آشنایی با سبک های معماری

به گزارش بلاگ پو، آیا تفاوت بین پایه ستون (plinth) و پیلستر (pilaster) را نمی دانید؟ شما لازم نیست که برای تشخیص یک ساختمان خوب یک متخصص باشید، اما درک اندکی در مورد تاریخ و تئوری معماری می تواند قدم زدن درسطح یک شهر ناآشنا را لذت بخش تر کند. با این راهنما با اصول اولیه آشنا شوید و ببینید که چگونه بسیاری از سبک ها را می توان به راحتی شناسایی کرد. در ادامه با مجله خبرنگاران همراه باشید.

آشنایی با سبک های معماری

کلاسیک

دوره: 850 قبل از میلاد تا 476 میلادی

مادر تمام سبک های معماری، نسبت های ظریف و برجسته معماری کلاسیک، که بعدها بسیار مورد احیا قرار گرفت. معابد عظیم و ساختارهای مدنی یونان و روم باستان قوانین سختی را که به نام دستور معماری شناخته می شوند، دنبال می کردند. سه عدد از مهم ترین آن ها دوریک (Doric)، ایونیک (Ionic) و کورینتیان (Corinthian) هستند؛ که همه با استفاده از سرستون هایشان (تکه تزئینی در بالای ستون) به راحتی قابل تشخیص هستند.

چگونه آن را بشناسیم: دوریک: سر ستون های ساده. ایونیک: سرستون هایی طومارمانند. کورینتیان: سرستون های استادانه با حکاکی هایی به شکل برگ های کنگر.

در کجا پیدا کنیم: کولوسیوم یا پانتئون در رم؛ آکروپلیس، آتن.

بیزانس

دوره: 1453-330

با داشتن موزاییک های پر زرق و برق و گنبدهای بیشتری نسبت به یک دشت پر از تپه، معماری بیزانس ساخته شد که همه را تحت تأثیر قرار دهد. با قدم گذاشتن در یک باسیلاکای (basilica) با شکوه تزئین شده با سقف گنبدی مرتفع و یک لایه از تزئینات طلا، عبادت کنندگان هیچ شکی در مورد قدرت و ثروت امپراتور ها نداشتند.

چگونه آن را بشناسیم: گنبدهای متعدد و دکوراسیون مجلل.

در کجا پیدا کنیم: ایا سوفیا (Aya Sofya) در استانبول ؛ کلیسای سنت مارکسی در وهم؛ ساکر کور (Sacré Coeur) در پاریس (احیای بیزانس).

رومانسکایی

دوره: 1200-900

سنگین وزن معماری قرون وسطایی، ساختمان های رومانسکایی که با نام نرمن (Norman) در انگلستان شناخته می شوند، عظیم، ضمخت و ساده بوده اند. به علت کمبود دانش فنی دیوارهای ضخیم، ستون های عظیم و قوس های مدوراز ضرورت ها بودند در حالی که پنجره ها کوچک بودند و طاق ها به صورت بشکه مانند ساخته می شدند و دکوراسیون به لوزی ها، (v) شکل ها یا زیگاگ ها محدود می شد.

چگونه آن را بشناسیم: قوس های مدور و ستون های ضخیم.

در کجا پیدا کنیم: برج پیزا در سن جیمینیانو (San Gimignano)، ایتالیا؛ کلیسای جامع دورهام در انگلستان

گوتیک

دوره: قرن 16-12 میلادی

زاده تکنیک های بهبود یافته و رونق اروپا، سبک گوتیک ساختمان هایی را که بلندتر، سبک تر و درخشان تر از هر زمان دیگری بود، ایجاد کرد. با پذیرفته شدن آن از طریق کلیسا و دولت، این سبک تازه به سرعت در سراسر اروپا توسعه یافت. عنصر کلیدی آن قوس نوک تیز است، اما شدت احیای گوتیک از اواسط قرن 18 تا اواسط قرن بیستم به این معنی است که بسیاری از ساختمان هایی که شما می بینید بعد ها بنا شده اند.

چگونه آن را بشناسیم: قوس های نوک تیز، ستون های باریک، طاق های رگه ای، منار های بلند و مارپیچ ، دیوار های پشتیبان سربه فلک کشیده.

در کجا پیدا کنیم: نتردام، پاریس؛ وست مینستر ابی، لندن؛ کلیسای جامع آلمان، آلمان.

رنسانس

دوره: اروپا قرن 17-14

این دوران، زمان تتازه نظراست، دستورات کلاسیک معماری را به یاد دارید؟ آن ها دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که فلسفه کلاسیک و ایده های هنر و ادبیات احیا شد، معماران هم به نسبت و تقارن ساختارهای کلاسیک یونان بازگشتند، اما آن ها را به شیوه های شیک و زیبا زینت دادند.

چگونه آن را بشناسیم: سبک کلاسیک ستون ها، سنگ فرش ها و گنبدها بازسازی شده و پیشرفته است.

در کجا پیدا کنیم: فلورانس و کالیفرنیا و میلان؛ لوور، پاریس؛ کلیسای سنت پیتر، رم.

باروک و روکوکو

دوره: 1750-1600

معماری باروک با تمام شکوه و جلوه یک کلاه گیس (powder wig)، مانند ترکیب شیرینی از تزیینات عجیب و گزاف بود. دوره باروک ویژگی های تزئینی بیشتری را به ساختمان ها اضافه کرد و از اواخر قرن هجدهم کاملا به روکوکو تئاتر مانند تبدیل شد که در آن هر سطحی لبریز از جلوه های زرق و برق دار بود.

چگونه آن را بشناسیم: تزئین گسترده، نقاشی های سقفی، استفاده چشمگیر از نور.

در کجا پیدا کنیم: ورسای، فرانسه؛ چشمه تروی (Trevi)، رم؛ سنت پل، لندن.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی وبسایت خبرنگاران مراجعه کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52662

به "آشنایی با سبک های معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سبک های معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید