کاهش ثبت ازدواج در کشور با شیوع کرونا و تبعات آن

به گزارش بلاگ پو، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به تاثیرات شیوع کرونا بر آمار ثبت ازدواج و فرزندآوری جوانان هشدار داد.

کاهش ثبت ازدواج در کشور با شیوع کرونا و تبعات آن

محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه همزمان با شیوع کرونا میزان ثبت ازدواج در کشور کاهش یافته است، گفت: با توجه به منع تجمعات برای پیشگیری از گسترش کرونا امکان برگزاری مراسم ازدواج وجود ندارد، به همین دلیل تعداد زیادی از جوانانی که تصمیم به آغاز زندگی داشتند، فعلا نه تنها تصمیم خود را به حالت تعویق درآورده اند، در عین حال نمی توانند تاریخ جدیدی را هم برای این منظور مشخص کنند تا به طور رسمی وارد زندگی شوند.

وی افزود: این درحالیست که اگر همین جوانان مدتی بعد بخواهند مجددا اقدام به آغاز زندگی مشترک کنند به دلیل مسائل اقتصادی و تورم ممکن است دیگر امکان انجام آن را نداشته باشند. بر این اساس پیش بینی می کنیم که این موضوعات تبعاتی را برای آغاز زندگی مشترک جوانان ایجاد کند.

تندگویان در ادامه به موضوع آسیب روانی ناشی از شیوع کرونا و تاثیر آن روی فرزندآوری اشاره کرد و شرح داد: براساس تماس های برقرار شده با مشاوران و روانشناسان زیر نظر وزارت ورزش و جوانان بسیاری از خانواده هایی که پیش از این قصد داشتند صاحب فرزند شوند، به دلیل ترس از بیماری، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده اند.

معاون امور جوانان با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در 6 ماه دوم امسال شاهد کاهش قابل توجهی از ثبت موالید باشیم، گفت: چراکه ثبت ازدواج و ترس از فرزندآوری موجب می شود تا این آمار کاهش پیدا کند. همچنین مسائل موجود در مراکز درمانی و ترس از ورود به آنها به دلیل ابتلا به کرونا، از جمله دلایلی است که موجب نگرانی زوجین در این زمینه شده است.

تندگویان با بیان اینکه در صورتی که راه حلی برای این موضوع به کار گرفته نشود، شاهد کاهش این آمار حتی در سال آینده نیز خواهیم بود، شرح داد: تاثیر این موضوع روی آمار متولدان سال آینده نمایان خواهد شد و بعدا نیز تاثیر این موضوع بر روی ساختار هرم سنی کشور مشهود خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه کشورهای دنیا با این موضوع رو به رو خواهند شد، گفت: اما به دلیل برخی از موضوعات فرهنگی، برای مثال اصرار برخی از جوانان برای برگزاری مراسم، تاثیر این موضوع در کشور ما نمایان تر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص موضوعات روانی هم وزارت بهداشت باید تلاش کند مراکز ایمنی را برای زنان باردار فراهم کند تا در هر استان در دسترس مردم قرار بگیرد، شرح داد: در حال حاضر حتی برای مراجعه به مراکز درمانی در حالت عادی نیز برای مردم ترس ایجاد شده است.

معاون امور جوانان ادامه داد: به همین دلیل به نظر می رسد باید در خصوص ازدواج ساده و بدون مراسم برای تسهیل آغاز زندگی نیز فرهنگ سازی شود. همچنین باید مشوق های ویژه ای نیز برای زوجینی که دیگر رغبتی برای فرزندآوری ندارند در نظر گرفته شود تا نگرانی افرادی که تمایل به فرزندآوری دارند، به حداقل برسد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 25367

به "کاهش ثبت ازدواج در کشور با شیوع کرونا و تبعات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ثبت ازدواج در کشور با شیوع کرونا و تبعات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید