اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری گردشگری است

به گزارش بلاگ پو، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری گردشگری است.

اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری گردشگری است
بیشتر بخوانیدهتل سنتی خانه بهروزی قزوین؛ اقامتگاهی ایده آل برای سفر

داستان چیست؟

یکی از عظیمترین چالش های پیش روی توسعه جهانگردی در استان قزوین، فقدان یک رابطه معقول و یک تناسب منطقی بین تقاضا و عرضه فضاهای اقامتی است. قزوین بخاطر مسائلی که در مدیریت کلان داشت در سالهای پس از انقلاب، نه تنها قادر نشد در مقایسه با شهرها و مناطق استان های همجوار، امکان احداث هتل های تازه و با ستاره های بالا را فراهم کند، بلکه بسیاری از ظرفیت های اقامتی موجود خود را هم از دست داد؛ بعنوان مثال پس از پیروزی انقلاب، مهمانسرای عظیم جهانگردی قزوین در شمال غرب دروازه رشت به تعطیلی کشیده و بعد به جهاد سازندگی تحویل داده شد.

گرند هتل که تنها گرند هتل به جامانده از سه گرند هتل قزوین و تبریز و تهران بود، متأسفانه در سال 61 به تعطیلی کشیده شد و بسیاری از مسافرخانه ها و مهمانپذیرهای موجود قزوین هم به مرور زمان از گردونه کسب و کار حوزه جهانگردی خارج شدند.

تنها هتلی که بعد از انقلاب در قزوین ساخته شد، هتل مرمر بود. بعد از استقرار تشکیلات استانی در سال 76 و تأسیس سازمان ایران گردی و جهانگردی در آذر سال 78 این خلأ حس و کوشش شد با روشهای نوآورانه و تجربه مناطق، استان ها و حتی شهرهای خارج از کشور با موقعیتی مشابه قزوین در عرصه جهانگردی، این مشکل به نحوی رفع گردد، ولی متأسفانه به خاطر عدم حمایت سیستم بانکی این موضوع محقق نشد.

در طول سالیان بیش از سی پروژه هتل سازی در قزوین کلنگ خورد و بعضی از آنها بین 5 تا 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما هیچ کدام به بهره برداری نرسید. به گفته مدیرکل سابق میراث فرهنگی قزوین سال 93 در کل استان چهار هتل وجود داشت که با برنامه ریزی سریع و مشارکت مالکان نوسازی این هتلها صورت گرفت و بعضا طرحهای توسعه هم در آنها رخ داد و ستاره هتل های موجود بالا رفت.

از سال 93 به بعد با کوشش هایی که برای جذب سرمایه گذار صورت گرفت، هشت هتل تازه به هتل های موجود اضافه و چندین اقامتگاه بومگردی هم افتتاح شد و به بهره برداری رسید و در نتیجه ظرفیت اقامتی قزوین به شکل چشمگیری تقریباً به میزان دو و نیم برابر افزایش پیدا کرد.

براساس برآوردهای رسمی، ایجاد هر تخت هتل معادل یک تخت بیمارستانی به سرمایه گذاری احتیاج دارد. برای هتل های چهار و پنج ستاره در تراز قیمت سالهای 93 و 94 رقمی معادل 100 تا 150 میلیارد تومان سرمایه گذاری احتیاج بود. به دلیل نزدیکی قزوین به تهران معمولا این نگاه وجود دارد که احتیاجی به هتل نیست و ترغیب سرمایه گذار برای این امر کار مسئله ای است.

براساس تحقیقات انجام شده معمولاً سرمایه گذارها با 25 تا 30 درصد از هزینه کل هتل سازی به عنوان سرمایه گذار و متقاضی قدم پیش می گذارند و امیدشان به برخورداری از تسهیلات بانکی است که متأسفانه در استان قزوین به خاطر سیاست گذاری های غلط برنامه و بودجه و ناقص بودن طرح آمایش سرزمین تمام منابع بانکی به دو حوزه صنعت و کشاورزی تخصیص داده می شد و بخش جهانگردی معمولا از این امکان برخوردار و بهره بردار نبود که البته در سال 96 روی این امر بازنگری صورت گرفت.

خانه های تاریخی، ظرفیتی برای جذب سرمایه گذار

محمدعلی حضرتی، مدیرکل سابق میراث فرهنگی قزوین پیرامون اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری جهانگردی است، می گوید: پس از پایشی که در زمان مسئولیت بنده در میراث فرهنگی صورت گرفت به این نتیجه رسیدیم که در شهر قزوین حدود 60 تا 70 خانه تاریخی وجود دارد که هر یک از اینها می توانند با تغییر کاربری تبدیل به یک فضای اقامتی مناسب شوند که با ذائقه و سلیقه جهانگرد نیز همخوانی دارد و می توان این خانه ها را بسته به نوع و میزان سرمایه گذاری از بوتیک هتل تا اقامتگاه بومگردی درجه بندی کرد تا به ارائه خدمات بپردازند.

وی ادامه می دهد: این کار احتیاج به سرمایه کلان نداشت؛ در سالهای 93 و 94 و 95 با یک سرمایه گذاری مثلاً بین 2 تا 10 میلیارد تومان به خوبی می شد این فرآیند را طی کرد. ضمن اینکه در آن سالها گرایش فراوانی برای اقامت در بناهای تاریخی بین جهانگردان در کل کشور و همین طور جهانگردان خارجی بوجود آمده بود.

حضرتی بیان می نماید: یکی از بناهای ما که برای این کار مناسب بود، خانه تاریخی بهروزی بود. این خانه تاریخی پس از خریداری به وسیله میراث فرهنگی و یک بازسازی جزیی به جهاد دانشگاهی قزوین واگذار شده بود و چندین سال جهاد دانشگاهی در آنجا مستقر بود. بعد از انتقال جهاد دانشگاهی هم، خانه بهروزی را در اختیار بعضی از انجمن های فرهنگی و تبلیغاتی مذهبی قرار داده بودند.

وی خاطرنشان می نماید: در طی این سالها هزینه آب و برق و گاز و تلفن و سرایداری و نگهداری و بازسازی را میراث فرهنگی می پرداخت، بدون اینکه بهره چندانی از خدمات مستأجرانش ببرد. لذا با پیگیری هایی که صورت گرفت در نهایت مجموعه هایی که کارشان ارتباط مستقیمی با حوزه جهانگردی و میراث فرهنگی نداشت محل خانه های تاریخی را تخلیه کردند.

مدیرکل سابق میراث فرهنگی قزوین بیان می نماید: همزمان با این اتفاق اداره کل دارایی استان قزوین به دنبال یک بنا بود که پنجره واحد مالی خود را مستقر کند و پیشنهاد نموده بودند که از خانه بهروزی استفاده گردد که البته بنده مخالفت کردم، چرا که این موضوع به نفع میراث فرهنگی و جهانگردی قزوین نبود و ما باید به سمتی حرکت می کردیم که بتوانیم بناهایمان را به سرمایه گذاران واگذار کنیم تا احتیاج موجود در استان برای تأمین فضاهای اقامتی و پذیرایی رفع گردد. خوشبختانه با موافقت استاندار وقت و همینطور تصویب در شورای برنامه ریزی استان مقرر شد که خانه بهروزی در اسرع وقت به سرمایه گذار واگذار گردد.

آماده سازی هتل خانه بهروزی در کمتر از سه هفته

وی ادامه می دهد: در پی این مصوبه به یک سرمایه گذار که در منطقه آبگرم، آبگرم ارشیا را ایجاد نموده و بخاطر فقدان فضاهای اقامتی مناسب با مشکل روبرو بود پیشنهاد کردیم در خانه های تاریخی قزوین سرمایه گذاری کند؛ آن سرمایه گذار هم استقبال کرد؛ البته شرط ما این بود که تا نوروز 94 بهسازی و تجهیز خانه تاریخی به اتمام برسد؛ و برآورد میزان سرمایه گذاری و معین سنوات بهره برداری توسط صندوق حفظ و احیا یا کارشناسی رسمی انجام گردد. آنها هم پذیرفتند و حدودا 11 اسفند 93 بنا به سرمایه گذار تحویل داده شد.

حضرتی خاطرنشان می نماید: در ادامه با کار جهادی سه شیفته و با حجم بسیار زیادی از کارگران و متخصصان فنی در حوزه های مختلف، این بنا در مدت 19 روز به بهره برداری رسید و در شب اول فروردین 94 با حضور استاندار، معاونین استانداری، بعضی از مسئولین استان و نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی در قزوین، هتل خانه سنتی بهروزی افتتاح شد و بسیار هم مورد توجه نهاده شد و با تبلیغات بسیار گسترده هتل خانه سنتی بهروزی میان جهانگردان شناخته و نشاط فوق العاده ای در حوزه جهانگردی قزوین ایجاد شد و سرمایه گذاران دیگر هم انگیزه پیدا کردند که در خانه های دیگری برای این کاربری سرمایه گذاری نمایند هرچند که در ادامه با کارشکنی های بعضی شرکتهای خدمت رسان این پروژه با مسائلی روبرو شد و به جای اینکه شرایطی برای تسهیل کار سرمایه گذاران ایجاد گردد سنگ اندازی صورت گرفت.

وی می گوید: درنهایت درست زمانی که هتل خانه سنتی بهروزی تبدیل به یک برند برای فضاهای اقامتی قزوین شده بود، متأسفانه با کج سلیقگی و نگاه غیرکارشناسی دچار تعطیلی شد و این تجربه در قزوین مغلوب شد. در ادامه این ماجرا بسیاری از سرمایه گذارانی که برای خریداری خانه های تاریخی وارد مصاحبه با مالکان شده بودند، یا با میراث فرهنگی و شهرداری مذاکره می کردند تا برای بهره برداری به نتیجه برسند، منصرف شدند و این فرصت برای توسعه جهانگردی قزوین، برای ایجاد اشتغال در شهر و تجربه اش در مناطق دیگر ابتر ماند و به نتیجه نرسید.

شرایط فعلی خانه بهروزی

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در مورد شرایط فعلی خانه تاریخی بهروزی می گوید: دومین مزایده خانه بهروزی توسط صندوق احیا برگزار گردید و گویا یک شرکت هم در مزایده برنده شده است که امکان اعلام آن در حال حاضر وجود ندارد تا به صورت رسمی اعلام گردد.

وی در ادامه با اشاره به شرایط بعضی خانه های تاریخی قزوین بیان می نماید: خانه یزدی ها توسط صندوق احیا واگذار شد؛ خانه زعیم توسط اداره کل میراث فرهنگی به وسیله ماده 27 به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد. خانه زینالی به خانه آبگینه اختصاص پیدا کرد؛ خانه نبوی و خانه حکیم افضل توسط بخش خصوصی در حال بازسازی است و برنامه احیا و بهره برداری از این بناها را دارند و خانه خطیبی هم توسط صندوق احیا در مزایده بعد واگذار خواهد شد. برای خانه محصص نیز که در حال حاضر در اختیار بنیاد ایران شناسی است با حمایت استاندار قزوین اعتباری تخصیص داده شد تا بخشهایی از آن که مشکل سازه ای داشت بازسازی گردد.

در جذب سرمایه گذار دستگاه خاصی مقصر نیست

خزائلی در پاسخ به این سوال که برای سرمایه گذاری در بخش جهانگردی چه مسائلی وجود دارد؛ اظهار می نماید: مسائل این بخش باید کارشناسی گردد، به عنوان مثال نمی توان قاطعانه گفت بانکها در پرداخت تسهیلات مشکل دارند یا بانک ها عامل مشکل هستند؛ خیر بانک ها در خیلی موارد حلال مسائل بوده اند لذا مسائل سرمایه گذاری باید به صورت موردی آنالیز گردد و حل گردد.

وی بیان نمود: به صورت یک گزاره کلی باید بگویم موضوع جهانگردی برای میراث فرهنگی، مدیریت استان و سایر دستگاه های همکار اولویت و ضرورت است البته ما کوشش می کنیم اوضاع بهتر و مسائل حل گردد؛ بنابراین از اینکه انگشت اتهام به سوی یک دستگاه بگیرم قطعا اجتناب می کنم چون مسائل باید موردی آنالیز گردد.

این مسئول در پاسخ به اینکه چه مشوق هایی برای سرمایه گذاران در قزوین وجود دارد؛ عنوان می نماید: دستورات بسیار ویژه ای در هیئت دولت بابت حمایت از بخش جهانگردی داشتیم به عنوان مثال در سال 98 پیشنهادی توسط مونسان، وزیر میراث فرهنگی آماده و به رئیس جمهور ارائه شد و رئیس جمهور دستور داد در 500 نقطه از کشور به وزرای کشور، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی، زمین در حد رایگان و یا با تخفیف و تقسیط برای احداث هتل های 4 یا 5 ستاره تخصیص داده گردد؛ همچین مشوق هایی مانند معافیت از عوارض برای صدور پروانه یا تغییر کاربری اراضی زراعی که طبق قانون شرایط تغییر کاربری به جهانگردی را دارند در نظر گرفته شده است.

وی می گوید: در بحث هتل ها مجوزهایی در سالهای مختلف داده شده که سرمایه گذاران به دلایل مختلف پروژه را به حد مطلوب نرسانده اند. این دلایل را مطرح نمی کنم چون ممکن است به شخص خاصی برخورد کند به همین دلیل اجتناب می کنم. البته پروژه هایی داریم که با مسائل بین شرکا برخورد نموده اند و مشکل حقوقی دارند و ادامه پروژه متوقف شده است این موضوعات در استان محسوس است، لذا در حوزه هتل کمبود وجود دارد.

این مسئول به نظارت روی سرمایه گذاران تأکید می نماید و ادامه می دهد: تک تک سرمایه گذارانی که این مجوزها را دریافت نموده بودند را در سه نوبت خواستیم و دلایلشان را شنیدیم و به آنها اولتیماتوم دادیم و در نهایت مجوز آن هایی که پروژه هایشان را همچنان متوقف نگه داشتند را باطل کردیم.

وی معتقد است: شرایط کرونا در حوزه سرمایه گذاری صدمات جبران ناپذیری به جهانگردی وارد نموده؛ شرایط مالی بگونه ای است که سرمایه گذارها روی گردان شده اند اما بسته های حمایتی خوبی برای سرمایه گذاران هتلهای 4 و 5 ستاره در نظر رفته شده است.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همگردی
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 40646

به "اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری گردشگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج و فرود هتل خانه بهروزی آینه سرمایه گذاری گردشگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید