انگل ها در حال نابودی هستند

به گزارش بلاگ پو، ایسنا نوشت: بزرگترین مطالعه انگلی که تا به امروز اجرا شده نشان داده است که آنها در حال مرگ هستند.

انگل ها در حال نابودی هستند

بنا بر پژوهش های تازه در دانشگاه واشنگتن، طی 140 سال اخیر بین سال های 1880 تا 2019، عوامل مختلف انسانی زیست بوم زمین و زیستگاه ما را در سراسر جهان با تغییرات قابل توجهی روبرو نموده است.

اکنون بر اساس بزرگترین و طولانی ترین مجموعه داده موجود در خصوص شیوع انگل های حیوانی، انگل ها ممکن است به طور ویژه در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر باشند.

چلسی وود، استادیار علوم آبزیان و شیلات دانشگاه واشنگتن می گوید: مردم عموماً فکر می نمایند که تغییرات آب و هوایی موجب رشد انگل ها می گردد و با گرم شدن روزافزون زمین شاهد افزایش شیوع انگل ها نیز خواهیم بود. برای بعضی از گونه های انگل، این ممکن است درست باشد، اما انگل ها به میزبان ها وابسته هستند و این باعث می گردد که آنها در جهانی در حال تغییری که سرنوشت میزبان ها در حال تغییر است، آسیب پذیر باشند.

همانطور که در این پژوهش گفته شده است، تجزیه و تحلیل نمونه های ماهی های تاریخی نشان داد که انگل هایی که در طول عمرشان به سه یا چند گونه میزبان وابسته هستند که شامل بیش از نیمی از گونه های انگل یافت شده در این مطالعه می گردد، به طور میانه 11 درصد کاهش فراوانی در هر دهه را نشان می دهند. مشاهده شد که 9 گونه از 10 گونه انگل که تا سال 1980 کاملاً ناپدید شده بودند، به سه میزبان یا بیشتر احتیاج داشتند.

وود گفت: نتایج ما نشان می دهد که انگل های دارای یک یا دو گونه میزبان تقریباً ثابت ماندند، اما انگل هایی با سه میزبان یا بیشتر از بین رفتند. مقدار این کاهش به قدری شدید بوده است که اگر در انواع گونه هایی که مردم به آن ها اهمیت می دهند، مانند پستانداران یا پرندگان رخ دهد، اقدامات حفاظتی شروع می گردد.

روشی تازه برای احیای اطلاعات

پژوهش حاضر یکی از اولین پژوهش هایی است که از تکنیک تازهی برای بازیابی جزئیات جمعیت های تاریخی انگل ها استفاده نموده است. از روش تاکسیدرمی که فقط انگل های روی پوست، پر یا خز را حفظ می نماید، برای حفظ پستانداران و پرندگان استفاده می گردد. با این حال، نمونه هایی از ماهی ها، خزندگان و دوزیستان در مایعی نگه داشته می شوند که آن نیز انگل های موجود در هنگام مرگ حیوان را حفظ می نماید.

این مطالعه بر روی هشت گونه ماهی متمرکز شد که اغلب در مجموعه های پنهان موزه های تاریخ طبیعی یافت می شوند. اغلب آنها از مجموعه ماهی موزه تاریخ طبیعی و فرهنگ بورک(Burke) بودند. قبل از بازگرداندن نمونه های ماهی نگهداری شده به موزه ها، نویسندگان به دقت هر کدام را برش دادند و انگل هایی را که در آن یافتند، شناسایی و شمارش کردند.

وود گفت: این کار زمان زیادی برده است. من دوست دارم این ماهی ها را در مخلوط کن بریزم و از یک تکنیک ژنومی برای تشخیص دی ان ای انگل هایشان استفاده کنم، اما متاسفانه ماهی ها با مایعی که دی ان ای را متلاشی می نماید، نگهداری شده اند. بنابراین کاری که ما انجام دادیم، فقط یک انگل شناسی معمولی بود.

این پژوهش در مجله PLOS منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 69161

به "انگل ها در حال نابودی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگل ها در حال نابودی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید