تفسیر دنیا از نو

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران فردریش نیچه اثر مارتین جی. نیوهاوس عنوان یازدهمین اثر از مجموعه نسل قلم انتشارات فرهنگ نشر نو است که با ترجمه خشایار دیهیمی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

تفسیر دنیا از نو

همانطور که مترجم در پیشگفتار آن ذکر نموده است، از انتشارات نخستین مجموعه نسل قلم بیش از 25 سال می گذرد و چاپ دوباره نسل قلم، بهمن ماه 97 توسط نشر نو از سر گرفته شد. در این مدت عناوین هرمان ملویل، جورج اورول، پابلو نرودا، آنا آخماتوا، کارلوس فوئنتس ، ارنست همینگوی و سورن کیرکگور، دی.ایچ.لارنس، ژان ژاک روسو و تی.اس.الیوت با چاپ مجدد در اختیار علاقه مندان قرار گرفتند و به این ترتیب فردریش نیچه یازدهمین کتاب این مجموعه است.

این کتاب ها زندگینامه نیستند، بلکه توضیح و تفسیر و نقد آثار و اندیشه های نویسندگان هستند و اگر چه حجمشان اندک است اما می توانند نقطه شروع خوبی برای خوانندگانی باشند که در پی راه یافتن به مضامین اندیشه های این نویسندگان و متفکران هستند.

برای علاقه مندان به فلسفه نیچه و افق تفکری او این کتاب کوتاه 100 صفحه ای می تواند یک شروع خواندنی باشد. کتاب از تولد این فیلسوف آلمانی شروع می گردد و در ادامه به اندیشه های او همزمان با دوران زندگانی اش می پردازد و به عبارتی مهم ترین آن ها را گلچین می نماید و انتها بخش کتاب نیز روایت جنون این فیسلوف و مرگ اوست. نسخه اصلی کتاب فردریش نیچه سال 1985 توسط انتشارات پسران چارلز اسکریبنر در نیویورک چاپ شده و اولین چاپ ترجمه اش هم مربوط به سال 1376 است.

از آنجایی که کتاب به صورت یک راهنمای کوتاه نوشته شده است، مطالب به صورت متوالی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است و از فصل بندی خبری نیست اما نکته قابل توجه این اثر ارجاعاتی است که به نوشته های اصلی نیچه داده شده است و نویسنده مدام از نیچه برایمان شاهد مثال می آورد. این شکل از شناخت نیچه به ویژه برای خوانندگانی که آشنایی چندانی با فلسفه ندارند، نقطه شروع مناسبی است، چرا که روایت اندیشه های فیلسوف را از جهت زندگی او می خوانند و اینطور نیچه در قالب انسانی-فلسفی برایشان ترسیم می گردد.

در بخش انتهایی کتاب این طور می خوانیم: بحث و جدل بر سر جنون نیچه همچنان ادامه خواهد داشت. بی تردید جنون او نقطه انتهای زودرس بر زندگی خلاقانه او نهاد اما اکنون که به گذشته می نگریم مشکل بتوان گقت که او چه چیز دیگری برای گفتن داشته است. او هر چیزی را با چنان واژه های غایی به پرسش می گرفت که برای ما راهی نمی ماند جز آنکه بکوشیم فراتر از او برویم. اما اینکه در انتها خواهیم توانست به آرمان او جامه عمل بپوشانیم و خویشتن خویش را تحقق بخشیم، با چنانکه گاه بیشتر محتمل به نظر می رسد به دنبال ابر مرد بعدی خواهیم رفت تا با نیروی اراده اش لوح جدیدی از نیک و بد برافرازد، چیزی است که نمی دانیم و آنقدر باید بجوییم تا به ترکیب جدیدی برسیم اما حتی همین را نیچه پیشگویی نموده بود. زمانی که از شیوه های کهن اندیشیدنمان خلاص شویم، دنیا را برحسب نیاتی تازه از نو تفسیر خواهیم کرد.

فردریش نیچه اثر مارتین جی. نیوهاوس به ترجمه خشایار دیهیمی در 114 صفحه، با شمارگان 550 نسخه و قیمت 18 هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32723

به "تفسیر دنیا از نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفسیر دنیا از نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید