گزارش، چه شواهدی برای ساختگی بودن حمله داعش در تاجیکستان وجود دارد؟

به گزارش بلاگ پو، ابهامات موجود در تصاویر منتشر شده از محل حادثه همچون شماره پلاک دولتی خودروها، بسته بودن دست مهاجمین از پشت، وجود یک لاستیک سوزانده شده بر روی سقف خودروها و حذف عجیب تصاویر از سایت وزارت کشور، همگی شواهدی مبنی بر ساختگی بودن حمله مذکور است.

گزارش، چه شواهدی برای ساختگی بودن حمله داعش در تاجیکستان وجود دارد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حمله روز 6 نوامبر به یک پایگاه مرزبانی دولت تاجیکستان در مرزهای مشترک این کشور با ازبکستان، بار دیگر بحث داعش را به مباحثات سیاسی و رسانه ای این کشور باز نموده است. مباحثی که فارغ از انگیزه ها و منافع سیاسی، هر کدام دارای استدل و منطق هایی به ظاهر مبتنی بر واقعیات در بر دارند.

به همین دلیل، کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در نخستین اقدام در ظهر روز 6 نوامبر، در نتیجه بازپرسی از بازماندگان حادثه مذکور گفت که مهاجمین وابسته به داعش بودند. به گفته واحد مرزبانی این کمیته، شبه نظامیان وابسته به داعش 3 روز پیش از حادثه (در تاریخ 3 نوامبر) از ولسوالی قلعه زال در افغانستان از مرزهای تاجیکستان عبور نموده، وارد منطقه قبادیان در این کشور شده و پس از تصمیم نهایی درباره منطقه مورد هدف حمله، اقدام به سازماندهی آن می کنند. با این حال تا پیش از این شواهدی مبنی بر ارتباط مهاجمین با داعش وجود نداشت. نه فیلمی از لحظه وقوع حادثه منتشر شده بود که این نسبت را نشان دهد، و نه در تصاویر منتشر شده از سوی وزارت کشور و رسانه های تاجیک، شواهد بصری همچون پرچم یا شعاری از داعش در آن وجود نداشت.

با این حال، روز گذشته منابع رسانه ای به نقل از خبرگزاری اعماق (وابسته به گروه تروریستی داعش) خبری را منتشر کردند که در آن داعش مسئولیت حمله مذکور را بر عهده می گرفت. به همین دلیل، ویدئویی از بیعت مهاجمین با سرنموده این گروه نیز منتشر شده بود. روکمینی کالیماچی، خبرنگار و مستندساز معروف نیویورک تایمز که پیش از این مستندی درباره حمله سال 2018 داعش به توریست های دوچرخه سوار در منطقه دنغره ساخته بود، در مورد ویدئوی منتشر شده در توئیترش می نویسد:

از سوی دیگر اما مخالفین و تحلیل گران با مشاهده تناقض های موجود در تصاویر و ادعاهای مطرح شده از سوی دولت تاجیکستان، ایده ساختگی بودن این مساله را مطرح می کنند. ادوارد لمون، تحلیل گر شناخته شده بریتانیایی که اکنون پژوهشگر مرکز مطالعاتی ویلسون در ایالات متحده است و از جمله برجسته ترین تحلیل گران حوزه تاجیکستان در کشورهای غربی محسوب می شود، در صفحه توئیتر خود نسبت به ادعای داعش در پذیرش مسئولیت این حمله می نویسد:

علاوه بر این دیدگاه، شواهدی میدانی مبنی بر ساختگی بودن حادثه مذکور و یا حداقل شواهد منتشر شده از آن توسط سازمان ها و نهادهای دولتی تاجیکستان وجود دارد. نخستین ابهام در این زمینه در مورد سبک حمله مهاجمین به پایگاه مذکور بوده است. در تمامی حملاتی که داعش پیش از این در تاجیکستان صورت داده بود همچون حمله به توریست های دوچرخه سوار و تهاجمات دیگر در زندان های وحدت و خجند، و یا حتی در دیگر حملات آسیای مرکزی، به ندرت مشاهده شده بود که چهره مهاجمین پوشیده شده باشد. با این حال، در تصاویر منتشر شده مهاجمین با صورت های پوشیده، به نحوی که چهره آن ها شناسایی نشود، اقدام به حمله نموده بودند.

در تصاویر منتشر شده از سوی وزارت کشور و کمیته دولتی امنیت ملی، در میان اجساد مهاجمین جنازه مردی مشاهده می شود که دست های وی از پشت بسته شده است. این تصویر این سوال را به وجود آورده که این فرد و مهاجمین با دست های بسته چطور به یک پایگاه مرزی حمله نموده بودند؟ با وجود پرسش های خبرنگاران و افکار عمومی، مقامات دولتی تاجیکستان از ارائه پاسخ و توضیح در این زمینه خودداری نموده اند.

نکته دیگری که در تصاویر منتشر شده ملاحظه شد، شماره پلاک یکی از خودروهای سوخته شده است که در تصاویر متعلق به گروه تروریست ها عنوان شده است. نکته جالب توجه در آن، دولتی بودن نوع پلاک یکی از این خودروها است. رسانه های تاجیک همچنین شناسایی نموده اند که شماره پلاک آن با شماره 01 آغاز می شود که مربوط به شهر دوشنبه می باشد. با این حال هنوز تعیین نشده که مهاجمین چطور یک خودرو با پلاک دولتی را در اختیار گرفته و اقدام تروریستی را با استفاده از آن ترتیب داده اند.

بحث برانگیزترین تصویری که از میان عکس های منتشر شده مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی و به ویژه خبرنگاران قرار گرفته است، تصویری می باشد که در آن یک رینگ با لاستیک سوخته بر روی سقف یکی از خودروهای سوخته شده واقع شده است. این تصویر شائبه ساختگی بودن آتش سوزی ها و کل تصویر منتشر شده را تقویت نموده است. منتقدین بر این عقیده اند که آتش سوزی مذکور ساختگی بوده و از طریق سوزاندن یک لاستیک به انجام رسیده است، نه آتش سوزی ناشی از درگیری شدید مسلحانه میان دو گروه نظامی.

در کنار تمام این موارد، پاسخ جالب وزارت کشور تاجیکستان به این ابهامات است که جلب توجه می نماید. در حالی که این پرسش ها در کنار ابهامات بسیار زیاد دیگری وجود دارد، مقامات تاجیک نه تنها هیچ توضیحی درباره آن ها ندادند، بلکه در اقدامی بسیار عجیب و غیرمنتظره، تصاویر مذکور را از روی وب سایت وزارت کشور حذف کردند.

نکته جالب توجه دیگر آن است که یکی از تحلیل گران روس در حوزه آسیای مرکزی به نام آرکادی دوبنوف نیز در مصاحبه ای با روزنامه کومرسانت اظهار می دارد:

در کنار این موضوع، همچنان سوالات بسیار زیاد دیگری در مورد این حمله شبه تروریستی وجود دارد. نخست آن که چرا داعش یک پایگاه مرزی در نقطه ای دور افتاده را برای حمله انتخاب نموده است؟ در فاصله حدوده 150 کیلومتری از منطقه ای که ادعا می شود داعش از آن وارد تاجیکستان شده تا محل حادثه، مناطق مناسب بسیار زیادی برای انجام هر نوع حمله تروریستی وجود داشت. با این حال انگیزه داعش از این حمله تعیین نیست و در ویدئو و بیانیه منتشر شده از سوی این گروه تروریستی نیز منتشر نشده است.

از سوی دیگر، نکته دیگر آمادگی بیش از حد نیروهای نظامی مرزبانی تاجیک است. در حالی که در عملیات های پیشین در درگیری های مرزی، تحولات بدخشان، شورش های زندان و ... همگی شاهد ضعف جدی نیروهای نظامی تاجیک بوده ایم، در این ماجرا اما به یک باره در مقابل یک گروه 20 نفره مسلح و احتمالا حرفه ای تروریستی، نیروهای نظامی تاجیک با آمادگی کامل یک اقدام کاملا پیروز را با کشتن 15 نفر از تروریست ها و دستگیری الباقی آنان، در ازای تنها 2 کشته بر جای گذاشتند.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15458

به "گزارش، چه شواهدی برای ساختگی بودن حمله داعش در تاجیکستان وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، چه شواهدی برای ساختگی بودن حمله داعش در تاجیکستان وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید