تاثیر آلودگی صوتی بر جسم و روان

به گزارش بلاگ پو، دکتر محمد رضا منظم استاد دانشگاه با بیان اینکه بخشی از عوارض جسمانی آلودگی صوتی مربوط به سیستم شنوایی نیست بلکه به سایر اندام های بدن مربوط می گردد، توضیح داد: آلودگی صوتی از سیستم قلب و عروق و فشار خون گرفته تا سیستم گوارش تاثیر می گذارد و اثرات روانی نیز در پی دارد.

تاثیر آلودگی صوتی بر جسم و روان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، تراز صوتی یکی از چهار مولفه از مولفه های آلودگی صوتی است که حدود مجاز برای آن در نظر گرفته شده است به گونه ای که برای شب 45 دسی بل و برای روز 55 دسی بل در نظر گرفته شده است البته در اشکالی از صدا 45 دسی بل پایین تر هم می تواند آلودگی صوتی تلقی گردد بنابر این بستگی به زمان و مکان ها و ترکیب صدا دارد.

وی درباره تبعات آلودگی صوتی گفت: آلودگی صوتی اثرات خیلی زیادی دارد البته بستگی به مقدار سطح صدا دارد. شرایط زمانی و مکانی نیز مهم است. آلودگی صوتی اثر مستقیم روی سیستم شنوایی دارد. در مرحله اول برای ایجاد تطابق به منظور مقاومت در برابر آلودگی صوتی ضایعاتی به صورت موقت در سیستم شنوایی ایجاد می گردد که اصطلاحا به آن افت موقت شنوایی گفته می گردد.

این دکترای کنترل آلودگی صدای زیست محیطی اضافه کرد: مرحله بعد به اصطلاح دوره تیزی گوش است که گوش در این مرحله نسبت به صدا حساس می گردد به گونه ای که صحبت های مردم و صدای تلویزیون فرد را آزار می دهد و دچار افت موقت شنوایی می گردد. آلودگی صوتی اگر ادامه پیدا کند فرد دچار افت دائمی شنوایی می گردد و به سمت کَری سوق پیدا می نماید.

منظم با بیان اینکه بخشی از عوارض جسمانی آلودگی هوا مربوط به سیستم شنوایی نیست بلکه به سایر اندام های بدن مربوط می گردد، توضیح داد: آلودگی صوتی بر سیستم قلب و عروق و فشار خون گرفته تا سیستم گوارش تاثیر می گذارد. در جامعه ما صدای حمل و نقل شهری به عنوان آلودگی صوتی شناخته می گردد که اثرات روانی در پی دارد. از جمله این اثرات می توان به پرخاشگری، استرس و اضطراب اشاره نمود. در واقع جایی که سر و صدا بیشتر است افراد از نظر روانی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

  • روش های موثر بر کنترل آلودگی صوتی

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اختلال خواب خیلی شایع است، گفت: صدا روی کیفیت خواب و زمان به خواب رفتن می تواند تاثیر بگذارد. بر اساس بیشتر منابع اختلال در خواب به طور مستقیم می تواند اثرات روانی و به صورت غیرمستقیم اثرات جسمانی داشته باشد چراکه فقدان خواب کافی می تواند اثرات فراوانی در طول روز بعد بر فرد بگذارد که از جمله آن ها می توان به بی حالی و بی حسی اشاره نمود.

وی اضافه کرد: یک اثر دیگر که زیرمجموعه اثرات روانی آلودگی صوتی تقسیم بندی می گردد، ناخوشایندی صدا یا آمبیانس است که صدای ترافیک از جمله آن هاست.

منظم در پاسخ به این پرسش که در تهران چه قدر به موضوع قرار نگرفتن مراکز حساس مثل مدرسه ها و بیمارستان ها در معرض آلودگی صوتی توجه شده است، گفت: تقریبا هیچ. اولویت اول برای ساخت مراکز حساس مانند مدارس، مهدکودک ها و بیمارستان ها در دسترس بودن بوده است و نه عدم استقرار در مجاورت مراکز دارای آلودگی صوتی. شاید به صورت اتفاقی مدارسی در جای مناسب واقع شده باشد ولی درصد بالایی از مدارس در صندلی نامناسبی هستند و بچه ها به طور مرتب در معرض آلودگی صوتی قرار دارند.

وی اضافه کرد: بخشی از آلودگی صوتی از فضای بیرون مدرسه مانند حمل و نقل شهری نشات می گیرد و بخشی دیگر مربوط به صدای فراوری شده در داخل مدرسه است. بلندگو و سیستم اخطار و اعلام در مدارس طراحی درستی ندارد و بچه ها از اثرات صدای آن ها در امان نیستند و این مساله می تواند روی قدرت یادگیری دانش آموزان تاثیر بگذارد.

این دکترای کنترل آلودگی صدای زیست محیطی درباره تاثیر آلودگی صوتی مدارس بر خانه های مجاور آن ها گفت: مطالعه ای روی خانه های مجاور مدارس انجام دادم. خانه های کنار مدرسه قیمت پایین تری دارند. در واقع نه طراحی داخل مدارس خوب است و نه بیرون آن، نه بچه ها در امان هستند نه همسایه ها. در صورتی که به راحتی می توان به گونه ای طراحی کرد که هم بچه ها به درسشان برسند و هم مردم اذیت نشوند.

وی اضافه کرد: چند نمونه مدرسه با طراحی درست در تهران داریم که یکی از آن ها در منطقه ولنجک واقع شده است و به شکل سنتی قدیمی طراحی شده است بگونه ای که حیاط مدرسه وسط است و کلاس ها دور آن قرار گرفته اند. هم آلودگی صوتی داخل کم است و هم بیرون آن.

منظم در سرانجام با اشاره به آلودگی صوتی مراکز درمانی گفت: از داخل این مراکز صدایی به بیرون منتقل نمی گردد البته موقع عیادت افراد زیادی به این مراکز مراجعه می نمایند و به دلیل کمبود فضای پارکینگ ترافیک بالا می رود. در واقع بیمارستان ها معمولا از صدای محیط متاثر هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16444

به "تاثیر آلودگی صوتی بر جسم و روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آلودگی صوتی بر جسم و روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید