آبشارهای زیبا در ایران

به گزارش بلاگ پو، هوا رو به گرمی است و جاهای خوش آب و هوا و سرسبز برای سفر زیاد هوادار دارد. از جمله جاهایی که در تعطیلات و حتی آخر هفته ها خیلی شلوغ می گردد، آبشارها هستند چون آبشارها در منطقه ها خوش آب و هوا قرار دارند. منطقه های که هم کوه دارد و هم اغلب جنگلی هستند. در مطلب زیر شما را با زیباترین آبشارهای ایرانی آشنا میکنیم.

آبشارهای زیبا در ایران

عکس ها و مشخصات زیباترین آبشارهای ایران

آبشار لاتون

ارتفاع
105 متر
نشانی
استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه

آبشار لاتون، بلندترین آبشار کشور است و فاصله آن از روستای کوته کومه، حدود شش کیلومتر است که پس از 5/3 ساعت می توان به آن رسید.

در این مسافت در حدود 750 متر ارتفاع زیاد می گردد. در راستا صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان نیز می رسید که تقریبا خالی از سکنه است.

به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال فرق دارد ولی در تمام فصول آب دارد. اگر به لاتون رسیدید باید خیلی مراقب باشید چون آبشار خطرناکی است و چند وقت پیش یک کوهنورد هنگام بالارفتن از این آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد.

آبشار کبودوال

ارتفاع
15 متر
نشانی
پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی آباد کتول از توابع استان گلستان

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم ترین تفرجگاه های استان گلستان به شمار می رود.

آب این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه می گیرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.

برای رفتن به این آبشار باید به سمت پارک جنگلی کبودوال بروید، از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود 20 دقیقه پیاده روی زمان می برد که راستای بسیار زیباست. در طول راستا به سمت آبشار، منظره ها شگفت آور و پل های چوبی در کنار آبی روان و درختان جنگلی، شما را به وجد می آورد.

آبشار یخی

ارتفاع
12 متر
نشانی
ارتفاع 5100 متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران

ارتفاع این آبشار بین 7 تا 12 متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می گردد، در سایر زمان ها یخ زده است و به همین خاطر به آبشار یخی معروف شده است. دلیل تشکیل این یخ ها نیز ناشی از ذوب برف های گودال بالای آن است که در گرمای تابستان، باریکه آبی را به وجود می آورد و از کنار آبشار یخی عبور می نماید.

این آب مدت کوتاهی دوام می آورد و بلافاصله منجمد می گردد. این آبشار یکی از آبشارهای عجیب و منحصربه فرد دنیا است.

بعضی از آبشارهای دیگر ایران نیز در فصل زمستان یخ می زنند که به خاطر سهولت دسترسی به آنها تبدیل به جاذبه ای برای گردشگران و یخ نوردان می شوند.

آبشار شاهاندشت

ارتفاع
51 متر
نشانی
روستای شاهاندشت، کیلومتر 96 جاده هراز، 65 کیلومتری شهر آمل، استان مازندران

آبشار شاهاندشت بزرگ ترین آبشار استان مازندران است که در لیست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از بزرگ ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد.

راستا رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود 15 دقیقه پیاده روی است.

آبشار بیشه

ارتفاع
58 متر
نشانی
استان لرستان، کنار ایستگاه راه آهن تهران خوزستان، در نزدیکی ایستگاه بیشه، در شهرستان دورود

این آبشار که یکی از آبشارهای پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه های زاگرس قرار گرفته و فاصله آن تا شهر خرم آباد 65 کیلومتر است. در کنار این آبشار امکانات گردشگری حتی برای اقامت گردشگران وجود دارد. مانند 17 پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی.

این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است که ارتفاع آن 48 متر تا نقطه برخورد با زمین است و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار فاصله دارد. عرض تاج آبشار نیز 20 متر است.

آبشار آب سفید

ارتفاع
70 متر
نشانی
90 کیلومتری شهرستان الیگودرز، تنها راستا دسترسی آن عبور از روستاهای کاکلستان و قلیان است

آبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشارهای استان لرستان که به عروس آبشارهای ایران معروف است و به رود رودبار لرستان می پیوندد و پایان به رود دز می ریزد. شاید به دلیل اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ ها به شکل حباب سفید در می آید به آب سفید معروف شده است.

آب این آبشار یکی از برترین و سالم ترین آب های معدنی به شمار می رود که از دل کوه صخره ای به بیرون سرازیر و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می گردد. راستا الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو است.

آبشار نوژیان

ارتفاع
95 متر
نشانی
38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی)، استان لرستان

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان و در کوهستان واقع شده است. بعلاوه گردشگاه جنگلی نوژیان نیز بالای کوه تاف واقع شده است. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می رویند و دارای طبیعتی زیبا و تماشای است.

مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند. راه ارتباطی آن به وسیله خرم آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده روی به سمت آبشار است.

آبشار سنگان

ارتفاع
60 متر
نشانی
نزدیکی روستای سنگان، حدود 20 کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه های قله پهنه حصار

راستا دسترسی به روستای سنگان به وسیله جاده کن در شمال غرب تهران است. این جاده همان جاده نو امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی را سمت چپ و به سمت روستای سنگان پایین ادامه می دهید.

پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نیز به امامزاده قاسم می رسید. این آبشار که بلندترین آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می گیرد اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

آبشار مارگون

ارتفاع
70 متر
نشانی
مرز استان فارس با کهگیلویه و بویر احمد. نزدیکی شهر سپیدان، روستای مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که یکی از تفریحگاه های شیرازی ها و یاسوجی ها به صورت مشترک است.

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می گردد.

از این نظر این آبشار بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای دنیا است. حتی به گفته شاهدان در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هایی از یخ تشکیل می گردد و زیبایی خاصی به آن می دهد.

آبشار آسیاب خرابه

ارتفاع
10 متر
نشانی
27 کیلومتری هادی شهر، نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان، پنج کیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس

آبشار آسیاب خرابه یکی از منطقه ها تماشای آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و منظره ها دل انگیزی را پدید آورده است. این آبشار به دلیل وجود ویرانه های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است.

آسیاب خرابه، آسیابی آبی بوده که سال ها پیش مردم منطقه از آن استفاده می کردند ولی هم اکنون به دلیل تخریب قسمت های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می شوند.

آبشار شوی

ارتفاع
85 متر
نشانی
دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالن، یکصد کیلومتری دزفول، استان خوزستان

آبشار شوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوه های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی ضروری است و این راستا در میانه روز هوای گرمی دارد بنابراین برترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست.

در راستا پیاده روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک تر با ارتفاع هایی بین 5 تا 20 متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این راستا را برای عابران بسیار فرحبخش می نماید.

آبشار سمیرم

ارتفاع
35 متر
نشانی
پنج کیلومتری شرق سمیرم، 160 کیلومتری جنوب اصفهان

آبشار سمیرم گاهی البته به ندرت ارتفاعی بیش از 70 متر پیدا می نماید. آب این آبشار از چشمه ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می گیرد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و بزرگ به بیرون می جهد.

در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار تماشای و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدنمایندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است.

بعلاوه گردشگران غیر از این آبشار می توانند از غاری که نزدیک آن وجود دارد نیز تماشا نمایند. غار شکفت رز با ورودی آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره های غار آب فرو می ریزد.

منبع: سایت ایران ناز

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: راسخون
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58115

به "آبشارهای زیبا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشارهای زیبا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید