احتمال وجود یک سیاره دیگر در منظومه شمسی

به گزارش بلاگ پو، تهران- خبرنگاران- گروهی از محققان انستیتوی فناوری کالیفرنیا واقع در پاسادنا مستنداتی را گردآوری نموده اند که نشان دهنده احتمال وجود یک سیاره دیگر در منظومه شمسی است.

احتمال وجود یک سیاره دیگر در منظومه شمسی

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار علمی خبرنگاران، در طول دو دهه گذشته محققان اجرام مختلفی را شناسایی کردند که فراتر از نپتون به دور خورشید گردش می نمایند. تعداد زیادی از این اجرام دارای مدار بیضوی شکلی هستند که فاصله آن از خورشید به چندصد برابر فاصله زمین تا خورشید می رسد.

این اجرام که در ناحیه ای موسوم به کمربند کویپر قرار دارند، بر اساس الگوی مدار خود به دور خورشید، در چند دسته طبقه بندی می شوند. جرم این اجرام به قدری کم است که به سادگی تحت تاثیر میدان گرانشی اجرام بزرگتر و به ویژه نپتون قرار می گیرند.

محققان با ردگیری دینامیک گرانشی این اجرام دریافتند صرفنظر از شکل مدار، راستا حرکت آن ها توسط نیروهای وارد شده توسط اجرام بزرگتر معین می گردد.

به گفته محققان تشخیص اثر نپتون بر اجرام کمربند کویپر ساده است. اما یک گروه کوچکتر از اجرام وجود دارند که با عنوان جمعیت منفصل شناخته می شوند و خصوصیات مدار آن ها کاملا متفاوت است. بعضی از این اجرام دارای مدارهای معکوس هستند و بعضی دیگر در مدارهایی حرکت می نمایند که به شدت از صفحه خورشید دور شده یا به آن نزدیک می شوند.

همچنین این اجرام کلاسترهایی را تشکیل می دهند که موجب هماهنگی دقیق بین مدارهای بیضوی آن ها می گردد. به گفته محققان نپتون نمی تواند چنین اثری بر مدار این اجرام داشته باشد.بنابراین نظریه وجود یک جرم بزرگ دیگر را مطرح کردند که با عنوان سیاره نهم شناخته می گردد.

محققان توانستند ویژگی های سیاره نهم را به طور دقیق معین نمایند. برای مثال با آنالیز پرتوهای مادون قرمز دریافتند سیاره نهم باید کوچکتر از زحل باشد. در واقع به اعتقاد آن ها اندازه سیاره نهم بین 5 تا 10 برابر زمین بوده و مدار آن تا خورشید بین 400 تا 800 برابر دورتر از مدار زمین تا خورشید است. همچنین مدار آن نسبت به صفحه منظومه شمسی بین 15 تا 25 درجه زاویه دارد.

محققان معتقدند در صورتی که سیاره نهم وجود داشته باشد، کشف و مشاهده آن حداقل به یک دهه زمان احتیاج دارد.

علمی**9259 **2021**

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 6410

به "احتمال وجود یک سیاره دیگر در منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وجود یک سیاره دیگر در منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید