ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی آنالیز شد

به گزارش بلاگ پو، در نشستی با حضور معاون صنایع دستی کشور، دو نفر از نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی و نمایندگانی از بخش خصوصی، ثبت ملی یک شهر و دو روستای خراسان جنوبی به صورت تخصصی مورد آنالیز نهاده شد.

ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی آنالیز شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، در این نشست که در محل دفتر معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید و مدیران کل این معاونت نیز حضور داشتند، ثبت ملی خوسف به عنوان شهر پارچه سنتی مله، روستای خور به عنوان روستای گوهرسنگ ها و روستای نای بند به عنوان روستای حصیربافی آنالیز شد تا بعد از جمع بندی نظرات، در صورت موافقت، این شهر و دو روستا به عنوان شهر و روستاهای ملی صنایع دستی در رشته های یادشده معرفی شوند.

در این نشست، پویا محمودیان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در سخنانی با اشاره به اهمیت استان خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی گفت: هنرمندان این استان در رشته های مختلفی فعالیت دارند و بعضی از آنان حائز رتبه های برتر در صنایع دستی هستند.

او ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته، روستای خراشاد در خراسان جنوبی به عنوان روستای جهانی حوله بافی ثبت شده است که ثبت این روستا باعث ایجاد اشتغال، درآمدزایی و فروش بیشتر و رونق هرچه بیشتر در این روستا شده است.

محمودیان ادامه داد: بعد از ثبت جهانی خراشاد شاهد اتفاقات بسیار خوب در سطح این منطقه و استان خراسان جنوبی هستیم به گونه ای که هنرمندان با فراوری حوله و فروش آن توانسته اند به خوبی درآمد کسب نمایند و حوله های فراوریی هنرمندان این روستا در مراسم حج نیز مورد استفاده نهاده شده است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: مدل فراوری حوله در روستای خراشاد به قدری جذاب و متنوع است که این مدل جذاب از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، در شورای جهانی صنایع دستی معرفی شده است.

او در ادامه گفت: شورای راهبری مشخص شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، هفته گذشته برگزار گردید که در این نشست، موضوع ثبت ملی بعضی از شهرها و روستاهای صنایع دستی مورد آنالیز نهاده شد که در این نشست نیز ثبت ملی آنالیز شهرها و روستاهای خراسان جنوبی آنالیز می گردد و امیدواریم، با استفاده از نظرات تخصصی و در صورت دارا بودن صلاحیت، شاهد ثبت شهرها و روستاهای این استان باشیم.

در این نشست ثبت ملی شهر خوسف، روستای خور و روستای نای بند آنالیز شد که حسین عباس زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، سیدمحمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم طبس، فردوس و بشرویه در مجلس و منصور رجایی انارکی فعال بخش خصوصی در حوزه گوهرسنگ ها به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و ظرفیت های بشرویه، خور و نای بند در حضور معاون صنایع دستی کشور توسط این افراد تشریح شد.

در این نشست همچنین مدیران کل معاونت صنایع دستی کشور و مشاور این معاونت نیز دیدگاه های خود را در مورد ثبت ملی خوسف، خور و نای بند ارائه کردند.

در خاتمه این نشست مقرر شد، با توجه به برگزاری شورای راهبری مشخص شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در هفته گذشته، موارد مطرح شده درباره خوسف و روستاهای خور و نای بند توسط کارشناسان و مسئولان آنالیز و در صورت دارا بودن صلاحیت، این شهر و دو روستای خراسان جنوبی به ترتیب به عنوان شهر ملی پارچه سنتی مله، روستای ملی گوهر سنگ ها و روستای ملی حصیربافی ثبت خواهند شد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10498

به "ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید