عمومی پرخطر پرهیز نمایند.

شیوع افسار گسیخته ابتلاء به کرونا در گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در جمع بلاگ پو با بیان اینکه در روزهای اخیر شاهد افزایش مبتلایان به کرونا در این استان هستیم، اظهار کرد: مهم ترین علت این افزایش عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هفته های اخیر در گیلان به واسطه حضور مسافران است.

ارسلان زارع با اشاره به مشارکت خوب مردم گیلان در سه ماه گذشته برای کنترل ویروس کرونا، اضافه کرد: شهفرایندان گیلانی همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده و از ماسک و دستکش استفاده و از تردد غیر ضرور و حضور در اماکن شلوغ جدا خودداری نمایند.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان خطر شیوع موج دوم این بیماری را افزایش داده است، ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز دارو و واکسن مؤثر در درمان این ویروس کشف نشده همچنان باید پروتکل های بهداشتی از سوی شهفرایندان رعایت گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ورند نزولی ابتلاء به این بیماری در ماه های گذشته در استان، گفت: متأسفانه عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، افزایش مسافرت های غیر ضرور، حضور در مراکز خرید و تفرجگاه ها سبب شده تا ابتلاء به این ویروس فرایند افزایشی داشته باشد.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از شیوع افسار گسیخته کرونا در گیلان، اظهار کرد: میزان سرایت کرونا ویروس در بین افراد بسیار بالا است و تنها با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی می توان از انتقال این ویروس جلوگیری کرد.

متأسفانه با وجود همه هشدارها و تأکید مسئولان حوزه بهداشت و درمان مبنی بر عدم مسافرت غیرضرور به شهرها و استان های دیگر، در تعطیلات اخیر شاهد بودیم که مردم نسبت به این هشدارها بی توجه بوده و به نوعی تصور نموده اند که با برداشتن محدودیت های ترددی و شروع فعالیت کسب و کارها، ویروس کرونا کنترل شده است در حالی که این بی توجهی به هشدارها عواقب ناگواری در روزهای آینده برای استان های جهانگرد پذیر خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 16 مرداد 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27593

به "موج دوم کرونا در کمین گیلان، مسافران ویروس سوغات می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا در کمین گیلان، مسافران ویروس سوغات می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید