آرامستان رنگین کمان در دریای مرده ، تصاویر بی نظیر رنگارنگ شدن دریاچه چینی ها را ببینید

به گزارش بلاگ پو، دریاچه آب شور زایزی در چین که اغلب از آن باعنوان دریای مرده چین یاد می گردد به شکل رنگین کمان درآمده و شگفتی گردشگران را برانگیخته است.

آرامستان رنگین کمان در دریای مرده ، تصاویر بی نظیر رنگارنگ شدن دریاچه چینی ها را ببینید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

خبرنگاران: هرچند گردشگران تغییر رنگ این دریاچه را که به طیف هایی از رنگ های مایل به قرمز، سبز و زرد درآمده است غیرعادی می دانند اما دلیلی علمی برای این اتفاق وجود دارد.

این پدیده نادر در اثر شکوفایی گونه ای از جلبک های آب شور به نام Dunaliella salina است. تکثیر بیش از حد جلبک ها را شکوفایی جلبکی می گویند. به دلیل ازدیاد این نوع جلبک، محیط های دریایی به رنگ سبز دیده می شوند اما اگر در معرض نور شدید و درجه شوری آب بسیار بالا قرار بگیرند در سلو ل هایشان مقادیر بالایی کاروتنویید فراوری می نمایند تا از خودشان در برابر شوری و نور زیاد محافظت نمایند. کاروتنویید که عامل به وجود آمدن رنگ قرمز در گیاهان و جلبک ها است سبب می گردد محیط دریایی به رنگ قرمز و طیف هایی از آن درآید.

مطالعاتی که دانشمندان دانشگاه کانسپسیون در شیلی انجام داده اند نشان می دهد که این جلبک سازگاری بسیار بالایی با محیط های نمکی دارد و در دریاچه های آب شور بسیاری از نقاط جهان از جمله شیلی، استرالیا، مکزیک و چین زندگی می نماید. نوعی از گونه جلبک اگر در محیط های در معرض شوری بالا، نور شدید، گرسنگی زیاد و دمای بالا قرار گیرد می تواند بیش از 10 درصد از وزن خودش بتا-کاروتن ذخیره کند. همین مسئله باعث می گردد رنگ دریاچه ها قرمز یا صورتی دیده گردد.

دریاچه زایزی در یونچنگ چین حدود 500 میلیون سال قبل عصر سنوزوئیک به وجود آمده است. این دریاچه با وسعت 120کیلومتر مربع، سومین دریاچه سدیم سولفات درون کشوری بزرگ جهان است.براساس گزارش نشنال جئوگرافیک، شکوفایی جلبکی برخی مواقع در اثر ازدیاد مواد غذایی در آب به وجود می آید. با تغذیه بیشتر و افزایش تعداد جلبک ها محیط زندگی آن ها با کمبود اکسیژن روبرو می گردد و درنتیجه این محیط به منطقه مرده یا منطقه کم اکسیژن تبدیل می گردد. حاصل این اتفاق، مرگ دسته جمعی ماهی ها و سایر آبزیان است.

منبع: چمدان
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9885

به "آرامستان رنگین کمان در دریای مرده ، تصاویر بی نظیر رنگارنگ شدن دریاچه چینی ها را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامستان رنگین کمان در دریای مرده ، تصاویر بی نظیر رنگارنگ شدن دریاچه چینی ها را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید