مین گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم های ایران

به گزارش بلاگ پو، به موازات جدی تر شدن رقابت های انتخاباتی آمریکا، تلاش های ضدایرانی دولت ترامپ هم تشدید شده است. در همین خصوص منابع مطلع به وال استریت ژورنال گفته اند، دولت دونالد ترامپ در صدد است قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 13 آبان تحریم هایی علیه ایران اعمال کند که رفع آن ها در دولت های آینده سخت باشد.

مین گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم های ایران

جهانی اقتصاد در ادامه نوشت: مقام های مطلع گفته اند دولت ترامپ توجه ویژه ای به تحریم بخش انرژی ایران دارد. جو بایدن نامزد دموکرات ها که در بیشتر نظرسنجی ها از ترامپ پیشتاز است اعلام کرده که در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا به برجام بازخواهد گشت. ترامپ می خواهد این بازگشت را سخت کند.

در همین ارتباط، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشته است، نتایج نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری در ایالت های کلیدی نشان می دهد که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، پیشتاز است و به همین دلیل مقام های دولت ترامپ نگران هستند که در صورت پیروزی جو بایدن، سیاست او برای تعامل با ایران، باعث شود که راهبرد فشار دیپلماتیک برای وادار کردن ایران به مذاکره و توافقی تازه بی اثر شود.

این گزارش اضافه کرده است، دولت ترامپ ذیل قوانین مرتبط با تروریسم تحریم هایی علیه ایران وضع کرده است که به عقیده تحلیلگران، لغو آن ها سخت خواهد بود. منابع مطلع همچنین مدعی شده اند، دولت ترامپ در صدد است بخش هایی را که ادعا می شود در تامین اقتصادی فعالیت های تروریستی منطقه ای ایران حیاتی هستند، مانند پتروشیمی و صنایع فلزی را تحت فشار قرار دهد، به همین دلیل بخش انرژی ایران به طور ویژه مد نظر است.

وال استریت در گزارش خود به برنامه دولت ترامپ مبنی بر وضع تحریم های جدید پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور اشاره کرده است. تحریم بانک ها و موسسات اقتصادی ایران نیز بخشی از این سیاست به شمار می آید. این تحریم ها در ادامه تحریم های ناظر بر بخش معادن و ساخت وساز ایران صورت می گیرند که در ژانویه سال جاری از سوی دولت ترامپ معین شدند. موضوع بر سر دستورالعمل اجرایی 13902 دولت ترامپ است. این دستورالعمل ناظر بر الزام مقابله با فعالیت های موشکی و هسته ای ایران است.

در این میان، بنیاد دفاع از دموکراسی ها خواهان تشدید هرچه بیشتر تحریم های ایران است. تحت فشار مارک دوبوویتز، رئیس این بنیاد، دولت ترامپ در اوایل ماه اکتبر، بانک ها و موسسات اقتصادی ایران را مشمول تحریم های جدید خود کرد. هدف از تحریم های جدید آمریکا، مانع شدن از رفع آن ها در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات پیش روی آمریکا اعلام شده است.

وال استریت ژورنال به نقل از ادعا های رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی ها نوشته است: ده ها هزار از فعالان بازار باید تصمیم بگیرند که آیا حاضرند با نهاد های مرتبط با تروریسم در ایران همکاری اقتصادی داشته باشند؟ بدیهی است که نقض تحریم های ناظر بر مقابله با اقدامات تروریستی مجازات های سنگین آمریکا را در پی خواهد داشت.

وزارت خزانه داری آمریکا در همین رابطه بسیاری از شرکت های فعال در حوزه انرژی ایران را در ارتباط با آن چه فعالیت های تروریستی خوانده می شود، تحریم کرده است. این تحریم ها از جمله شامل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا می شود که در حوزه صنایع پتروشیمی ایران فعالیت دارد. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا نیز همسو با این ادعاها، مدعی شده بود: صنایع نفت و پتروشیمی ایران منابع اصلی تامین اقتصادی فعالیت تروریستی ایران در جهان به شمار می آیند.

هم زمان مقام های فعلی و قبلی دولت آمریکا گفته اند، تحریم مجدد بخش هایی که هم اکنون تحت تحریم هستند ذیل قوانین مرتبط با تروریسم باعث خواهد شد، رفع آن ها بسیار سخت شود و چنانچه در آینده کسانی بخواهند این تحریم ها را رفع کنند با یک فرآیند پیچیده روبه رو می شوند.

در این ارتباط، کریستن فانتنرز، از مقام های سابق امور خلیج فارس شورای امنیت ملی آمریکا گفته است، رفع برخی از این تحریم ها بسیار سخت خواهد بود. کریستن فونتنرز تاکید کرده است، در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات، او در راستای نشان دادن حسن نیت به ایران و آوردن آن ها پای میز مذاکره ممکن است چند تحریم علیه ایران را بردارد، اما او قادر نخواهد بود اقدامات بزرگ مانند تحریم های مرتبط با آن چه رویکرد تروریستی خوانده می شود، را بردارد.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش از این گفته در صورت پیروزی در انتخابات به این توافق ها بازخواهد گشت. با این حال، او درباره بازگشت به برجام گفته در صورتی که ایران به تعهدات اولیه اش در برجام برشود، او هم آمریکا را به این توافق بازخواهد گرداند.

بایدن در ماه سپتامبر در مصاحبه با سی ان ان اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات روز سوم نوامبر، آمریکا بار دیگر به جمع کشور های شرکت کننده در توافق هسته ای سال 2015 باز خواهد گشت. چنین امری به معنای رفع تحریم های پیش بینی شده از سوی دولت ترامپ خواهد بود. از این رو، دولت ترامپ تصمیم دارد مانع از رفع تحریم های ایران شود. اگرچه آنتونی بلینکن مشاور بایدن بار ها در مصاحبه ها و اظهارنظرهایش اعلام کرده که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال توافقی قوی تر با ایران خواهد بود.

اخیرا نیز کاخ سفید با استناد به برخی ایمیل هایی که مدعی است هکر های ایرانی با هدف اثرگذاری بر انتخابات آن ها را برای شهروندان آمریکایی ارسال کرده اند، جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت در انتخابات آمریکا کرد و در پی آن برخی موسسات رسانه ای ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داد. موضوعی که با تکذیب مقامات ایرانی و احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه کشورمان روبرو شد. پای این موضوع به مناظره آخر دو رقیب انتخاباتی نیز باز شد و ترامپ گفت: این سه کشور می خواهند مانع انتخاب من شوند. بایدن هم گفت: اگر موضوع دخالت صحت داشته باشد، پس از پیروزی برخورد محکمی با این سه کشور خواهم داشت.

دولت دونالد ترامپ اردیبهشت 1397 با خروج از توافق هسته ای تحریم های خود علیه ایران را بازگرداند. آمریکا همچنین مردادماه 1399 تلاش کرد قطعنامه ای را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برساند تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، اما 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت با آمریکا همراه نشدند. به دنبال آن آمریکا گفت که مکانیزم ماشه برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران که شامل تحریم های تسلیحاتی می شود را فعال کرده است. دونالد ترامپ روز جمعه گفت که در سه سال اخیر رویکرد دولت او باعث شده است که ایران از یک کشور ثروتمند به یک کشور فقیر تبدیل شود و تولید ناخالص داخلی این کشور 27 درصد کاهش داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا پیش تر هم گفته بود راهبرد فشار حدبیشتری علیه ایران به اقتصاد این کشور به شدت ضربه زده است و به همین دلیل به محض پیروزی او در انتخابات سوم نوامبر، اولین کشوری که به او تلفن خواهد زد، ایران خواهد بود و خواهان توافق خواهد شد. پیش از این مقامات ارشد ایران، هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و بازگشت واشنگتن به برجام را شرط مذاکره آن هم صرفا در چارچوب برجام و نه مسائل منطقه ای و موشکی دانسته بودند. مضاف بر این، جمهوری اسلامی در یک سالگی خروج آمریکا از برجام یعنی اردیبهشت 98، طی 8 ماه گام های کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز و دی ماه سال گذشته گام نهایی را با توقف تمامی محدودیت های عملیاتی برداشت.

توقف فروش ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین، عبور از غنی سازی 67/ 3، لغو محدودیت های تحقیق و توسعه، گازدهی در فردو و توقف تمام محدودیت های عملیاتی ایران در برجام، پنج گام ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود بوده است. اگرچه مقامات ایران اعلام کرده اند که در صورت برگشتن آمریکا به برجام این گام ها قابل بازگشت است.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرارو
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 36586

به "مین گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مین گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید