ورود سیمان به بورس حمایت از فراوری و حقوق مصرف کننده است، تقدیر از تدبیر و حمایت وزارت صمت در ورود سیمان به بورس

به گزارش بلاگ پو، دبیر انجمن سیمان با تاکید بر تدبیر و نقش حمایتی وزارت صمت در ورود سیمان به بورس کالا، الزام عرضه سیمان صرفا در بورس کالا را یک تصمیم درست توصیف کرد که حقوق تولیدکننده و مصرف کننده را حمایت می نماید.

ورود سیمان به بورس حمایت از فراوری و حقوق مصرف کننده است، تقدیر از تدبیر و حمایت وزارت صمت در ورود سیمان به بورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، عبدالرضا شیخان با بیان اینکه که از ابتدای امسال و در پی پیگیری ها و رایزنی هایی که انجام شد و موافقت وزارت صمت به تدریج کارخانجات و واحد های فراوریی سیمان به صورت داوطلبانه وارد بورس کالا شدند، گفت: به علت شفافیتی که با انجام این کار در قیمت ها ایجاد شد، تمایل واحد های فراوریی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا با افزایش پیدا کرد به طوری که در حال حاضر حدود 85 درصد از واحد های فراوریی سیمان محصولات خود را در بورس کالا عرضه می نماید.

دبیر انجمن سیمان الزام واحد های فراوریی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا را تصمیم درستی توصیف کرد و اضافه کرد: عرضه صرفا بخشی از سیمان در بورس موجب چند نرخی شدن محصول و سوءاستفاده سودجویان و دلالان است.

نقش حمایتی و تدبیر وزارت صمت در ورود سیمان به بورس

وی با تقدیر از نقش حمایتی وزارت صمت در این خصوص، توضیح داد: این موضوع برای وزارت صمت از دو جنبه بازرگانی و صنعتی قابل توجه است؛ از منظر صنعتی ورود سیمان به بورس یعنی حمایت از فراوری و دادن ضمانت به فراوریکننده و فروش محصول، از جنبه بازرگانی هم در کنار ایجاد دسترسی مصرف کننده به کالا، سایر اهداف بازرگانی و تجاری مورد نظر وزارتخانه تامین خواهد شد.

شیخان با تاکید بر اینکه این تصمیم موجب افزایش شفافیت در بخش های مختلف بازار شده است و امکان رصد و پایش را برای دستگاه ها و نهاد های متولی و نظارتی فراهم نموده است، گفت: این تصمیم نه تنها قیمت ها را کنترل و آرامش بازار را تامین می نماید، که در حوزه مالیاتی هم بسیار یاری کننده خواهد بود.

وی ادامه داد: البته هر تغییر روش با مقاومت هایی روبرو خواهد بود و در این مورد که قرار است یک روش عرضه با قدمت 88 سال، تغییر کند قطعا با مقاومت ها و چالش هایی روبرو خواهد شد، اما در نهایت این تغییر به نفع فراوری کننده و مصرف کننده خواهد بود.

تداوم آرامش بازار سیمان در صورت تامین برق و سوخت

دبیر انجمن سیمان در ادامه به چالش های بازار سیمان و نوسانات قیمتی آن اشاره نمود و اضافه کرد: از نیمه تیرماه امسال به علت محدودیت هایی که از سوی وزارت نیرو به واحد های فراوریی سیمان درخصوص تامین برق مصرفی اِعمال شد، فضای روانی سنگینی بر بازار سیمان حاکم شد.

وی اطلاعیه وزارت نیرو درخصوص محدودیت تامین برق برای واحد های سیمانی و فولادی را علت اصلی کمبود و نوسانات قیمت سیمان در ماه های گذشته بیان کرد و گفت: در پی اطلاعیه وزارت نیرو، افرادی که سیمان خریداری نموده بودند از عرضه سیمان خود به بازار جلوگیری کردند و این موضوع موجب ایجاد بازار سیاه سیمان شد.

شیخان در ادامه اضافه کرد: در آن موقع، چون تنها بخشی از سیمان در بورس عرضه می شد، با بالا رفتن قیمت در بازار آزاد، قیمت در بورس هم افزایش پیدا کرد.

طبق گفته های دبیر انجمن سیمان، با تامین برق واحد های فراوریی سیمان به صورت نیمه پایدار و افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، در حال حاضر آرامش نسبی در بازار شکل گرفته است که در صورت تداوم تامین برق و سوخت کارخانجات، این آرامش استمرار خواهد داشت.

منبع: شاتا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 53887

به "ورود سیمان به بورس حمایت از فراوری و حقوق مصرف کننده است، تقدیر از تدبیر و حمایت وزارت صمت در ورود سیمان به بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سیمان به بورس حمایت از فراوری و حقوق مصرف کننده است، تقدیر از تدبیر و حمایت وزارت صمت در ورود سیمان به بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید