تعطیلات و دوراهی عظیم درس خواندن یا خوش گذرانی

به گزارش بلاگ پو، افراط و تفریط، آفت است. اگر به همین یک جمله باور داشته باشیم، می توانیم دنیایمان را بسازیم. درس خواندن و درس نخواندن در تعطیلات، مسئله ای است که پدر و مادرها و دانش آموزان با آن درگیرند.

تعطیلات و دوراهی عظیم درس خواندن یا خوش گذرانی

به گزارش خبرنگاران، بعضی دانش آموزان تا اسم تعطیلات را می شنوند، وظیفه خود را به کلی از یاد می برند. در اینجا پدر و مادر به میدان می آیند، بچه ها را به زور سر درس و مشق می نشانند و تعطیلات را به کام آن ها تلخ می نمایند اما در بعضی موارد، بچه ها دوست دارند در تعطیلات، فقط درس بخوانند؛ اما پدر و مادرها مخالف اند که هر دو صورت، آفت هایی به همراه دارد. پس برای رهایی از این دوراهی عظیم و انتخاب راه سوم، توجه به نکته های زیر یاری نماینده است:

هدف خود را تعیین کنید

روی سخنم با دانش آموزان است. این که برای درس خواندن خود، هدفی مهم تعریف کنید. هدفی که انگیزه شما را برای کوشش مستمر، افزایش دهد. فکر کنید برای چه می خواهید درس بخوانید و با این کار می خواهید به کجا برسید؟ یک هدف و یک عامل انگیزه بیابید و متناسب با آن، برنامه ریزی نموده و کوشش کنید.

مطمئن باشید اگر هدفی درست داشته باشید، راهتان را می یابید. آیا می خواهید یک خانم دکتر نه چندان خوش حال بی حوصله باشید یا یک خانم معلمی که گل دوزی بلد است، سفر رفته و کتاب های غیر درسی خوانده است؟ یادتان باشد رنگ بهار، تابستان، پاییز و زمستان هر سال از عمرمان، با سال پیش متفاوت است و احوالی که در 15 سالگی دارید، هرگز در 25 سالگی و 45 سالگی نخواهید داشت.

دور باورهای اشتباه خط بکشید

روی سخن با پدر و مادرهاست. نخستین اشتباه، این است که از فرزندتان می خواهید بی وقفه درس بخواند. این وسوسه ای خطرناک است و هر چه امتحان عظیم تر و نزدیک تر باشد، راحت تر در این دام می افتید. قرار نیست میزان بهینه ساعات مطالعه، کوتاه یا تفریحی باشد. اگر می خواهید فرزندتان سخت درس بخواند، باید سخت کار کند؛ اما به چشم دویدن در یک مسابقه دو به آن نگاه کنید.

سرعت بالایی هست که می توان با آن به دویدن ادامه داد و سرعت دیگری هم هست که بسیار بالاست و فرد در آن نفس کم می آورد. این دو نوع سرعت را از هم جدا کنید. ساده ترین راه برای جدا کردن این دو کار، تنظیم ساعت هایی مشخص است که به فرزندتان اجازه می دهد زمان کافی برای استراحت داشته باشد.

در تعطیلات، کم ولی مداوم درس بخوانید

روی سخن با دانش آموزان است. برنامه ریزی بلندپروازانه و ایده آل گرایانه، نه تنها شما را از هدفتان دور می نماید، بلکه تعطیلات را هم برایتان زهرمار خواهد نمود. دو دانش آموز را تصور کنید که می خواهند در تابستان برای درس خواندن برنامه ریزی نمایند. یکی برنامه اش را به گونه ای می چیند که از 8 صبح تا شب 8 ساعت درس بخواند و دانش آموز دیگر در روزهای تعطیل، دو ساعت درس خواندن را برای خود در نظر می گیرد.

بی شک فرد نخست، پس از چند هفته خسته کلافه و بی حوصله می گردد، کتاب هایش را از خود دور می نماید و تا چند هفته سراغ درس خواندن نخواهد رفت. اگر هم به اصرار پدر و مادرش درس بخواند، پس از تعطیلات، خموده، عصبی و افسرده است؛ اما کسی که دو ساعت، اما هر روز و با تمرکز و نشاط درس خوانده، در سرانجام تعطیلات برنده است. چون هم احساس شادی و نشاط را در خود بالا برده، هم مهارت های دیگری آموخته و هم به درس هایش رسیده است.

البته ناگفته نماند که هر چه ساعت مطالعه بیشتر باشد، نتیجه بهتری گرفته خواهد شد؛ اما کسی می تواند پیروز باشد که در کنار مطالعه به فکر برنامه های دیگر هم باشد و کم کم بر اساس احتیاج پایه تحصیلی، ساعت مطالعه اش را در روزهای تعطیل افزایش دهد.

متعادل باشید

روی سخنم با پدر و مادرهاست؛ از قلم نیاندازید که فرزندانتان، ربات های دانشمند نیستند. بچه های امروز برای این که فردا بنده ای فرمان بردار، شهروندی مفید، همسری شایسته و پدر و مادری خوب باشند، افزون بر درس خواندن به چیزهای دیگر مهارت آموختن و شعر خواندن هم احتیاج دارند. یادتان باشد افراط و تفریط، آفت است و تعادل، راز پیروزیت و رضایت.

لذت بردن را یاد بگیرد

روی سخن با دانش آموزان است؛ از گرما می نالیم و از سرما فرار می کنیم. در جمع از شلوغی کلافه می شویم و در خلوت از تنهایی بغض می کنیم. تمام هفته منتظر رسیدن روز تعطیل هستیم و آخر هفته هم بی حوصلگی تقصیر غروب آدینه است و بس! همواره در انتظار به سرانجام رسیدن روزهایی هستیم که بهترین روزهای زندگی مان را تشکیل می دهند: مدرسه، دانشگاه و کار؛ اما زندگی زمانی معنا پیدا می نماید که همه این ها کنار هم قرار بگیرند.

لازم نیست پیوسته درس بخوانید و نباید درس را به طور کلی رها کنید؛ بلکه روشی دیگر داشته باشید. هدف هایتان را بیابید و راه های جذاب بیافرینید. اگر هدفتان شاگرد اول شدن است، دورِ تفریح، ارتباط با دیگران، ورزش و سفر را خط نکشید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از شماره چهارم مجله رشد آموزش خانواده، اگر هم عاشق تعطیلات هستید، درس را کاملاً رها نکنید. یادتان باشد انسان سالم برای این که یک زندگی سالم و پیروز داشته باشد، هم به درس و هم به تفریح احتیاج دارد. لازم نیست درس یا تعطیلات را از زندگی بیرون کنید؛ فقط کافی است اجازه دهید درس خواندن و تفریح کردن در کنار هم، بخشی از زندگی تان باشند، نه آنکه همه آن را در بر بگیرد.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22511

به "تعطیلات و دوراهی عظیم درس خواندن یا خوش گذرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلات و دوراهی عظیم درس خواندن یا خوش گذرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید