ناتوانی ترامپ برای کاهش ارزش دلار

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ بار دیگر از مقامات فدرال رزرو خواست با کاهش بیشتر نرخ بهره هدف، ارزش دلار آمریکا را در برابر سایر ارزها تضعیف نمایند.

ناتوانی ترامپ برای کاهش ارزش دلار

به گزارش خبرنگاران پس از آنکه بانک مرکزی آمریکا در سرانجام نشست این هفته خود 25/ 0 درصد نرخ بهره را کاهش داد، ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر جهان کاهش یافت، اما به نظر می رسد این کاهش آن طور که باید رئیس جمهوری آمریکا را راضی ننموده است. ترامپ در واکنش به کاهش 25/ 0 درصدی نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا گفته است که نرخ بهره باید بیشتر و سریع تر از میزان فعلی کاهش پیدا کند، چرا که با توجه به مسائل تولیدکنندگان آمریکایی به دلیل دلار نیرومند تصمیم فعلی فدرال رزرو تنها ریشخند زدن به مسائل آنان است. ترامپ با بیان اینکه آمریکا اکنون بزرگ ترین و قدرتمندترین کشور جهان است اضافه کرد: نرخ بهره باید پایین تر از آلمان و ژاپن باشد اما (وضعیت کنونی) کاملا معکوس است. مشکل ما چین نیست، مشکل ما همین فدرال رزرو است.

طرح: marketwatch

به نظر می رسد حتی اگر فدرال رزرو همگام با خواسته رئیس جمهور سرعت کاهش نرخ بهره را افزایش دهد، ترامپ به رویای خود نخواهد رسید. باز هم شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقایسه با سبدی از ارزهای معتبر جهان سنجیده می گردد، از ماه ژانویه تاکنون دستخوش تغییرات گسترده ای نشده است. از نظر تئوری زمانی که بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره را کاهش دهد، جذابیت سرمایه گذاری در حوزه آن ارز به دلیل پایین آمدن نرخ بازدهی کاهش خواهد یافت و این مساله خود منجر به کاهش ارزش ارز مذکور می گردد. اما در واقعیت رابطه پویاتری بین نرخ برابری ارزهای مختلف برقرار است و با در نظر دریافت شاخص های کلان تری مانند چشم انداز رشد مالی، سهم ارز مورد نظر از ذخایر ارزی و ابزار پرداخت در مبادلات بین المللی، ارزش دلار کاهش چندان زیادی پس از سه نوبت متوالی کاهش نرخ بهره نداشته است. حتی اگر فدرال رزرو نرخ بهره را بیشتر و سریع تر از دیگر بانک های مرکزی کاهش دهد، افت رشد مالی در نقاط مختلف جهان و جنگ تجاری که هنوز بلاتکلیف باقی مانده است، باعث تقویت ارزش دلار خواهند شد. از سوی دیگر ریسک های ژئوپلیتیک نیز موجب تقویت ارزش دلار خواهد شد. این اثرات که طیف مختلفی از وقایع مانند برگزیت، تظاهرات هنگ کنگ و درهم ریختگی اوضاع ترکیه و عراق را شامل می گردد، موجب پناه آوردن به ذخایر امن خواهد شد. ذخایر امنی که شامل دلار نیز می گردد. در واقع کاهش نرخ بهره مسائل را حل نخواهد نمود و اینکه دونالد ترامپ خواستار دلار ضعیف است و دلار ضعیف را با کاهش شدید نرخ بهره می خواهد نیز مسائل را از بین نخواهد برد.

ساده انگاری سود دلار ضعیف

دیدگاه های متفاوتی درخصوص وضعیت بهینه شاخص دلار برای اقتصاد ایالات متحده مطرح می گردد و در این زمینه دو دیدگاه متناقض وجود دارد. بر اساس شواهد رئیس جمهوری ایالات متحده دلار قوی را برای کسب و کارهای آمریکایی مشکل آفرین و استیون منوچین وزیر خزانه داری دونالد ترامپ دلار ضعیف را موقعیت خوبی برای اقتصاد آمریکا توصیف نموده است. ادعای منوچین بیشتر بر پایه تاثیر دلار ضعیف بر تشویق صادرات و به تبع آن کاهش کسری تراز تجاری مطرح شده است. درست است که دلار ضعیف به سود روند صادرات کشور عمل می نماید و واردات را با مسائلی روبرو خواهد نمود، اما کل اقتصاد ایالات متحده تنها به صادرات وابسته نیست و مولفه های بسیار زیادی را باید در نظر داشت. قضاوت منوچین از این حیث اشتباه تلقی می گردد که سود صادراتی ناشی از دلار ضعیف را به کل اقتصاد تعمیم داده است، اما برخلاف این دیدگاه دلار ضعیف می تواند کشور را به فقر نزدیک تر کند. این موضوع زمانی شفاف تر خواهد شد که بدانیم سهم صادرات از اقتصاد آمریکا تنها 12 درصد است و سهم واردات 3 واحد درصد از آن بیشتر است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15084

به "ناتوانی ترامپ برای کاهش ارزش دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتوانی ترامپ برای کاهش ارزش دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید