استرداد طلا از زوجه

به گزارش بلاگ پو، طلاها و هدایای که مرد یا خویشاوندان وی به مناسبت های مختلف به زن هدیه داده اند متعلق به وی است. اما اگر این طلاها به عنوان هدیه به زن داده نشده باشد مرد می تواند به هنگام طلاق، تقاضای استرداد طلا از زن را در دادگاه مطرح کند.

استرداد طلا از زوجه

طلا و جواهراتی که مرد در هنگام عقد یا زندگی مشترک به زن می دهد به عنوان هبه تعریف شده اند. هبه طبق قانون عقدی است که به موجب آن یک نفر اقتصادی را به صورت رایگان به فرد دیگری می بخشد. با این بخشش، فردی که مال را در اختیار گرفته به عنوان مالک مال شناخته می گردد. حال سؤالی که مطرح می گردد این است که مرد می تواند بعد از طلاق، طلا های داده شده به زن را پس بگیرد؟ در بلاگ پو چگونگی استرداد طلا از زوجه آنالیز شده است.

استرداد طلا از زوجه

همانطور که گفته شده طلاها و هدایای که مرد یا خویشاوندان وی به مناسبت های مختلف به زن هدیه داده اند متعلق به وی است و می تواند هر گونه دخل و تصرفی در آن ها داشته باشد. اما اگر این طلاها به عنوان هدیه به زن داده نشده باشد، مرد می تواند به هنگام طلاق، تقاضای استرداد طلا از زن را در دادگاه مطرح کند. به عنوان مثال مرد ادعا کند که طلاها به عنوان امانت در دست زن بوده است. در این موارد چنانچه همان طلاها موجود باشد شوهر می تواند با داشتن فاکتور خرید طلا و جواهرات که به عنوان سند کتبی محسوب می گردد، عودت اموال خریداری شده را از دادگاه خواستار گردد.

آیا مرد می تواند طلا و هدایای داده شده را در ازای مهریه بدهد؟

هنگامی مرد می تواند این ادعا را داشته باشد که طلاها و هدایای داده شده به زن در ازای مهریه است که این قرارداد بین آن ها قبل از جدایی و طلاق ثبت شده باشد و مرد بتواند اثبات کند که مالکیت این اموال همیشه متعلق به وی بوده است.

مرجع رسیدگی به دعوی استرداد طلا از زوجه

اگر دادخواست استرداد طلا از طرف مرد داده گردد مرجع رسیدگی به این دعوی، دادگاه محل اقامت خوانده (زن) است. در غیر این صورت این دادخواست باید در دادگاه محل انعقاد عقد ازدواج تقاضا گردد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با شرایط پس دریافت هدایای نامزدی استرداد هدایای دوران نامزدی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22701

به "استرداد طلا از زوجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرداد طلا از زوجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید