واکسن کرونا برای مبتلایان به ایدز حیاتی است؟

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - بر اساس به روزرسانی جهانی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در خصوص اچ آی وی/ ایدز در سال 2020 معین شده است که افراد مبتلا به اچ آی وی پیامدهای شدیدتر بیماری کووید را تجربه می نمایند.

واکسن کرونا برای مبتلایان به ایدز حیاتی است؟

به گزارش نیوزوایز، در اواسط سال 2021، بیشتر افراد مبتلا به اچ آی وی به واکسن کووید-19 دسترسی نداشتند. در روز دنیای ایدز، مجمع انجمن های بین المللی تنفسی (FIRS) که انجمن قفسه سینه آمریکا (ATS) یکی از اعضای موسس آن است، از دولت ها، حامیان سلامت و سازمان های غیردولتی خواست تا واکنش خود به ایدز و کووید-19 را با دسترس قرار دادن بیشتر واکسن های کووید-19 در سراسر دنیا تقویت نمایند.

قرنطینه های کووید-19 و سایر محدودیت ها آزمایش اچ آی وی را مختل کرد. در بسیاری از شهرها، این امر منجر به کاهش شدید تشخیص ها و ارجاع های درمانی شد.

علاوه بر چالش های ناشی از قرنطینه، واکسن ها برای بسیاری از بیماران اچ آی وی قابل دسترسی نیستند. تا جولای 2021، کمتر از 3 درصد از مردم آفریقا حداقل یک دوز واکسن کووید-19 دریافت نموده بودند، باوجود اینکه کشورهای جنوب صحرای آفریقا محل زندگی 67 درصد افراد مبتلا به اچ آی وی است.

مانند سال های گذشته سل که علائم مشابه کووید-19 دارد، همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر در میان افراد مبتلا به اچ آی وی است. در میان افراد مبتلا به عفونت نهفته سل، عفونت اچ آی وی قوی ترین عامل خطر شناخته شده برای پیشرفت بیماری سل است.

دکتر لین اشنپ، رئیس انجمن قفسه سینه آمریکا، یکی از اعضای مجمع انجمن های بین المللی تنفسی گفت: بیمارانی که اچ آی وی مثبت هستند در معرض خطر بالای بیماری های تنفسی مانند سل و کووید-19 هستند بنابراین واکسیناسیون و درمان زودهنگام کلیدی است. هنگامی که درمان پیشگیرانه به کار گرفته می گردد، سل نهفته را می توان مدیریت کرد و واکسن های کووید-19 که به طور گسترده در بسیاری از نقاط دنیا در دسترس هستند می توانند خطر ابتلا به بیماری شدید و مرگ را به اندازه قابل توجهی کاهش دهند. بسیار مهم است که بیماران اچ آی وی به این اقدامات نجات دهنده دسترسی داشته باشند.

انجمن قفسه سینه آمریکا در سال 1905 به عنوان انجمن ملی تحقیق و پیشگیری از سل آغاز به کار کرد. امروزه، انجمن قفسه سینه آمریکا همراه با سایر اعضای موسس مجمع انجمن های بین المللی تنفسی که نماینده جوامع پیشرو تنفسی در دنیا است، در حال کوشش برای بهبود سلامت ریه در سطح دنیای است.

از زمان آغاز همه گیری ایدز، سازمان بهداشت دنیای تخمین می زند که 79.3 میلیون نفر به اچ آی وی آلوده شده اند و 36.3 میلیون نفر بر اثر بیماری های مرتبط با ایدز جان خود را از دست داده اند.

آموزش، راهبردهای پیشگیری و داروهای نو، به ویژه درمان های ضد رتروویروسی (داروهایی که بر مراحل متفاوت چرخه زندگی اچ آی وی تاثیر می گذارند و باعث نابودی این ویروس می شوند) از زمان اوج دنیای آن در سال 2004 تعداد مرگ ومیر ناشی از ایدز را 64 درصد در سال کاهش داده است.

با این حال، برنامه مشترک سازمان ملل متحد در خصوص اچ آی وی/ ایدز تخمین می زند که در سال 2020، 37.7 میلیون نفر با ایدز زندگی می کردند و حدود 1.5 میلیون نفر به تازگی مبتلا شده اند.

مجمع انجمن های بین المللی تنفسی معتقد است که پاسخ دنیای به اچ آی وی/ ایدز را می توان با موارد زیر تقویت کرد:

افزایش آگاهی از ادامه تهدید دنیای بیماری مرتبط با اچ آی وی و ارتباط آن با پیامدهای کووید-19، عفونت های سل و سایر بیماری های تنفسی؛

بهبود نتایج سلامت افراد مبتلا به اچ آی وی به وسیله مراقبت از بیمار، ازجمله واکسن های کووید-19 و تحقیق در خصوص بهبود درمان ها و راهبردهای درمانی هم برای اچ آی وی و هم برای سل؛

کاهش بروز و شدت بیماری های مرتبط با اچ آی وی با تقویت برنامه های پیشگیری انتقال از مادر به کودک و افزایش استفاده زودهنگام از درمان ضد رتروویروسی؛

بهبود آموزش اچ آی وی در جوامع در معرض خطر برای کاهش بروز عفونت های نو اچ آی وی؛

کاهش نابرابری ها و تفاوت های بهداشتی مرتبط با اچ آی وی.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58648

به "واکسن کرونا برای مبتلایان به ایدز حیاتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا برای مبتلایان به ایدز حیاتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید