ویتامین K شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد

به گزارش بلاگ پو، مطالعات نشان می دهد ویتامین K نقش مهمی در پیشگیری از شدت بیماری کووید19 به ویژه آسیب ریوی و ترومبوآمبولی دارد.

ویتامین K شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد

بیماری کووید 19 تأثیرات گسترده ای بر سلامت عمومی و رفاه اجتماعی و مالی دارد. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، علائم خفیف تا متوسطی دارند، اما بخش قابل توجهی از آن ها به علت ذات الریه دچار نارسایی تنفسی می شوند. ترومبوز (لخته شدن خون) یکی دیگر از عوارض کووید 19 است.

ویتامین K از ویتامین های محلول در چربی است که در مواد غذایی یافت می گردد و به شکل مکمل های غذایی هم در بازار وجود دارد.

بدن انسان به ویتامین K برای اصلاح پس از سنتز پروتئین های خاصی که برای انعقاد خون یا کنترل پیوند کلسیم در استخوان ها و سایر بافت ها احتیاج است، احتیاج دارد.

بدون ویتامین K، انعقاد خون به طور جدی مختل شده و خونریزی کنترل نشده رخ می دهد. تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین K ممکن است استخوان ها را ضعیف نموده و به طور بالقوه به پوکی استخوان یاری نموده و باعث تشکیل کلسیم در شریان ها و سایر بافت های نرم گردد.

نکته حائز اهمیت این است که ماتریس پروتئین Gla موسوم به MGP یک مهار کننده وابسته به ویتامین K در کلسیفیکاسیون بافت نرم و تخریب الیاف الاستیک است.

یافته های محققان دانشگاه ماستریخت هلند نشان می دهد که عدم فعالیت MGP وابسته به ویتامین K، فیبرهای الاستیک را در برابر پروتئولیز ناشی از کروناویروس محافظت نمی کند.

مجموع این داده ها باعث شده است گروه مطالعه به مکانیسم تأثیر کاهش ویتامین K در ذات الریه پی ببرد که منجر به کاهش MGP و پروتئین S فعال شده که به ترتیب عامل تشدید آسیب ریوی و انعقاد خون هستند، می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 53965

به "ویتامین K شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین K شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید