پخش اعترافات ملوانان اوکراینی دستگیر شده در تلویزیون روسیه، ادامه واکنش ها و تنش ها

به گزارش بلاگ پو، روسیه اقدام به پخش اعترافات ملوانان اوکراینی دستگیر شده در جریان مناقشه رویارویی کشتی های دو کشور در تنگه کرچ نموده و برای این ملوانان دستگیر شده در روز یکشنبه گذشته پرونده باز نموده است.

پخش اعترافات ملوانان اوکراینی دستگیر شده در تلویزیون روسیه، ادامه واکنش ها و تنش ها

به گزارش ایسنا و به نقل از آسوشیتدپرس، تلویزیون دولتی روسیه روز سه شنبه اقدام به پخش اظهارات جداگانه سه تن از ملوانان اوکراینی حاضر در کشتی های توقیف شده این کشور در مناقشه روز یکشنبه در تنگه کرچ نموده است و این ملوانان ظاهرا در اعترافاتشان می گویند که گارد ساحلی روسیه بارها به آنها نسبت به این که حق حاکمیتی آب های ارضی روسیه را نقض می نمایند هشدار داده و از آنها خواست تا منطقه را ترک نمایند و آنها نیز معترف به نقض حریم آب های ارضی روسیه هستند.

با این حال معین نیست آیا آنها تحت فشار و یا اقدامات دیگر این اعترافات را انجام می دهند یا خیر، یکی از آنها آشکارا در حال قرائت از روی متن از پیش آماده شده در مقابل دوربین است. در همین حال پترو پوروشنکو، رییس جمهور اوکراین نیز نسبت به وقوع یک جنگ تمام عیار با روسیه هشدار داد و گفت که روسیه به شکل چشمگیری حضور نظامی اش را در مرز مشترک دو کشور افزایش داده است.

این بحران حتی تاثیرات دیپلماتیک نیز داشته است و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است که اقدام به لغو نشست برنامه ریزی شده اش با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می نماید.

ترامپ قرار است چند روز دیگر با پوتین در اجلاس گروه 20 در شهر بوئنوس آیرس دیدار کند و به واشنگتن پست گفته که برگزار شدن این دیدار منوط به انتشار نتایج گزارش درباره این حادثه که از سوی مشاوران امنیت ملی اش تدوین می گردد، است. ترامپ گفت : شاید من این نشست را برگزار نکنم.

در همین حال پوروشنکو نیز هشدار داد که این رویارویی در دریا می تواند تبعات چشمگیرتری در مناقشه نظامی میان اوکراین و روسیه داشته باشد.

او در مصاحبه ای با تلویزیون اوکراین، گفت : اصلا نمی خواهم کسی فکر کند که این شوخی یا بازی است و اوکراین با تهدید جنگ تمام عیار با روسیه روبرو است.

پوروشنکو اظهار داشت: تعداد واحدهای روسیه مستقر در مرز روسیه و اوکراین افزایش چشمگیری پیدا نموده و به همین دلیل تعداد تانک های روسیه ای سه برابر شده است و گزارشات اطلاعاتی حاکی از این مساله هستند.

با این حال پوروشنکو اشاره ای به این که این اتفاق طی چه بازه زمانی صورت گرفته است، نکرد.

روز سه شنبه دادگاهی در سیمفروپل، شهر اصلی منطقه شبکه جزیره کریمه، الحاق شده به روسیه دستور داد که 12 نفر از این ملوانان در بازداشت دو ماهه پیش از محاکمه قرار بگیرند. سه تن از این ملوانان که بستری هستند نیز رسما برای دو ماه بازداشت شدند و مابقی قرار است امروز چهارشنبه در دادگاه حاضر شوند. این تحولات باعث تشدید هر چه بیشتر تنش های بالا گرفته بین مسکو و کی یف شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه اقدامات روسیه را تشدید خطرناک تنش خواند و گفت : واشنگتن خواستار کوشش هر چه بیشتر هم پیمانان اروپایی ما برای یاری به اوکراین است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هشدار داد که اقدام اوکراین در اعمال حکومت نظامی به مدت 30 روز در مناطقی از این کشور می تواند درگیری ها در شرق اوکراین را تشدید کند. او به خبرنگاران گفت : اعمال حکومت نظامی می تواند به صورت بالقوه تهدید به تنش ها در منطقه درگیری را در پی داشته باشد.

در جریان مناقشه روز یکشنبه در تنگه کرچ، سه کشتی نظامی اوکراین قصد داشتند با عبور از این تنگه به دریای آزوف بروند که گارد ساحلی روسیه سد راه آنها در آستانه ورود به تنگه در دریای سیاه شده و حتی یکی از کشتی های گارد ساحلی روسیه اقدام به کوباندن خود به یکی از کشتی های اوکراینی کرد و بعدا این کشتی های اوکراینی از سوی کشتی های روسی توقیف شدند.

همزمان سرویس امنیت ملی اوکراین SBU از روسیه خواست فشار فیزیکی و روانی بر این بازداشتی ها را متوقف کند که این ظاهرا اشاره به پخش اعتراف آنها دارد.

از سوی دیگر پاولو کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین نیز در مصاحبه ای به آسوشیتدپرس گفت ، از رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ خواسته است ترتیب یک ملاقات با این ملوانان اسیر شده را بدهد و منتظر پاسخ روسیه است.

او گفت که بعضی از این ملوانان به صورت جدی مجروح شده اند.

وی اضافه کرد: دیگر این مساله سیاسی نیست چون می توانیم وضعیت حقوقی را به چالش بکشیم و ما متمرکز بر حفاظت از آنها و یاری به آنها هستیم.

وزیر امور خارجه اوکراین در خصوص اقدام روسیه در پخش اعترافات تلویزیونی آنها تاکید نمود، این که حتی اسرای جنگی را در تلویزیون به نمایش بگذارند خودش یک جرم محسوب می گردد.

یکی از این ملوانان به نام یوری بودزیلو در گفت وگویی با رسانه روسی در حالی که منتظر تصمیم دادگاه بود، اظهار کرد: کشتی او در حالی به دریای آزوف اعزام شد که توجیه شده بود برای عبور آزاد کشتی های اوکراینی توافق شده است.

اوکراین گفته است که کشتی هایش طبق قوانین بین المللی در دریا حضور داشته اند در حالی که روسیه گفت که آنها بدون دریافت مجوز عبور اقدام به گذر از منطقه نموده اند.

یکی دیگر از این ملوانان نیز در اعترافات پخش شده از تلویزیون روسیه، گفت : اقدامات کشتی های مسلح اوکراین در تنگه کرچ ویژگی تحریک آمیز داشته است.

یک معاهده 2003 بین دو کشور مشخص نموده که تنگه کرچ و دریای آزوف آب های ارضی مشترکی هستند، اما روسیه بعد از الحاق شبه جزیره کریمه مدعی تولیت تنگه شد و کوشش کرد عبور و مرور آن جا را تحت کنترل بیشتر در بیاورد.

فرمانده نیروی دریایی اوکراین، ایگور ورونچنکو گفت : این ملوانان برای دادن اعترافات دروغ تحت فشار قرار گرفته اند.

او به رسانه های اوکراینی گفت : من این ملوانان را می شناسم و آنها همواره حرفه ای عمل می نمایند و آنها چیزی که در حال حاضر می گویند درست نیست.

کلیمکین اظهار کرد: استفاده زور علیه کشتی های اوکراینی نوعی نمایش قدرت از سوی روسیه با هدف بالا کشیدن وجهه سقوط نموده ولادیمیر پوتین است.

او اظهار کرد: پوتین نیازمند بحران دائمی با اوکراین است. اعلام حکومت نظامی برای حفظ اوکراین در برابر تهاجم احتمالی روسیه لازم است.

در همین حال دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه اظهار کرد: اعمال حکومت نظامی اجازه می دهد که دولت فعلی اوکراین وارد قدرت نمایی شده و کوشش کند که به نوبه خودش حمایت عمومی را جلب کند.

ناتو نیز روز سه شنبه در حمایت کامل از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید نمود و گفت : هیچ توجیهی برای استفاده روسیه از قدرت نظامی علیه کشتی های اوکراینی وجود ندارد.

ناتو از روسیه تقاضا کرد که ملوانان اوکراینی و کشتی های آنها را فورا آزاد کند.

تاکنون دولت های غربی شامل اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان و کشورهای دیگر در این مناقشه از کی یف حمایت کردند و آنها در بیانیه هایی که یک روزنامه حامی کرملین در روسیه به نام ایزوستیا به شکلی پیش بینی پذیر در ضدیت با روسیه خوانده، حمایت هایشان را اعلام نموده اند.

وزیر امور خارجه اتریش که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز سه شنبه، گفت : این اتحادیه ماه آینده میلادی، اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه در رابطه با این اتفاق را آنالیز خواهد نمود.

کارین کنیسل، وزیر امور خارجه اتریش، گفت : همه چیز وابسته به توضیح وقایع و اقدامات دو طرف است، اما این اقدام نیز باید از جانب خود ما آنالیز گردد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم خواستار حداکثر خویشتنداری شده و از دو طرف خواست بدون تاخیر دست به اقداماتی برای مهار این اتفاق و کاهش تنش ها بزنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در اظهاراتی گفت : کشتی های اوکراینی در گذشته برای عبور از این تنگه درخواست مجوز می کردند و فورا هم مجوز دریافت می کردند.

او که در سفر به پاریس به سر می برد، اوکراین را متهم به تحریک کردن عمدی نموده و از غرب خواست به رهبران اوکراین نسبت به بازی با آتش هشدار دهد.

همچنین هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت ، برلین هم از روسیه و هم از اوکراین خواسته است بیشترین حد ممکن خویشتنداری را نشان دهند و پیشنهاد داده که آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین برای حل تنش ها همکاری نمایند. با این حال لاوروف این پیشنهاد را رد کرد و گفت که نیازی برای ورود هیچ نوع میانجیگر نمی بیند.

او بعد از دیدارش با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که ظاهرا نقدها از مسکو را تلطیف نموده بود، این صحبت را عنوان کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه بعد از این مناقشه گفته بود هیچ چیز این استفاده روسیه از زور را توجیه نمی نماید، اما لودریان بعد از مذاکراتش با لاوروف مقصر این مناقشه را سطح بالای نظامی شدن منطقه خوانده و از دریافت انگشت اتهام به سمت روسیه خودداری کرد.

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: انتخاب
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15410

به "پخش اعترافات ملوانان اوکراینی دستگیر شده در تلویزیون روسیه، ادامه واکنش ها و تنش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پخش اعترافات ملوانان اوکراینی دستگیر شده در تلویزیون روسیه، ادامه واکنش ها و تنش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید