نقض حقوق بشر در عربستان، تداوم ظلم و تبعیض و شکنجه علیه زنان، بدرفتاری با مهاجران خارجی و اخراج آنها

به گزارش بلاگ پو، مراجع و سازمان های حقوق بشری هشدار دادند که زنان عربستان به ویژه مدافعان حقوق زن همچنان با ظلم و تبعیض روبرو هستند و در زندان ها مورد شکنجه و تعرض جنسی قرار می گیرند.

نقض حقوق بشر در عربستان، تداوم ظلم و تبعیض و شکنجه علیه زنان، بدرفتاری با مهاجران خارجی و اخراج آنها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الشرق قطر، شبکه اطلاعات النبأ در گزارش خود آورده است: با وجود ادعاهای دولت عربستان مبنی بر انجام اصلاحات و تغییرات درباره زنان در داخل این کشور، سازمان های حقوق بشری زیادی اشاره دارند که با زنان در عربستان به عنوان شهروندان درجه دوم برخورد می گردد.

در ماه مارس گذشته، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقاد شدیدی از عربستان کردند و از این کشور خواستند تا فعالان زن مدافع حقوق زنان را آزاد کند. این انتقاد در قالب یک بیانیه بی سابقه مطرح شد که 36 کشور از جمله 28 عضو اتحادیه اروپا از آن حمایت کردند. این مصوبات و قوانین واکنش های زیادی را نیز در داخل و خارج از عربستان به همراه داشت.

به همین دلیل، خانواده لجین الهذلول فعال زن عربستانی زندانی گفت: لجین پیشنهاد آزادی مسئولان سعودی را رد نموده است. آنها به لجین پیشنهاد داده اند که اگر در یک ویدئو شکنجه شدن خود را در زمان بازداشت تکذیب کند، او را آزاد خواهد نمود.

لجین از زنان فعال مدافع حقوق زنان به شمار می رود که یک سال قبل به همراه شماری از آنها به اتهام توطئه بازداشت شد.

مدافعان لجین می گویند که وی متهم شده است که درخواست شغلی در سازمان ملل نموده است و با سازمان های حقوق بشری تماس داشته است. خانواده لجین می گویند که وی در معرض شکنجه و تعرض جنسی در زندان قرار گرفته است، اما دولت سعودی این موضوع را رد می نماید. سازمان های مدافع حقوق بشر تایید نموده اند که دستکم سه زن فعال زندانی از جمله لجین چندین ماه در سلول انفرادی بوده اند و در معرض شوک الکتریکی، شلاق و تعرض قرار داشته اند.

پرونده ضد حقوق بشری عربستان به همین جا ختم نمی گردد، زیرا سازمان دیده بان حقوق بشر نیز از مسئولان سعودی به خاطر بدرفتاری و اخراج مهاجران خارجی بدون رعایت حقوق انسانی و قانونی آنها به شدت انتقاد نموده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود از مسئولان سعودی به خاطر نوع برخورد آنها با هزاران مهاجر اتیوپیایی و بازگرداندن اجباری آنها به کشورشان بدون انجام فرایندهای لازم انتقاد نموده و آورده است که این مهاجران در جهت خود برای رسیدن به عربستان با خطرات عبور از دریا و سوء استفاده و شکنجه شدن در یمن و بازداشت و نگهداری در شراط بد در عربستان روبرو شده اند و در نهایت مسئولان سعودی نیز آنها را از عربستان اخراج نموده اند.

این گزارش مستند به شهادت دو مهاجر اتیوپیایی است که از عربستان اخراج شده اند. این گزارش سوء استفاده از این دو مهاجر، اعمال خشونت علیه آنها و تجارت آنها از سوی تاجران انسان در سفر خود از دریای سرخ و سپس خلیج عدن تا ورود به عربستان مستند سازی شده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر آورده است: مسئولان اتیوپیایی و یمنی و سعودی هیچ گونه اقدام قابل ذکری را برای جلوگیری از اعمال خشونت علیه این مهاجران یا تحقیق درباره موارد نقض حقوق آنها از سوی نیروهای امنیتی خود انجام نداده اند.

این گزارش تاکید نموده است: مسئولان سه کشور یاد شده برای بازگشت صدها هزار اتیوپیایی که از سال 2017 میلادی از عربستان اخراج شده اند، کمکی ننموده اند.

آمار سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که وقتی ریاض برنامه خود علیه مهاجرت غیرقانونی را در سال 2017 میلادی شروع کرد، حدود 500 هزار اتیوپیایی در عربستان بودند. مسئولان سعودی حدود 260 هزار اتیوپیایی یعنی به طور متوسط 10 هزار نفر در ماه را بین ماه مه سال 2017 تا ماه مارس سال 2019 میلادی اخراج نموده اند و این روند همچنان ادامه دارد.

فیلیک هورن پژوهشگر امور آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: بسیاری از اتیوپیایی ها که امید به زندگی بهتری در عربستان داشتند، با خطرات زیادی از غرق شدن در دریا تا انواع نقض حقوق خود برای رسیدن به این کشور روبرو شدند. عربستان صدها هزار اتیوپیایی را به صورت اجباری و بدون اجرای فرایندهای لازم به آدیس آبابا بازگرداند و آنها در طول جهت سفر خود تنها بدهی به بار آورده و از شرایط شوک شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتیوپیایی ها برای رسیدن به عربستان باید با کشتی های حاوی مهاجران که هر لحظه امکان غرق شدن آنها وجود دارد، 24 ساعت در دریا حرکت نمایند و در این مدت از آب و غذا خبری نیست.

یکی از مهاجران نجات یافته به دیده بان حقوق بشر گفت: قاچاقچیان بیش از 20 نفر از ما را برای سبک کردن بار کشتی به دریا ریختند.

آنها هنگام رسیدن به یمن نیز با خطر قربانی شدن توسط شبکه های قاچاق و تجارت انسان روبرو هستند که از خشونت یا تهدید آنها برای دریافت غرامتی از نزدیکان مهاجران یا کسانی که با آنها در تماس هستند، استفاده می نمایند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود با استناد به شهادت هایی که جمع آوری نموده، آورده است: گارد مرزبانی عربستان به سمت مهاجران هنگام عبور از مرز برای ورود به خاک عربستان بدون هرگونه تردیدی شلیک می نمایند که تاکنون شمار زیادی از آنها کشته و زخمی شده اند.

یک مهاجر 26 ساله اتیوپیایی به سازمان دیده بان حقوق بشر گفت که در نوار مرزی اجساد در حال تعفن را مشاهده نموده است.

در ماه مارس گذشته، سایت اینساید عربیا با انتقاد از بی توجهی رژیم سعودی به حقوق بشر مردم خود یا اتباع مقیم این کشور تاکید نمود: کارگران خارجی با بدرفتاری روبرو هستند و حقوق انسانی آنها نقض می گردد و در شرایط مغایر با قانون بین المللی کار مشغول به فعالیت هستند.

این سایت تاکید نمود: رژیم سعودی به درخواست های سازمان ها برای توقف نقض مکرر حقوق کارگران خارجی بی توجه است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10392

به "نقض حقوق بشر در عربستان، تداوم ظلم و تبعیض و شکنجه علیه زنان، بدرفتاری با مهاجران خارجی و اخراج آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض حقوق بشر در عربستان، تداوم ظلم و تبعیض و شکنجه علیه زنان، بدرفتاری با مهاجران خارجی و اخراج آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید