نتایج یک بررسی: داروهای ضد ویروس ایدز در درمان بیماران بدحال دچار کرونا بی تاثیر هستند

به گزارش بلاگ پو، نتایج یکی از نخستین بررسی های بزرگ درمان بیماران بدحال کووید-19 با داروهای ضد ویروس ایدز نشان می دهد این داروها بی تأثیر بوده اند.

نتایج یک بررسی: داروهای ضد ویروس ایدز در درمان بیماران بدحال دچار کرونا بی تاثیر هستند

به گزارش بلاگ پو به نقل از نیویورک تایمز پژوهشگران در مقاله شان در ژورنال پزشکی نیوانگلند نوشتند: هیچ نفعی از تجویز این داروها مشاهده نشد.

این بررسی داروی کالترا (Kaltera) را به آزمایش گذاشته بود که ترکیبی از دو داروی ضدویروسی لوپیناویر و ریتوناویر است که به طورمعمول برای درمان بیماران دچار عفوت با اچ آی وی یا ویروس ایدز به کار می فرایند.

در حال حاضر هیچ داروی اختصاصی برای درمان کروناویروس جدید وجود ندارد و پزشکان در سراسر جهان از روی ناچاری در حال آزمایش داروهای گوناگون هستند به این امید که دارویی را بیابند که بیماران به خصوص بیماران بدحال کمک کند. چندین داروی ضدویروسی به عنوان درمان های بالقوه در نظر گرفته شده اند، اما تابه حال تأثیربخشی هیچ کدام ثابت نشده است.

گرچه نتایج این بررسی نومیدکننده بود، اما پژوهشگران می گویند بر اساس نتایج یک بررسی نمی تواند حرف آخر را در این باره زد و پیشنهاد می کنند بررسی های بیشتری درباره تجویز زودهنگام تر این داروها یا ترکیب کردنشان با داروهای دیگر انجام شود.

این بررسی بر روی 199 فرد بزرگ سال در سنین 48 تا 68 انجام شد که با بیماری شدید کووید-19 در بیمارستان جین یان-تان در ووهان چین بستری شده بودند.

در طول 14 روز بررسی، نیمی از بیماران فقط درمان حمایتی استاندارد را دریافت کردند و نیمی دیگر علاوه بر مراقبت های استاندارد داروهای ضد ویروس ایدز دریافت کردند. درمان حمایتی استاندارد شامل درمان های معمول برای ذات الریه ازجمله تجویز اکسیژن در صورت نیاز و سایر داروهای لازم برای پایدار و راحت نگه داشتن بیمار بود. در پایان این دوره معلوم شد تجویز داروهای ضد ویروس ایدز باعث کوتاه شدن دوره بیماری یا جلوگیری از مرگ بیماران نشده است.

  • پزشکان به ناچار داروهای گوناگون را تجویز می کنند

گزارش های اولیه از چین در هنگام اوج شیوع بیماری در این کشور حاکی از بود که پزشکان برای درمان بدحال به آن ها آنتی بیوتیک و داروهای ضدویروسی (مربوط به سایر بیماری های ویروسی) را داده بودند تا جلوی پیشرفت عفونت ویروسی و عفونت های باکتریایی ثانوی را که ممکن بود به بیماری اولیه اضافه شوند، بگیرند.

پزشکان چینی همچنین برای برخی از بیماران هم برای مهار التهاب شدید و واکنش بیش از دستگاه ایمنی که خودش می تواند مرگبار باشد، داروهای استروئیدی یا کورتونی و سایر داروهای ضدالتهاب تجویز کرده بودند.

در حالیکه شواهد قطعی بر مؤثر بودن هیچ کدام از این داروها وجود ندارد، اما در حالیکه همه گیری ویروس کرونا به سرعت در حال پیشرفت ست، پزشکان داروهایی را که حتی داده های مقدماتی سودمندیشان را نشان می دهند، برای نجات جان بیماران تجویز می کنند. بسکمک از این پزشکان حتی مجبورند پروتکل های درمانی خاص خودشان را ابداع کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC) فعلاً فقط درمان های حمایتی را توصیه می کند و می گوید در حال حاضر شواهدی در حمایت از تجویز داروهای ضدویروسی موجود یا داروهای ضدالتهابی برای بیماران وجود ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22299

به "نتایج یک بررسی: داروهای ضد ویروس ایدز در درمان بیماران بدحال دچار کرونا بی تاثیر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج یک بررسی: داروهای ضد ویروس ایدز در درمان بیماران بدحال دچار کرونا بی تاثیر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید